Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli idén a Polar könyvek sorozat. Az alkalomból sor került az alapítókkal történő beszélgetésre, illetve rendhagyó kiállításmegnyitóra november közepén a Klebelsberg Kastélyban. A tárlat a Polar könyvek borítóiból adott válogatást, melyek Márton A. András és Borsódy Eszter munkái. Pap Évát és Kertész Juditot a II. kerületi kiadó mostani vezetője, Dériné Stark Zsófia faggatta a kezdetekről, arról,hogyan indult a finn, skandináv könyvek kiadása a 90-es évek közepén Magyarországon. Hiszen a skandináv irodalom gyöngyszemei olyan időtálló értékek, amelyeket a mai hazai közönség szívesen és gyakran lapozgat, viszi haza otthonába.
Az esten szembesülhettünk a rendszerváltás nehézségeivel, merthogy mindkét alapító Kertész Judit és Pap Éva is akkoriban munkahely hiányával küzdött. Egyikük az Európa Könyvkiadótól, másikuk a Pannónia Filmstúdiótól kényszerült távozni. Aztán egy nap a Városmajori uszodában találkoztak, s felmerült bennük a kiadó alapításának gondolata. De az álom csak akkor vált valósággá amikor Pap Éva finn ösztöndíj útja után hazajött egy finn újsággal, mely nagy betűkkel és óriási képpel hirdette; „Magyar lányok az uszodában skandináv és finn könyvkiadót alapítanak.” Elmondása szerint ez a nagyszerű hír már Kertész Juditot is kötelezte, mert addig az csak ábrándozás volt. Az újságcikktől könyvvásáron kint Dániában sokan lelkesedtek. Mindenki csak azt hajtogatta; „Igen, segítünk!” Fordítva, mint itt Magyarországon, ahol folyamatosan azt kérdezgették; „Ismerik a szerzőt, eladható a könyv?” Vagyis Pap Éva elbeszélése szerint egy ilyen atmoszférában, amikor az északi irodalom le lett pöckölve az asztalokról, emellett pedig irtózatos mennyiségben szabadult rá az országra a lektűr és a nyugati könyvek „irodalma”, ebben a helyzetben vágtak bele. Mégpedig azzal az elhatározással; „Lesz nekünk egy olyan kiadónk, ahol nem érdekel bennünket mi a műfaj. Bármely műfajban a legjobbakat szeretnénk magyar nyelven megjelentetni.”
Bár sokan, a saját kollégáik közül azzal „biztatták” őket; „Nonszensz, úgyse fog sikerülni.” Ennek ellenére sikeresek lettek. A kitalálástól, a jogszerzésen át mindent kettőjüknek kellett végigvinni. (A rendszerváltás előtt a műfordító mögött egy komplett gárda gondoskodott minderről.) A tördelésben, a műszaki dolgokban azonban támaszkodhattak segítségre. Kertész Judit férje, Márton A. András tervezte a borítókat. Annyira szépre tervezte azokat, hogy voltak, akik kifejezetten a képeket akarták megvásárolni tőlük. A kiadó új tulajdonosai megtartották ezt a szokást, a borító régi formáját.
A beszélgetésen az is kiderült, hogy kinek mi a kedvenc könyve. Pap Éva Leena Krohn Donna Quijote c. alkotását emelte ki, melynek borítóján egy pálcikafigura látható. Véleménye szerint Donna Quijote egyik lábával itt van közöttünk, a másikkal pedig egy másik dimenzióban. A két dimenzió között közvetít. Nem bírja elviselni azt a létet, amiben átmenetileg vagyunk.
Kertész Judit kedvenc köteteként Karen Blixen Babette lakomáját említette. Megtudhattuk, hogy már egyetemista kora óta folyamatosan, megszakításokkal foglalkozott a művel. Volt hogy megkérdezték tőle: „Kit érdekel Magyarországon egy dán bárónő?” De ő többször elővette, javítgatta. Film is készült belőle. Mikor a kiadás megjelent, a dánok sérelmezték, hogy senki sem kért jogot. Ettől kezdve figyeltek erre is, sokszor olcsóbban kapták azt meg.
Pap Éva és Kertész Judit Rácz Istvánnak, Vargha Domokosnak és az Újpesti Művelődési Ház vezetőjének, Kerekes Györgynek hálával tartoznak. Nagyon örülnek, hogy 2017-ben Stark Zsófia és Stark Gergely átvette és tovább virágoztatta a Polart. Ajánljuk honlapjukat, mely által széles kínálatukból választhatunk karácsonyfánk alá, gondolva példaként arra; ha utunkba számos akadály gördül, nem feladva küzdjünk értékeinkért, melyek idővel gyümölcsöt hoznak számunkra.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.