Tisza István emléktábláját hétvégén avatták fel Adyligeten, a játszótér közelében. Az avatáson beszédet mondott az emléktábla kezdeményezője, Szilágyi Zsolt, majd Dombi Rudolf polgármesterjelölt. Hogy ki volt Tisza István, arról sajnos sok történelemkönyv, történelemtanár – részben a mai napig is – hamis képet fest. A múlt árnyéka kísért. Államférfiúi nagysága talán most kezd újra helyére kerülni, megannyi kommunista (posztkommunista) évtized után.
Tisza István kétszer is volt hazánk miniszterelnöke, először 1903 és 1905 között, majd 1913 és 1917 között. A képviselőház elnöki tisztségét 1912 és 1913 között töltötte be. Szilágyi Zsolt beszédében hangsúlyozta, hogy Tisza az I. világháború kitörése előtt egyértelműen békepárti politikus volt, merthogy azt mondta; semmit nem nyerhetünk ezzel a háborúval, csak veszíthetünk. Később a tábla kezdeményezője azt is kiemelte, hogy Tisza annak a békepárti IV. Károly koronázásán vett részt, aki közismert, hogy már 1916-ban békét akart kötni…. később aztán beléptek az amerikaiak, s lett nekünk Trianon.
Szilágyi Zsolt a háború kitörésének valódi okaként Miklós cár akkori hatalmi törekvését nevezte meg, s figyelmünkbe ajánlotta Peter Frankopan Selyemutak című könyvének II. kötetét. Úgy fogalmazott; “Nagy-Britannia mindent megtett, hogy Oroszországot háborúra hergelje, Gavrilo Princip gyufafejnyi tényező volt.”
1918. október 31. szomorú nap a magyar történelemben, Tisza Istvánt ekkor gyilkolták meg Hermina úti villájában. Arra a kérdésre, hogy miért éppen Adyligeten állították fel Tisza István emléktábláját, megtudhattuk, hogy itt, Nagykovácsi közelében voltak a Tisza család birtokai. Ezt a területet eredetileg Tisza István kertvárosnak, majd Tisza István ligetnek hívták, ezután Rákosiék átkeresztelték Adyligetre, mivel tudták, hogy Ady Endre gyalázatos dolgokat írt Tiszáról.
Az eseményen Dombi Rudolf a következőket mondta:
“A vas gróf. Ilyen jelzőt nem ad véletlenül a történelem. Makacsság, hatalmas munkabírás, a nemzet iránti elkötelezettség, bátorság… Ezek jellemezték gróf Tisza Istvánt. Ezek a tulajdonságok tették a magyar történelem meghatározó politikusává, olyan példaképpé, akitől nemzedékek tanulhatnak. Tisza István hihetetlen munkabírása, tettvágya, számomra is inspiráló. Olyan politikus volt, aki tudta, tettek nélkül nincs fejlődés. A látványos ígéretek nem viszik előre egyetlen közösség sorsát sem. Mi budaiak is tudjuk, hogy a szavak helyett a tettek beszélnek egy politikus esetében. Nézzük példaként Buda sorsát. 2019 előtt kerületépítés, valódi fejlődés jellemezte otthonunkat. A kerület nagy fejlesztései mind az előző jobboldali vezetés idején valósultak meg. Elkészült a budai Fonódó villamoshálózat, megújult a Széll Kálmán tér, megépült a Millenáris Széllkapu, több mint 60 milliárd forint értékű egészségügyi fejlesztés valósult meg, és elkészült a Gyarmati Dezső Uszoda is. Ez igazi kerületépítés. Méltó nagy elődjeink országépítő munkájához. Az elmúlt öt évben sajnos nem láthattunk hasonlót. Ezért kell mindenkivel megértetnünk, Budán most nyílik történelmi lehetőség arra, hogy visszatérjünk a fejlődés útjára. Most újra valódi építkezésre van szükség, azokra, akik Tisza István példáját alapul véve valóban dolgozni akarnak az emberekért.”
Mi meg szerkesztői megjegyzésként hozzáfűzzük, hogy a Nagykovácsiban lévő Tisza kastély felújítása a kormány támogatásával pár évvel ezelőtt valósult meg, valamint azt is, hogy az adyligeti játszótér kivitelezése és park rendezése (Lásd itt!) az előző jobboldali városvezetés alatt került kivitelezésre. 5 év baloldali stagnálás után itt az idő, hogy folytatódjon a kerület szépülése.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.