A Hidegkúti Hírek szerkesztőségében ma Excel táblákat gyártottunk a valasztas.hu adatait felhasználva annak érdekében, hogy jobban megismerhessük a választási eredmények tanulságait. Röviden összefoglaljuk a szűkebb környezetünkre, Pesthidegkútra vonatkozó következtetéseinket.
Pesthidegkút a legkonzervatívabb terület a választókerületben
A budapesti IV. választókerület leginkább konzervatív, kormánypárti része továbbra is Pesthidegkút. A 35-49-es szavazókörök közül 7-ben Dr. Gór Csaba, 8-ban Tordai Bence nyert. Végeredményben Pesthidegkúton Dr. Gór Csaba 4903 db (49.73%), Tordai Bence 4955 db (50.26%) szavazatot kapott, tehát nálunk a különbség közöttük nagyon kicsi, mindössze 52 szavazat.
Pesthidegkúton kívül Tordai Bence mindenütt másutt átlagosan 10%-15%-kal haladta meg Dr. Gór Csabát, kivéve a III. kerület 12-es és 29-es szavazókörét, melyekben szintén ő nyert. Nagyon kicsi volt a különbség köztük a III. kerületi 25. és 28. szavazókörben is.
Furcsa kilengések
Pesthidegkúton jelentős kilengéseket fedezhetünk fel az egyes szavazókörök között. Miközben a 41-esben Dr. Gór Csaba 13.84%-kal többet ért el ellenfelénél, addig a 42-esben Tordai Bence ért el őnála 12.2%-kal többet, ez összesen 26.04%-nyi, avagy nominálisan 164 db szavazat, ami egy átlagos választókörben valamelyik jelöltre leadott szavazatoknak nagyjából a fele. Ezzel szemben a belső II. kerület vagy a III. kerület szavazatai sokkal egyenletesebb képet mutatnak, Tordai Bence mindenhol kb. egyforma előnyre tett szert. A matematikai statisztika szerint a választási eredményeknek az átlag felé kellene tartaniuk (konvergálniuk). Jó kérdés, hogy hogyan lehetséges az, hogy ezek szerint Pesthidegkúton vannak meghatározóan jobboldali vagy baloldali utcák, sokszor egymástól alig néhány 100m-es távolságra. Próbáltuk a kiugrásokat térképre vetítve társadalmi, szociális viszonyokkal magyarázni a jelenséget, de ilyen fajta összefüggést nem sikerült felfedezni. Látszólag mindegyik érintett körzetben alapvetően hasonló viszonyok között élnek a hidegkúti polgárok.
Dr. Gór Csaba 4 éve ezzel az eredménnyel nyert volna
Dr. Gór Csaba a választáson összesítve a leadott szavazatok 41.45%-át, míg ellenfele, Tordai Bence a szavazatok 50.96%-át nyerte meg és így parlamenti mandátumhoz jutott. Dr. Gór Csaba esetében ez egy egyáltalán nem rossz eredmény, ő derekasan helytállt. 2018-ban a nála ismertebb országos politikus, Varga Mihály pénzügyminiszter úr a szavazatok 41.82%-át szerezte meg. Amennyiben az ellenzék pártjai 2018-hoz hasonlóan külön-külön indultak volna, Dr. Gór Csaba jutott volna be a parlamentbe.
Megérte az ellenzéki összefogásra szavazni?
Mindezek alapján megérte-e az ellenzéknek az összefogás? Egyáltalán nem! Az összefogás eredménye a Fidesz 2/3-os győzelme és az ellenzék katasztrofális veresége országszerte, a következő hetekben jó eséllyel fogunk hallani pártszakadásokról, esetleg egyes mérhetetlenül kicsire zsugorodott pártok megszűnéséről is. Igaz, hogy az összefogásuk eredményeképpen sikerült megszerezniük néhány budapesti mandátumot, de országszerte mindegyikük nagyon leszerepelt. Tordai Bence pedig lényegében béna kacsává válik, kevés párttársával sokkal nehezebben fogja tudni képviselni az itt lakók érdekeit, mint ahogy Dr. Gór Csaba tette volna. Marad neki a botránypolitizálás, bohóckodás, amiben már úgy is nagy gyakorlatra tett szert.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.