Ismerjük meg a baloldali vezetésű Városháza által elkótyavetyélendő II. kerületi épületeket, melyeket ár alatt akarnak értékesíteni, hogy a helyükön modern lakóparkokat építhessenek! Elsőnek következzen a Völgy utca 21. A Völgy utcáról az embernek elsőként a híres szecessziós Sándor Villa (Völgy utca 9-11) jut eszébe, melyet régóta hirdetnek eladó ingatlanként, és amit szerencsére részlegesen fel is újítottak, így nem kell egyhamar a pusztulásától tartanunk.
Egészen más a helyzet a Völgy utca 21-gyel, amelynek lebontása is szóba jön az ingatlanvagyon értéktanúsítvány szerint. Egy 3 szintes, összesen 658m2-es műemléki jellegű, de sajnos nem védett egykori villáról van szó, ami hatalmas, 5697m2-es telken helyezkedik el. A XIX. század végén az arisztokrácia még egészen más méretű ingatlanokban él, mint amilyenek a mai kor emberének jutnak, konkrétan ez a ház is csupán nyaralónak épült 1889-90-ben, azaz a tulajdonosainak még ezen kívül sok szobás belvárosi palotájuk is lehetett. Jól jellemzi a kor világát az, hogy még a melléképület is 286m2-es volt.
Lőrincze Zsuzsanna építészmérnök kutatásaiból azt is tudjuk, hogy eredetileg a kertje felé faszerkezetű verandával rendelkezett, mint annyi más XII. és II. kerületi ház, belül pedig csigalépcső kötötte össze egymással a szinteket. Több lépcsőben bővítették, mind az utcai, mind az 1915-ben megváltoztatott kerti traktus ma látható formája már ezt az állapotot tükrözi. 1933-ban Orczy Géza ügyvéd birtokolta a villát, akinek idején szintén átalakították az ingatlant, ekkor készült a kerti bejárat, a még ma is megcsodálható falépcső és a házmesteri lakás is. A kisajátítást követően az 1950-es években csecsemőotthonná alakították a régi villa épületét, ezután építették be a tetőteret és emiatt létesült a kertben gyermekpancsoló is.
Az egykor reprezentatív megjelenésű villát a szocializmus évtizedeiben természetesen lelakták, nem tartották karban majd a csecsemőotthon bezárását követően gyorsan pusztulásnak is indult. Az első Fidesz kormány idején még használták az épületet, sőt még a vizes helységek és a szivattyúrendszer felújítására is sor került 2001-2002-ben. Utána azonban a baloldali vezetés alatt osztozott az OPNI és más nagy értékű épületek sorsában, azaz a csecsemőotthon bezárásra került és állapota gyorsan leromlott.
Ma állapotában is kb. 450MFt-os értéket képvisel, azonban a lebontása esetén megvalósuló társasházi projekt is csupán 6 modern minimál dizájnú lakás kialakítását tenné lehetővé és a fejlesztés teljes költsége elérné az 1.2 milliárd Ft-ot. A relatíve nagy telek miatt ezek egyébként nehezen lennének értékesíthetők, mivel áruk relatíve magas lenne. A villaépületnek csak a becsült bontási költsége majdnem eléri a 40MFt-ot.
Ottjártunkkor az épületen felújítási vagy inkább bontási munkák nyomát láttuk. A régi kerítés helyén ideiglenes, építkezéseknél használatosat helyeztek el. A Völgy utcára néző homlokzat ablakainak egy része hiányzik. A hóval belepett kertben munkagép áll, és a belső tér bontásából származó hulladék borítja a kert egy részét. Frissítjük cikkünket amint megtudunk valamit arról, hogy milyen munkavégzés zajlik az épületben.
Frissítés: a budapest.hu-n olvasható a Budapest Főváros Vagyonkezelő Zrt. által kiadott dokumentum, melyből világosan kiderül, hogy a régi villa helyére modern lakóparkot szeretnének építtetni. Ez a dokumentum taglalja a projekt költségvetését, megtérülését, a megépítendő lakások méretét, még azok értékesítési árát is. A dokumentumból a projekt kivitelezőjének önerős tőkéje, hitelfelvétele és a várható haszna is számszerűsítve kiderül.
Feltűnő, hogy a villa épület rekonstrukciójával, mint alternatív lehetőséggel nem foglalkoznak. Megjegyzendő, hogy a környéken nem is olyan régen tűnt el egy másik patinás hűsvölgyi villa, hogy a helyére lakópark épülhessen. A Völgy utca ezen részén egymást érik az újonnan épült, modern lakóparkok, melyek átalakítják a megszokott hűvösvölgyi tájképet. Az egy kaptafára épülő lakóparkokkal szemben a régi villaépületek egyedi karaktert képviselnek, ezért lenne fontos megőrizni őket az utókornak.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.