Száz évvel ezelőtt, 1922 június 16-án lépett hivatalába gróf Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatásügyi miniszter, aki kultuszminiszterként is kimagasló és a mai napig példaértékű életművet hagyott az utókorra. A centenárium emlékére a Kulturális és Innovációs Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkársága Csák János miniszter úr részvételével emlékülést rendezett június 15-én a Klebelsberg Kastélyban „Klebelsberg 100” címmel.
Csák János miniszter úr kiemelte, hogy Klebelsberg Kuno örökségére támaszkodik a mai magyar kultúrpolitika, „ezért fordulunk inspirációért Klebelsberg Kunó példájához”. A kultúra terjesztése és az innováció elválaszthatatlanok egymástól, ezért a most létrejövő KIM feladatát így foglalta össze:
A magyar jövő a kultúra innovációjának és az innovációs kultúra elterjedésén múlik, ezért jött létre a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
Csák János
Bírálta korunk egyes szellemi irányzatait, így a woke-ideológiát és a cancel culture-t, melyek szembemennek a normalitással. A magyar kultúrpolitika fontos feladatának nevezte azt, hogy „miként tudunk a normalitás szigeteként megmaradni”.
A KIM feladata nem a pénzosztás lesz, hanem az, hogy az öntudatos, cselekvőképes, kiművelt emberek számát növelje. A köznevelési, tehetséggondozási és a pedagógusképzési intézményrendszert is olyan irányba kell fejleszteni, hogy a kiművelt emberfők számát növelje.
A tárcavezető szerint a magyar kultúra két fundamentumon, az imago dei fogalmán, azaz az ember Isten képére való teremtettségének hitén és a magyar sors tanulságain nyugszik. Az imago dei az az abszolút, maradandó és állandó tényező, amelyet meg kell őrizni a történelem viharaiban, amikor változó divatok és téveszmék tombolnak. „Ha az imago dei-t feladjuk, minden emberit feladunk”.
Ami a másik alappillért illeti: „a magyarok szabadságvágyók, de emellett túlélők és földhözragadtan realisták is vagyunk.” A magyarok ezer éve élnek geopolitikai ütközőzónában, ahol olyan életvilágot alkottak, melyet több mint ezer éven keresztül nemzedékről nemzedékre képesek voltak átadni. Ugyanakkor koronként változik az a támasz, amely leginkább elősegíti a kultúra fenntartását. Ilyen volt a vallás, a politikai gondolkodás, a művészi reflexió, és „lesz olyan korszak, amikor ez a támasz a tudomány lesz”.
Ha jól kezeljük a tudományt, az segíteni fogja a magyar megmaradás, kultúra és szabadság ügyét. Éljen a magyar kultúra, éljen a haza!
Csák János
Varga Mihály pénzügyminiszter, a Polgári Művelődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke gróf Klebelsberg Kuno kastélyának a megmentését méltatta. Hangsúlyozta, hogy minden társadalomnak szüksége van arra, hogy újrateremtse azt a kulturális közeget, amit az elődeitől örökölt. Az egykori kultuszminiszter „élete a nemzet részévé vált, erénye a nemzet erényévé, története pedig a nemzet történetévé” – mondta Varga Mihály. Gróf Klebelsberg Kunó mindent megtett azért, hogy a tudás, műveltség révén emelje fel Magyarországot, mivel „hite szerint csak így lehetünk módosabbak, függetlenebbek és mindenek felett öntudatosabban gondolkodó magyarok”.
Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár emlékeztetett arra, hogy hazánk elmúlt 100 éve során a hányattatások közepette kapaszkodókra volt szükségünk. Ilyen volt gróf Klebelsberg Kunó és az ő több, mint kilenc éves kultuszminiszteri tevékenysége. A kultúrát és az innovációt egységbe foglaló új minisztérium pontosan a klebelsbergi hagyományokra építve fog üzenetet hordozni a mai modern, posztmodern korszak számára.
A programban szerepelt:
- Bartók Béla hegedűduók (Kelemen Barnabás, Kokas Katalin)
- Dr. Hoppál Péter államtitkár úr köszöntője
- Varga Mihály miniszter úr köszöntője
- Csák János miniszter úr beszéde
Előadások
- Prof. Dr. habil. Szakály Sándor főigazgató (VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár) – Gróf Klebelsberg Kuno, a politikus és miniszter
- L. Simon László főigazgató (Magyar Nemzeti Múzeum) – Klebelsberg Kuno kultúrpolitikája
- Dr. habil. Ujváry Gábor, intézetvezető (VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár) – „A magyar kultúra külföldi őrszemei”. Klebelsberg és a kulturális diplomácia
- Závogyán Magdolna ügyvezető (Nemzeti Művelődési Intézet) – Klebelsberg és a közösségi művelődés kapcsolata
- Hubay Jenő Carmen Fantázia hegedűre és zongorára (Kelemen Barnabás, Balog József)
- Dr. habil. Szabó Csaba főigazgató (Magyar Nemzeti Levéltár) – Klebelsberg Kuno és a levéltár
- Dr. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár – Klebelsberg 2.0 – megújult felsőoktatás
- Dr. György László államtitkár úr – zárszó
- Klebelsberg Emlékház bejárása – Dr. Kálmán Ernő Ybl-díjas építész, a V4 Építészeti Alapítvány elnökének vezetése az Emlékházban
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.