Tordai Bence, zöldpárti baloldali politikus volt az Index kibeszélő című műsorának vendége. Többek között a megújuló energiákról és Paks II-ről is volt szó.
Szerintem a mi tevékenységünk, a Párbeszéd és a korábbi zöldpárti formációk tevékenysége volt az, ami rákényszerítette őket arra, hogy a klíma tagadásból hirtelen elkezdjék azt szajkózni, hogy Magyarország klíma-bajnok, ami természetesen egy ordas hazugság, de legalább megerőltetik magukat és hazudnak a kedvünkért. Lehet, hogy eljön az a pillanat, amikor cselekvésre tudjuk rábírni őket.
Tordai Bence
Elvesztegettek 12 évet az energia önrendelkezés eléréséből és még mindig nagyon rossz pályán vannak. Paks II az nem az irány, ami egy decentralizált, biztonságos, olcsó, hatékony és a megújulók köré szerveződő energiamix kialakítását teszi lehetővé.
Tordai Bence
Tordai Bence szerint kizárólag a megújuló energiaforrásokra szabad építeni egy ország energiabiztonságát, energiaellátását és az atomenergia valami borzasztó rossz dolog, amitől ódzkodni kell. Szegény biztosan nem tudja, de a megújulóknak és így a szélnek sajnos van egy olyan tulajdonsága, hogy időnként fúj, időnként meg nem, vagyis nem lehet megbízható ellátást ráépíteni. Hazánkban a Kis-Alföld környéke relatíve szeles terület, ahol volt is értelme egy csomó szélerőművet építeni, amit az elmúlt évtizedek kormányai meg is tettek. Sajnos azonban a szélerőművek elöregedett turbináinak a környezetbarát hasznosítása közel sem egyszerű feladat. Ugyebár ezeket arra tervezik, hogy nagy viharoknak álljanak ellent, viszont emiatt nem is bomlanak le egykönnyen. Annyira azért nem reménytelen a helyzet, hogy a sivatagban kelljen elföldelni őket, ahogy egyes esetekben az USÁ-ban teszik, de igazi megoldás még nem született erre a problémára. Megjegyzendő az is, hogy a szélerőművek turbináiba a madarak is gyakran beleütköznek, elpusztítva őket.
Folytatva a sort, a vízienergia remek lehetőség, de Bős-Nagymarost az egész ország együtt vétózta meg, másutt pedig nem nagyon van lehetőség már vízierőművet építeni, mivel a hegyeink Trianon óta jellemzően nem hozzánk tartoznak.
A megújulók közül így marad a napenergia, melynek hasznosításával azonban nyitott kapukat dönget a zöldpárti politikus, mert pl. 28 új naperőművet épít országszerte az MVM csoport. Elég megnézni a lenti diagramokat, és jól látható, hogy a napenergia hasznosítása hazánkban kiemelkedően jól alakul, főleg azóta, amióta a Fidesz-KDNP van kormányon. Így tehát szó nincsen arról, hogy az 1-3%-os törpepárt bírna cselekvésre a 2010 óta folyamatosan 2/3-ot szerző politikai erőt, nem a farok csóválja a kutyát.
Forrás: G7.hu
Ami pedig Paks II-t illeti, vélhetőleg az a baja vele Tordai Bencének, hogy nem amerikai, hanem orosz érdekeltségről van szó. Ez pedig az ország gazdaságának diverzifikálását jelenti, pontosan azt, amit más esetben meg elvárna Tordai Bence (ld. fosszilis energiahordozók). Pontosan azért van létjogosultsága az atomenergia felhasználás bővítésének, mert hazánk szerencsére földrengésektől jellemzően megkímélt ország és a napenergián és az atomenergián kívül más lehetőségünk nincs. Paks II előnyeiről, szükségességéről a korábbiakban már részletesen is beszámoltunk.
Elmaradtak a villamos energia hálózatok fejlesztései, elmaradtak a különböző, akár fosszilis energiahordozók beszerzésének a diverzifikálása.
Tordai Bence
Tordai Bence sajnos ezek szerint hiányzott földrajz és történelem órán, amikor Magyarország nyersanyagkincseiről és aktuális, trianoni határairól volt szó. A jelenlegi zalai szénhidrogén-bányászatra az ország ellátását inkább nem bíznánk, ami pedig a történelem órát illeti, Tordai Bence bizonyára nincs tisztában azzal, hogy Horvátország 800 éven át tartó perszonáluniója hazánkkal egy ideje már véget ért. Nem véletlenül vett a magyar kormány nemrégiben kikötőt Triesztben, a mai Olaszországban. Hazánk 300 méter hosszú partszakasszal rendelkező 32 hektáros fejlesztési területet vásárolt, amelyet az örökségvédelmi eljárás lefolytatása és a kármentesítés után magyar vállalkozások használhatnak exporttevékenységükre. Évente 2 millió tonna áruforgalom várható itt a jövőben. Jelenleg azonban nincsen még működő kikötőnk, LNG-terminálunk, így teljességgel reménytelen a fosszilis energiahordozók beszerzésének a diverzifikálása. Egész egyszerűen az alternatív beszerzési lehetőségektől (Baltikum, tengerpart) túl messze fekszünk.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.