Az alkotmányos rend
A 2021-es év utolsó Kormányinfóján beszélt Orbán Viktor miniszterelnök arról, hogy az alkotmányos rend az első. Mi pedig meg kívánjuk védeni a magyar alkotmányt a 2/3-os alkotmányozási „Polgári Műhelyek” kezdeményezésünkkel, melyet a polgári körök mintájára képzelünk el. A Magyar Nemzet sorait idézzük a Kormányinfón elhangzottakról:
Arról, hogy a baloldalon akár feles felhatalmazással alkotmányoznának, megváltoztatnák a kétharmados törvényeket Orbán Viktor úgy fogalmazott: ez egy politikai blöff, amit nem lehet komolyan venni, visszaadom a diplomámat, ha ebből egy szó is igaz – jelentette ki. – Magyarországon szilárd alkotmányos rend van. Nem lehet egy – egy szabályt kihúzogatni, változtatni – mondta a miniszterelnök. Több fontos kérdésben jó lenne, ha alkotmányos védelemről egyeznénk meg, de a választások előtt nem lenne ízléses, ha ez megtörténne…….
Magyar Nemzet
Hogyan védjük meg az alkotmányos rendet?
Azonban a védelem mikéntjéről, hogyanjáról, – akár úgynevezett – 2/3-os (alkotmányozási-szakmai) „Polgári Műhelyek” keretében a beszélgetések és az érdemleges viták már most elkezdődhetnének. Ehhez – ameddig a járványhelyzet nem engedi meg – a Hidegkúti Hírek szerkesztősége az orgánum online felületét biztosítja, szervezi, és várja az ebben elkötelezett, munkálkodni kívánó polgárok jelentkezését, a témában megszülető írásoknak szerkesztőségünkbe való beküldéseivel. Kérjük, hogy amennyiben írásaikat nyilvános közlésre is szánják, azt minden esetben közöljék is. Minden más ellenkező esetben írásaikat szabadon felhasználjuk, abból szakmai tanulmányokat, előterjesztéseket stb. készítünk, s azokat az illetékes helyre eljuttatjuk.
Szabadon gondolkodó politikai fórumok, polgári műhelyek
Decemberi számunkban, Krokovay Zsolt: Jack demokráciája (avagy a polgári viselkedés kötelessége) című írására [1]Élet és Irodalom heti lap tavalyi 45. novemberi száma megjelent recenziónkhoz már néhányan hozzá is szóltak. Ezek a Rawls-i megfogalmazásban lévő, szabadon gondolkodó „politikai fórumok”, a lelkes, szakmailag hozzáértő civilek, illetve II. és III. kerületi „gyakorló” jobboldali jogászok segítségével valósulhatnának meg. A Polgári Műhelyek program védnöke Dr. Gór Csaba.
Rawls: Az igazságosság elmélete recenziójában a választópolgár civil erkölcsi „tisztsége” így fogalmazódott meg:
Mint választópolgár azzal teljesíti a polgári viselkedés kötelességét, hogy beleképzeli magát a közös gondolkodás legjobb képviseletére hivatott jogalkotó és jogalkalmazó helyébe. Nem egyéni érdekei, érdekcsoportja képviseletére szavaz, nem is saját vallási vagy világi átfogó tanának védelmében szavaz, hanem úgy, mintha egy ideális képviselő lenne.
Nincs új a nap alatt: ilyen volt a görög városállamok poliszerkölcse, az athéni és spártai demokrácia polgárainak észszerű gondolkodása.
A polémiát szűkebb régiónkban ezen „2/3-os Műhelyek” formájában mindenképpen elindíthatnánk, ugyanakkor akár tágabb területeken, s gondolati síkokon is kezdeményezhetjük. „Vitájuk” feles viszonylatban, a „politikai blöff” kategóriájában, – a balliberális média segítségével – baloldali értelmiségi köreikben már régóta folyik. Legújabban, az ellenzék jelenlegi miniszterelnök jelöltje az „akár feles felhatalmazással” történő alkotmányozás mellé állt, majd annak legitimitására népszavazással kíván érvényt szerezni. Ismerjük ennek „eredményességét”, azóta, amióta a baloldal által megfogalmazott négy igenes közvetlen államelnök választásra megtartott népszavazás eredménye ismertté vált……
A 2/3-os alkotmányozási „Polgári Műhelyek” formájában történő polémiát minél előbb megkezdhetnénk, hiszen február 12-től a kampányidőszak már élesben folyik. Természetesen tudjuk, hogy az alkotmány, az alaptörvény legerősebb védelmében, védelméhez azonban továbbra is szükség lenne, és van a 2/3-os felhatalmazásra. S a felelősségünk is nagy ebben, – itt Pesthidegkúton élő polgároknak is, – hogy akár újra meglegyen a 2/3-os többség. Rajtunk főleg ne múljon!!!
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.
Hivatkozások
↑1 | Élet és Irodalom heti lap tavalyi 45. novemberi száma |
---|