A balliberális, de a konzervatív oldal médiájáról is elmondható igen érdekes módon, hogy nem repült rá kellőképpen az – akár újabb jelenségnek is felfogható – eddig igen csak gyakran szerepelt Tordai Bence kijelentéseire, főként az ezzel összefüggésben lévő választás utáni tettére, pártjának elhagyására.
Nagy csend van most körülötte, pedig „jelenséget” lehetne generálni a balliberális oldal „politikai vegykonyhájáról” a konzervatív médiában, ugyanis Tordai Bence „kipakolt”, annak a reményében, hogy magyarázattal szolgáljon, – talán még megbocsátást is tudjon kapni a pártjának elhagyásáról, – a társelnöki, frakcióvezetői szerepkör lemondása során. De ki tudja, hogy még mit is forgat a fejében……..?
Lehet, hogy megirigyelt egy gyors párt-karrier építést? Még ez is benne van a pakliban, ha a hasonlóságokat és előjeleket figyeljük. Igaz bizonyos értelemben nagy a különbség, mert ő legalább megvárta a választás utáni első pillanatot, hogy robbantson. Valami miatt úgy tűnik, hogy ez még sem sikerült neki, csend van eddig a mindkét oldali médiában. Ez is „önálló jelenség” lehetne, amit majd idővel valakik ki fognak elemezni, de ez most nem a mi tisztünk, akik amúgy is mindig hangoztattuk, hogy Tordai Bence egyetlen újságsort sem érdemelne. (Lásd: Jelentés)
Szóval Tordai Bence alaposan „kipakolt”, nem csak úgy, ahogy elődje eddig és mindig valamit meg-meg ígérve, szivárogtatva; a „botrány ízűt.” Már 2024. június 10 – én, A Magyar Hangban megjelent, – „Tordai Bence: A Párbeszéd mai vezetői aláírták a párt halálos ítéletét” címmel, – Hutter Mariann-nak adott hangzatos, igen hosszú interjújában nagyon sok mindenről beszél.
Az interjúból azonban az is kiolvasható, hogy mindennek ellenére Tordai Bence „magán életére” az semmilyen hátrányt nem okoz. Változatlanul az országgyűlési képviselősséggel járó, maga számára gyakorló módon kialakított, eddigi dolgok mindegyike változatlan; a javadalmazása, időeltöltése, szereplései, stb., s mindez úgy, ahogy eddig is látható volt; azaz a II. kerületért nem tett semmit.
Az interjú középső része táján „ezt egy kis matematikával” jeleníti meg;
A (Párbeszéd –Zöldek-szerk.) frakció egy olyan sajátos hely, ahol eddig is fele-fele arányban voltak függetlenek és párttagok, most ez módosul 4-2 arányra a függetlenek javára. Kiváló az együttműködés, úgyhogy nem látom okát, hogy a frakció ne működjön tovább.
– amellyel arra célzott, hogy marad a frakcióban, most már függetlenként, s valószínűleg továbbra is provokatív módon, ahogy eddig is tette, az országos ügyekben, hozzászólóként.
A „sajátos hely” megfogalmazással így azután minden megmagyarázható, igazolható a maga számára…. Az interjúban hosszan kezdett neki ennek a „munkának”. Bár mindig hangoztattuk, hogy „Tordai Bence egyetlen újságsort sem érdemelne”, de hát az adott helyzet mégis csak különleges volta miatt nekünk foglalkozni kell e mélyinterjúval, hiszen a II. kerület országgyűlési képviselője párt nélküli. /Így azután „kvázi” a II. kerület is az országgyűlésben „pártonkívülinek” tekinthető, főleg amióta a helyzet még cifrábbá vált, hiszen Őrsi Gergely polgármester is bejelentette, hogy pártját elhagyja. Gondoljunk csak bele, hogy a plakátjain széles összefogással kampányolt csapata mit fog szólni ehhez most/majd a gyakorlatban. A választóikról ne is beszéljünk, amit Gór Csaba ecsetelt a közelmúltban, az egyik televíziós műsorban.
A hosszú interjú előtt szokatlan módon a Magyar Hang saját magát szemlézi, az elhangzott beszélgetésből a kiemelt idézetekkel. Ezek azt a célt szolgálják, hogy már megszokott „botrány ízű” kijelentései most is felkeltsék az érdeklődést a” kimerítő” egész elolvasására, (mert már az utóbbi időben, az emberek nem nagyon figyelnek fel arra, hogy mit mond Tordai Bence, és 1 % alatti pártja.)
