Orbán Viktor szombati, évértékelő beszéde után számos írásos, beszélgetős elemzés jelent meg a hazai médiában. Természetesen mindenki a köztársasági elnöki lemondó nyilatkozat „utóhatásairól” beszél, gondolkozik, miután a miniszterelnök bejelentette, hogy a gyermekvédelem kérdésében minden szinten – az alkotmánytól a miniszteri rendeletekig – a szabályozásokat átfésülik, kiegészítik, azok kidolgozásában az építő jellegű, szigorító javaslatokat mindenkitől elvárják.
Egyes műsorok beszélgetéseiben már azt is érintették, hogy milyen „szűrési”, kiválasztási, alkalmassági, ellenőrzési stb. rendszert kellene kidolgozni azokra nézve, akik „operatívan” kerülnek közel a különböző korú (nevelési/oktatási életszakaszban lévő) gyermekekhez, megkülönböztetett figyelembe véve a hátrányos családban nevelt gyermekek helyzetét, a nevelőszülőknél elhelyezettekén át, a bent lakásos intézményekben lakó gyermekekéig. Ebben az esetben mindent számba kellene venni; az anyagi erőforrások biztosítása mellett a humán erőforrásig mindent, mivel a gyermekek családon belül és kívül egyaránt egész életünk minden pillanatának a meghatározói.
A témával illetve Novák Katalin lemondásával kapcsolatban a Nézőpont Intézet vezetője, Mráz Ágoston Sámuel kijelentette; „ahogy a kormány kezelte elmúlt napok válságos időszakát, (az – szerk.) mérce lesz a magyar demokráciában.” – olvashattuk a Magyar Nemzet szemlézésében. Ehhez ugyanakkor azt is hozzátette, hogy „amikor a gyermekvédelmi szigorításról lesz szó, a baloldal már nem lesz annyira támogató, mint ahogy az elmúlt napokban látható volt.” Szerinte „két értelmezési lehetősége van a megerősödési leírásnak. Az egyik egy erkölcsi dimenzió. »Az elmúlt napok történései beíródnak a magyarok kollektív emlékezetébe«,…. A másik értelmezési lehetőség, hogy a kormánypárt az elmúlt napok defenzívája után offenzívára készül, …mindent átvizsgálnak, és vitát kezdeményeznek a szigorításról. A nemzeti konzultáció erre már adott felhatalmazást.”
Szerkesztőségünk nevében az elsőhöz fűződően megjegyezzük, hogy akkor ez lesz a mérce, az erkölcsi mérce, amelyre figyelnie kell mindenkinek. Hogy saját maga, avagy éppen a másik, azt hogyan tartja be, a gyermekvédelem kérdésében hogyan viselkedik. Fokozódni fog az aktív, konzervatív politikai magatartás a közélet minden területén. Annak erősödése szemmel láthatóvá válik; az eddigi kényelmesség, elbizakodottság, más esetekben közöny, esetleg apátia a múlté lesz.
Vagyis ha minden átvizsgálásra kerülne, – továbbgörgetve az EU által kifogásolt jogállamiság kérdését, az EU-s pénzek visszatartásának indokait, – akkor az „jogalapot” adna arra a kormánynak, hogy az okok teljes, minden területre kiterjedő elemzésére is sor kerüljön, ennek következtében az azt követő „offenzívára” is. Erre komoly lehetőség kínálkozik, mert „Orbán Viktor bejelentette csatlakozási szándékát a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök által vezetett pártszövetséghez, amely a Fidesszel együtt száztagú frakciót alkothat, s amennyiben Marine Le Pen francia elnökjelölt-aspiráns is csatlakozik a szövetséghez, a második legnagyobb ereje lehet Európának, azaz kihagyhatatlan a döntésekből.”
Az elképzelések megvalósítása, megvalósulása a szavazó polgár „erkölcsi dimenzióin” fog alapulni. Azaz tud-e felelősséget vállalni, a közösségért személyes áldozatot hozni. Remélhetőleg az erkölcsi dimenzió erősödésével mindenki tanul, és tanult ebből az ügyből, és mindenki hozzáteszi a magáét, a kormány és a polgárok egyaránt.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.