A közösségi médiában visszatérő kérdéskör, hogy vajon az ellenzék hogyan védekezett volna a világjárvány ellen. Varga Zoltán országgyűlési képviselő (DK) közleménye azt nehezményezi, hogy a kormány túl sok lélegeztetőgépet vett túl drágán 2020 tavaszán.
Egy hasonlat
A süllyedő óceánjáró utasainak nem áll rendelkezésre elég mentőcsónak. Van, aki az arany óráját, más az ezüst nyakláncát ajánlja fel a mentőcsónakbeli helyért cserébe, akinek pedig nincs semmije, az nem éli túl a katasztrófát. Kérdés: drágán vette-e az a szabadulását, aki arany órát adott érte, miközben más ennél olcsóbban is megúszta?

A 2020-as pánikhelyzet
Amikor kitört a covid 2020 elején, senki sem tudta azt, hogy mire számíthat. Élő szemtanúja a 100 évvel korábbi spanyolnátha járványnak nemigen volt, csak a történelemkönyvek lapjairól tudtuk azt, hogy az a járvány a Föld teljes lakosságának kb. 3-5 százalékát elpusztíthatta.
Annyit tudott a kormány is csak, hogy felbukkant egy gyorsan terjedő, nagyon durva kínszenvedéses halált okozó betegség és próbálták elérni, hogy nálunk ne alakuljanak ki bergamoi állapotok, amikor már a hadsereg temeti a számolatlan halott tömeget. Ne kelljen az orvosoknak a kórházakban aszerint szelektálniuk a betegek között, hogy kit érdemesebb inkább megmenteni és kit kevésbé.
Az akkori egyetlen védekezési mód a lélegeztetőgép vásárlás volt, hiszen nem volt még oltás. Nem volt könnyű modellezni, hogy pontosan hány darab kell belőlük, ha keveset vesznek az óriási hiba, mert ellátatlanul, borzalmas kínok között halnak meg emberek ez esetben. A megvett lélegeztetőgépeket idővel elhasználják, vagy eladják, elajándékozzák, rosszabb esetben egy részét leselejtezik, de mondjuk még egyszer: inkább legyen több, mint hogy ne jusson valakinek.
Túlárazott lélegeztetőgépek?
A piac már csak ilyen: ha egy termékre óriási kereslet kínálkozik, de a kínálat limitált – azaz nem tudnak hirtelen többet gyártani és piacra dobni – akkor annak az ára felszalad és bizony a gyártók és a forgalmazók jól járnak vele.
Varga Zoltán összehasonlítási alapja azért téves, mert az almát hasonlítja a körtéhez. Nem szabad Magyarországot Angliához mérni! A lélegeztetőgépekért zajló országok közötti versenyfutásban a G7 tag Anglia, egy korábbi világbirodalom vezetője, nyilvánvalóan sokkal jobb érdekérvényesítő képességekkel rendelkezett, mint hazánk. Magyarország az Osztrák-Magyar Monarchia idején számított a világ jelentős gazdasági hatalmai közé, de azóta sok minden megváltozott.
De mi lett volna a helyes döntés a baloldal szerint? Nem vesszük meg a lélegeztetőgépeket, mert „túl drágák”, inkább haljanak meg egyesek kínok között, mert nekik már nem jut lélegeztetőgép? Ezt reméljük, hogy a baloldal sem vállalta volna fel, és ők is inkább túlbiztosították volna magukat.

A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.