A Tordai Bence ATV-s elszólásait bemutató bejegyzésünk állításait a közösségi médiában egyes elkötelezett baloldali szavazók kétségbe vonták. Esetenként minősíthetetlen alpári hangnemben hazudozással, Fidesz-bérencűséggel, majd végül azzal vádoltak meg minket, hogy kiforgattuk eredeti jelentéséből Tordai állításait. Ez mind nem volt igaz, az alábbiakból világosan kiderül, hogy Tordai állításai esetében semmi sem veszett el a mondanivalóból a bővebb környezet elhagyása révén.
Egyébként az eredeti bejegyzésben is megadtuk az állítások forrásait is linkek formájában, sőt a videók esetében a pontos percet és másodpercet is megadtuk, ahol az adott állítás elhangzott. Az alábbiakban reflektálni kívánunk Tordai állításaira, egyúttal szövegesen is közöljük azokat a szövegkörnyezetükkel együtt.
Tordai állítása
A Voks 2022.01.12-i adásában a műsorvezető arra kérdezett rá (a 2. részben 19:25-től), hogy az ellenzék milyen forrásból tervezi megvalósítani a saját választási ígéreteit, honnan van rá fedezet.
„A 2022-es büdzsé tényleg egy katasztrófa, úgyhogy biztos, hogy pótköltségvetést is kell készíteni, de a helyzet annyira nem súlyos. Van egy viszonylag masszív gazdasági növekedés és emellett egy viszonylag magas infláció, tehát a két nagyjából 5%-os számot egymás mellé téve azt látjuk, hogy maga a GDP az 10% körüli mértékben folyó áron bővülni fog. Ezek mellett most nem kapjuk meg az uniós pénzeket. Évente 2000 milliárd Ft lenne az, amit hogyha kormányváltás van, akkor Magyarország megkap. Amíg úgy látszik, hogy úgyis ellopják, addig az EU úgy látszik, hogy behúzta a féket, észhez tértek és azt mondták, hogy arra nem adjuk.”
mondta Tordai Bence
Közbevetőleg: van olyan katasztrófa, ami olyan helyzetet teremt, ami nem súlyos?
Tordai ezután arra tért ki, hogy az általa feleslegesnek tartott beruházások megszüntetésével (pl. Paks II) és a korrupció csökkentésével kívánnak fedezetet teremteni az ígéreteik betartására.
Év végén volt egy 350 milliárdos megszorítás, plusz ez a 755, így kijön ez az 1100 milliárd. Ez a megszorító csomag részben valóban beruházásoknak az elhalasztását jelenti, és szerintünk ezeknek egy része helyes, neki sem kellett volna állni, tehát a Budapest-Belgrád, a Fundan Egyetem, a Paks II sok száz milliárdot visznek el, kidobott pénz, egyenesen károsan elköltött pénz.
mondta Tordai Bence

Az atomenergia haszna
Paks II értelme pontosan az, hogy csökkentsük a külső energia-függőségünket, mert a segítségével az ország által igényelt villamos energia egy jelentős részét mi magunk tudjuk előállítani. A németek velünk szemben bezárták az atomerőműveiket és most a franciáktól vásárolják a villamos energiájuk egy részét, akik persze vígan működtetik tovább a saját atomerőműveiket. Hazánkban a nemzeti kormány számára fontos a zöld, megújuló energiák alkalmazása is, ezért is hozták létre pl. a lakossági napelem pályázatot. Támogatják a napelemparkok létesítését és a napenergia terjedése 2014-et követően felgyorsult, mind a háztartási kiserőművek, mind a nagyobb napelemparkok tekintetében. Egyre jelentősebb rekordok dőlnek meg, 2020 április 5-én például rövid ideig a napenergia Magyarország teljes áramtermelésének 27,3 százalékát adta.

A baloldal rendszeresen előszedi azt a témát is, hogy a magyar kormány nem akar újabb szélerőműveket engedélyezni. További hazai szélerőművek létesítése ellen szólnak az alábbi érvek:
- A Kisalföldön jelenleg is szép számban találhatók szélerőművek.
- Hazánk fontos szerepet tölt be a vándorló madarak szempontjából és sajnos a madarak gyakran ütköznek neki a szélerőműveknek, illetve a madarak költési területe is csökkenhet a létesítésüktől.
- Bejárta a hazai sajtót is az a fénykép, amin földbe temetik az élettartamuk végére ért szélturbina lapátokat. Ezeket értelemszerűen olyan speciálisan merev, tartós anyagokból gyártják, amelyek ellenállnak az időjárás viszontagságainak. Szerencsére a földbe temetési gyakorlat csak az USÁ-ban fordul elő (és ott sem általános), Európában inkább feldarabolják és elégetik őket, de a környezetbarát hasznosításuk jelenleg még megoldatlan.
- A szél nem mindig fúj egyformán, emiatt kiszámíthatatlanabbak, mint a napelemek. A legkiszámíthatóbb energiaforrást továbbra is az atomerőművek jelentik.
Tordai zöld programja tehát zöldség, mert a biztos energiaforrást, Paks II-t nem támogatja és helyette a bizonytalanabbakat erőlteti.
Brüsszeli zsarolás
Végezetül kanyarodjunk vissza Tordai elszólásához. Azt mondta, hogy a saját ígéreteiket azért is tudják megvalósítani, mert nekik ad pénzt az EU, a nemzeti kormánynak pedig nem.
Mi ez, ha nem politikai zsarolás Brüsszel részéről?
Másrészt az egy meglehetősen súlyos vád, hogy az EU azért tart vissza pénzt, mert azt úgyis ellopnák. A vádat illene tényekkel alátámasztani is, nem csak vádaskodni. Már csak azért is, mert az EU-s projektek esetében szigorú elszámolási kötelezettség áll fenn, lopás szóba sem jöhet.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.