A most megejtendő alábbiakkal, mi is inkább az eddig rejtetten maradt politikai gondolkodás logikájának hogyanjában, s talán az őt foglalkoztató és mozgató politika erkölcsiségében kutakodunk, amelynek ismeretére nagy szüksége lett volna az akkor rá szavazó „zöldfülű” II. kerületi szavazópolgároknak. Az interjúban szereplő tényszerűnek tűnő sorok valóságosságát, annak tartalmát nem is tudhatjuk, és nem kívánjuk vizsgálni.
Lássunk „gyöngyszemeket az érvelési rendszeréből”, a politikai gondolkodási logikájáról, a politika erkölcsiségében kifőzött politizálás vegykonyhájából néhányat, az interjúból. Előre bocsátjuk, de kérdezzük azt is, hogy ugye nagyon TANULSÁGOS volt?
A megoldást az jelentette, hogy a kampányban lelkileg eltávolítottam magam ettől a döntéstől, és próbáltam a nemtetszésemet a politikai mozgásomban kifejezésre juttatni anélkül, hogy nyíltan kritizáltam volna (a közös EP listát, az összefogást –szerk.). Most, a kampány végével pedig kilépek.
…nem akartam ártani az önkormányzati kampányoknak. Ugyanakkor nem tudtam letenni a garast a DK, az MSZP és a saját pártom közös EP-listája mellett,…….. ha az ember a saját pártjára nem tud leszavazni, akkor nagy baj van.
Ez a hármas szövetség (DK.-MSZP.-Párbeszéd Zöldek –szerk.) nem egy összefogás, hanem egy önfeladás. …….. Szerintem ez a megállapodás mindkét céllal ellentétes.
Nem látom, hogy a DK hatalmas pénzeket tett volna ebbe a kampányba, amit meg belerakott, az nem biztos, hogy Gergőnek használt……… ha (ebben) a DK nem jelenik meg, csak Karácsony Gergely személye, hiszen neki legalább háromszor-négyszer akkora támogatottsága van Budapesten, mint Gyurcsány Ferencéknek.
A gyakorlat pedig azt mutatta, hogy Gergő szépen összelegózta minden alkalommal a többséget. Amitől olyan sokan féltik őt a következő ciklusban, azt fogja a legkönnyebben megugrani: többséget fog teremteni egy sokszínű közgyűlési összetétel mellett is.
– Csak annyit tudok mondani, hogy számomra ez tényleg egy öngyilkos, önfelszámoló és az egész küldetést megkérdőjelező döntés volt.
…hozott a pártom egy rossz döntést, akkor azon dolgoznék, hogy ezt csináljuk vissza, váltsuk le azokat a vezetőket, akik ezt szorgalmazták.
…a Párbeszédet azért is menthetetlennek látom, mert az ott kialakult szervezeti kultúra ezt nem támogatja. És akkor most nagyon finoman fogalmaztam. Sajnos nem látom, hogy itt autonóm gondolkodású párttagok tömegei jelentenék azt a stratégiai megtartó erőt, ami egy jól működő, legalább közepes létszámú pártban megvan. Ha valaki azt gondolja, hogy csak a Fideszben működik a lojalitás alapú kontraszelekció és a lekötelezettségek rendszere, az nyilvánvalóan téved. Ha valaki azt gondolná, hogy a szép szavak mögött nem lehet egy toxikus közeg, annak is csalódnia kellene.
….át kellett vennem a frakció vezetését, mert ott a káosz és szétesés fenyegetett, és nem akartam egy fenékkel két lovat megülni.
Villámcsapásszerű volt, hogy egyszer csak Gyurcsány Ferenc úgy kelt fel, hogy megijedt Magyar Pétertől, és így akkor az MSZP által régóta szorgalmazott összefogást mégiscsak nyélbe szeretné ütni. Ennek az lett a vége, hogy Molnár Csaba felhívta Karácsony Gergelyt és megüzente, hogy mégis mehet a buli.
