2022 április 8-án, pénteken tartottuk a Hidegkúti Ikonfestő Műhely 6. évfolyamának évzáró ikonszentelését a Gercse kápolnában. A szép számmal elkészült ikonokat ebben és az elmúlt évben festették a műhelymunkába bekapcsolódó tagok. Kocsis Tamás görögkatolikus atya áldotta meg az elkészült ikonokat, amik innentől kezdve már nemcsak festmények és nem is dísztárgyak, hanem az imádság eszközei, „ablakok a Mennyországra”.
Az ikonok és azok festése Isten megismerésének és a vele való kapcsolatteremtésnek egyik útja. Az ikont festő alázattal és imádsággal készíti az ábrázolást, melynek megvannak a maga ősi szabályai és technikái. Eközben átadja magát és tehetségét, szándékát, hogy Isten a „keze által” készült ikonon keresztül tudjon az emberekhez szólni és magához hívni őket. Az ikon festője tehát „csatorna”, közvetítő ebben a folyamatban. Mi is ebben a szellemben igyekeztünk tartani az alkalmakat. Közös énekkel és imával kezdtük és csendben folytattuk a munkát.
Én magam nagy hálával tekintek vissza erre a szép 6 évre, amelynek során nagyon sokan festettek velünk hosszabb-rövidebb ideig. Máig járnak még „alapító tagok” is, akik annak a kb 10 hidegkúti édesanyának egyikei, akik 2017-ben meghívtak, hogy tanítsak itt ikonfestést. A Szalézi Nővérek Oratóriumában (kezdetben még a padlásszobában) folyt a munka. Első évben mindenki az Istenszülő Szűz Mária ikonjának részletét festette, amelyen a technikai alapokat megtanulhatták, a több éve visszajárókkal pedig később már változatos témákat választottunk megfestésre. Megismerkedtünk új anyagokkal, technikákkal, mint amilyen pl. a fatábla előkészítése, a krétaalapozás, a tojástempera, vagy az aranyozás, az ikonfestészet hagyományos anyagai, melyekkel számos évszázada készülnek a krétai, görög ikonok.
Számomra nagy élmény volt végig kísérni a résztvevőket a sokszor nem is olyan könnyű úton, melynek végén az ő kezük által elkészült ikont hozhatták el a szentelési szertartásra, hogy azután otthonukba vigyék haza vagy szeretteiknek ajándékozzák. Mindig nagy kihívás és öröm volt kihez-kihez megtalálni azt a módot, amivel igazán segíteni tudok a folyamatban. Sok visszajelzést kaptam az évek alatt, ami arról szólt, hogy az imádságban hogyan sikerült egyre jobban elmélyülni, elcsendesedni az alkalmak során, ez az amiért igazán fontossá vált az én életemben is ennek a körnek a léte, emellett pedig természetesen az a sok-sok remek ember, akiket az évek alatt itt megismerhettem és akikből igazi jó közösség alakult ki.
Az első év után egyre több érdeklődő érkezett, így már két csoportot kellett indítani, egyet délelőtt és egyet délután, és ez így is maradt mindvégig. 2020-ban kiállítás nyílt az Ökumenikus iskolában a közösség ikonjaiból, két alkalommal pedig nyári tábort is szerveztünk, ahol a hosszabb egybefüggő idő még inkább lehetővé tette az elmélyült munkát.
Most egy időre abba kell hagynom a tanítást, ugyanis kisbabánk érkezik, de remélem, hogy egy idő után újra tudjuk majd folytatni együtt is az istenkeresésnek ezt a szép útját.
Simó Anna
Festő-restaurátor, ikonfestő
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.