A közelmúltban mély és tartalmas „szórakozásban”, de mondhatjuk inkább, hogy lelki feltöltődésben volt részünk a Kultúrkúriában Hűvösvölgyi Ildikó és Bencze Ilona irodalmi-zenés estjét hallgatva. Bár az eredeti program szerint Hűvösvölgyi Ildikó lányával, Kisfaludy Zsófiával tartott volna közös előadást, de Zsófia várandós állapota felülírt mindent, így a barátnő és pályatárs Bencze Ilonával lépett színpadra március 7-én. Megtudhattuk tőlük, hogy barátságuk több mint negyven évre tekint vissza, majd felváltva mondtak verseket, prózákat, s énekeltek dalokat, slágereket a legkülönbözőbb műfajokat érintve. A műsor során szomorú, vidám, elgondolkodtató, lírai, tréfás, humoros alkotásokat fogadtunk szívünkbe, melyekben egy bizonyosan közös volt; mindegyik komoly mondanivalóval hatott ránk, s adott értelmünknek bölcseletet.
Az est felvezetéseként Bencze Ilonától meghallgathattuk a közismert irodalmi alkotás, Balázs Béla Kékszakállú herceg vára c. forgatókönyvének hátborzongató kezdősorait, majd felidéztük Aranyos János Rege a csodaszarvasról című elbeszélő költeményét. Ezt követte a Mozart című musical híres betétdala – a Csillagok aranya – Hűvösvölgyi Ildikó előadásában, titokzatos meghittséget varázsolt.
A műsor menetét tekintve elmondhatjuk, hogy mindkét színésznő lépésről lépésre egy-egy filozófiai fogalmat járt körbe különböző megközelítésű versek, dalok összeállításaival, interpretálásával. Elsők között vetült elénk az elengedés problematikája, amelyet egy számunkra ismeretlen próza jelenített meg, mégpedig a féltő apa és a szárnyalni vágyó fiú kapcsolatáról. Később az álmok, a fantáziák kerültek előtérbe; Kosztolányi Dezső remek versével, valamint a Holdvilágos éjszakán miről álmodik a lány kezdetű dal igazi melegséget árasztó lelkületével. Ugyanakkor nem hiányozhatott a gyakori toposz, a szerelem témája sem; annak megannyi arcának költői lefestése nem kisebb költők, mint Tóth Árpád és Rab Zsuzsa tollából származott. Az Esti sugárkoszorú és a Parafrázis című versek a szerelem valóban más-más oldalait domborították ki.
Majd a boldogság kérdéséről is eltöprenghettünk. Eliot – Romhányi József Macskák című kötetének részletével, Szentirmai Ákos A pillangók szabadok című dalával és Csukás István Annyiszor játszottam a boldogot című versével elgondolkozhattunk azon, hogy vajon mit tartunk boldogságnak.
Az élet könnyedebb, habosabb oldalára is rátérve az est második felében mindkét színésznő miután felelevenítette pályája kezdetét, tanulóéveit, s a Madách színház kitűnő színészeit, egy nosztalgiablokkal ajándékoztak meg bennünket, többek között a Meseautó című nagyszerű sláger eléneklésével. Ugyanakkor külön öröm volt az is számunkra, hogy a műsor vége felé olyan kevésbé ismert irodalmi művek is elhangozhattak, mint például a filozófusköltő, Babits Mihály Aliscum éjhajú lánya, Romhányi József: Marhalevél című versei, valamint Gábor Andor Cselédnótái. Az est a felejthetetlen záróduóval a Macskák Memory című dalával zárult. Köszönet mindenért!
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.