.nekünk, párttagoknak azt mondták, hogy a DK-ban történt egy nagyon gyors véleményváltozás,…….én beszéltem vezető DK-s politikusokkal erről utólag, ők is azt mondták, hogy volt egy nem titkolt stratégiájuk korábban: ki kell nyírni mindenkit az ellenzéki térfélen. Egy idő után Karácsonyt leszedték a halállistáról, mert látták, hogy vele nem bírnak, de a pártokat azért le akarták radírozni.
Nagyon remélem, hogy a párbeszédes tagok is maradnak a Párbeszéd-frakcióban, és nem kapnak kedvet ahhoz, hogy átüljenek a DK-ba.
…egy téren (a Párbeszéd-Zöldek –szerk.) viszonylag jól működött: a médiapolitizálásban, a politikusok építésében. Ám azt a mozgalmiságot, ami minden zöld pártnak elvileg sajátja, nem sikerült megvalósítani, és szerintem ebben nagyon sok félelem volt, konkrétan pozícióféltés. Egy csomó ember inkább nem enged senkit a közelbe, mert még a végén kiderül, hogy más jobban csinálná, mint ő. Attól is tartottak, hogy ha mondunk valami erőset, még megijednek néhányan, és kiszeretnek belőlünk – mintha a Párbeszédnek hatalmas követőtábora lett volna…
Gergő sosem foglalkozott érdemben szervezeti ügyekkel, mindig volt elég dolga, és nem is ez az ő legerősebb képessége. A többiek pedig erre nem voltak nyitottak, és nem ismerték fel, hogy a pártok erejét az emberek adják………..így nyertem nagyot a II. és III. kerületben is az előválasztáson, majd a ’22-es választáson: nagyon sok embert bemozgattunk.(Ezt a helyiek nem igen észlelték, hála az Istennek.- szerk.) Ez nem spanyolviasz, mindenki tudja, hogy nem elég bejárni az ATV-be, kell a terepmunka és kellenek olyan emberek is, akik szívesen dolgoznak együtt veled a közös célért. Sajnos ennek a pártnak sosem volt erőssége, hogy helyben életképes, a kritikus tömeget elérő közösségeket szervezzen, és egy idő után már célja se volt . (De a teljes szivárvány összefogás, – a nagyszámú kampány plakátjai, – megtették, elérték a kívánt hatást a választópolgároknál. –szerk.) És amikor én azt mondtam ’22 júliusában a társelnöki programomban, hogy ezen változtatni kéne, akkor sokan elkezdtek remegni, hogy „jaj, ez hogy érinti az ő pozíciójukat, hiszen ők nem ehhez értenek”. Közös akarat nélkül nem lehet változtatni egy pártban a befagyott struktúrákon. Ráadásul a Párbeszédre, de az egész ellenzékre is jellemző egy intellektuális kiüresedés, elfáradás. És ez engem rettentően frusztrált.
Függetlenként (dolgozik tovább-szerk.) vagy esetleg csinál egy új pártot? – újságírói kérdésre így válaszolt;
– Választókerületi szinten az a fontos, hogy az embernek legyen egy csapata. Szerintem ez nálunk remekül megvan, és szeretnénk még magasabb szintre emelni a Budai Zöldek csapatát. De ez csak a helyi szint.
A szektás rajongás nem az érett demokráciák sajátja. Ha az ellenzék érdemi változásokat szeretne hosszú távon, akkor nem szabad úgy működnie, hogy személyi kultuszokban gondolkozik.
Végül befejezésként egy magának feltett kérdéssel, egy ellentmondás nélküli állítással, majd egy elemzéssel egybekötött jövőbe nézéssel záródik a beszélgetés.
Jobb-e, ha van egy nagyon rossz szervezeti és morális állapotú zöldpárt, mintha nem lenne? Nem tudom. De a Párbeszéd mai vezetői írták alá a párt halálos ítéletét.
Karácsony Gergely minimális többséggel talán megnyeri a főpolgármester-választást, de nagyon sokat ártott neki a DK halálos ölelése. A budai kerületekben Őrsi Gergely elsöprő, és Kiss László is nagyon magabiztos győzelmet aratott, és nagy kíváncsisággal nézek a XII. kerületben Kovács Gergő polgármestersége elé is.
UGYE, HOGY TANULSÁGOS.
UGYE, HOGY TANULSÁGOS!!!
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.