A Klebelsberg Napok 2022. november 12-ére tervezett, egyik kiemelt programja a „Megemlékezés a Napkelet folyóiratról” c. emlékülés a Klebelsberg Kultúrkúria Barbakan termében. A rendezvénnyel kitüntetett figyelemmel szeretnénk felhívni mindenki figyelmét arra, – s egyúttal megemlékezni,- hogy száz évvel ezelőtt, 1922/23 fordulóján indult útjára a Napkelet konzervatív művészeti folyóirat, Klebelsberg Kuno ösztönzésére és támogatásával. Főszerkesztője a kor egyik ünnepelt és jelentős írója, Tormay Cécile volt.
A délelőtti és délutáni előadások előadói
Domonkos László író: A Napkelet eszmeiségének időszerűsége
Dr. Nagy Gyöngyi történész: Tehetséges írónők jelentkezése a Napkelet hasábjain
Filep Tamás Gusztáv történész: A két háború közötti történettudományi irányzatok iskolák a Napkeletben
Dr. Praznovszky Mihály irodalomtörténész: Madách a Napkelet hasábjain
Jobbágy Éva irodalomkutató: A Trianon után feltámadt magyarság folyóirata: a Napkelet
S Z Ü NE T
Dr. Busku Szilvia filozófus: Gr. Klebelsberg Kuno tisztelgése a Himnusz előtt – a „NAPKELET” 1923. júliusi számában
(Gr. Klebelsberg Kunó: Kölcsey emlékezete c. írásának filozófiai szempontok szerinti elemzése)
Dr. Erdősi-Boda Katinka művészeti író: Kodály Zoltán magyarsága – első írásai a NAPKELET 1923. évfolyamában
(„Nagyszalonta népdalkincse” és „A máramarosi oláh népzene” c. írások zeneetikai megközelítése)
*
Dr. Nagy Gyöngyi történésznek, a „Tehetséges írónők jelentkezése a Napkelet hasábjain” címmel tartandó előadása bizonyára sokak érdeklődésére tarthat számot, illetve azoknak, akik ismerik ilyen témában megjelent korábbi írásait. A hódmezővásárhelyi Emlékpont történészével, a Magyar Nemzet, még 2020.május 15-ei számában megjelent nagy interjú címe; „Tormay Cécile igazsága. – Révayné naplója a bolsevizmus hiteles kordokumentuma.”
„Révay Mór Jánosné meg merte fogalmazni és le merte írni a véleményét az 1918-1919-es magyarországi eseményekről, és mindez 1936-ban még napvilágot is látott. Ez már önmagában is elég volt ahhoz, hogy 1945 után elfeledjék.” – állítja Nagy Gyöngyi, aki a könyv újra kiadásakor annak bevezető tanulmányát írta. Révay Mór János nagy lexikon sorozata a mai napig is nagyon sok családi könyvtárnak féltve őrzött kincse.1890-ben lett Révay Mór János könyvkiadó felesége Györgyei Irén.
„1918 őszétől szinte napról napra feljegyezte az országban történő legfontosabb eseményeket, ami nem volt egyedi, mert aki ekkoriban csak egy kicsit is tovább látott mindazon, ami Magyarországon valójában történt, az ugyancsak íróasztalhoz ült. Így tett, egyébként……az erről leginkább ismert Tormay Cécile írónő is.” – vallja a történész. Majd így folytatja tovább; „Ez a munka nemcsak azért jelentős, mert egy sor ugyanebben az időszakban megszületett memoárban leírtakat támasztja alá (Kozma Miklós: Az összeomlás 1918-1919-ben – a szerk.),……..(hanem) másrészt, különleges azért is, mert ezt egy nő írta, éspedig pont abban az időszakban, amikor a nők egyre nagyobb teret kaptak a közéletben való megjelenésre.”
Tormay Cécile Bujdosó könyvének sorai is „szerkezeti szinten teljesen ugyanúgy épülnek fel, kísértetiesen hasonló módon ragadták meg az 1918-1919-es összeomlás lényegét, és ugyanazokkal az érzésekkel jutottak el oda, hogy a változás érdekében az asszonyoknak is tenni kell valamit, ha mást nem, hát azt, hogy a háttérből támogatni kell a hitüket vesztett férfiakat.” – Nagy Gyöngyi a napló, a könyv születésének a körülményeit így ismerteti.
A két könyv viszont egymástól azért abban nagyon különbözik, hogy a Bolsevizmus napjai c. kötetben még „kíméletlenebb társadalomkritikával találkozunk.” , s ezzel, ahogy írja; ” Révayné naplójának minden sora igazolja Tormay Cécile igazságát.” Végső konklúzióként ajánlja is a könyvet, amikor ezt mondja; „Révayné naplójának megismerése ma mindennél aktuálisabb, hiszen arra ösztönöz bennünket, hogy ne felejtsük el felhívni a fiatalabb nemzedékek figyelmét arra, hogy milyen is volt a kommunizmus.”
Megjegyezzük, hogy a „Megemlékezés a Napkelet folyóiratról” c. emlékülés keretében lévő előadások elsősorban az orgánum irodalmi – művészeti értékeit kívánja kiemelni, a Napkeletben megjelent írásokra támaszkodva.
A bolsevizmus napjai. Szerző: Révay Mór Jánosné. Szerkesztette, lábjegyzetekkel ellátta: Szakács Árpád. Kiadó: Kárpátia Stúdió