Pesthidegkúton 2022. január 22-én a Pannonhalmi Főapátság Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskolájában volt az Ökumenikus imahét záróeseménye. Ez alkalommal köszöntőt mondott Csere István igazgató, majd a katolikus, illetve református papi szolgálat után Fodor Viktor evangélikus lelkész olvasta fel az evangéliumi részletet, s mondott szentbeszédet. A zenés áhítatot Schumicky György előadása, Háború Ukrajnában, karitatív támogatás Kárpátalján címmel zárta. A beszámolóban megrázó személyes történeteket hallhattunk az ottani emberek életéről.
Az alábbiakban Fodor Viktor, evangélikus lelkész ott elhangzott beszéde olvasható, illetve tekinthető meg, melynek során mi is az ima erejére, s a háborús menekültekre, áldozatokra gondolhatunk.
Keresztény testvéreim az Úrjézus Krisztusban!
Jézusurunk nagyon meghökkentő példázatokban szokott minket tanítani. Azért, hogy egyrészt felrázza a lelkiismeretünket, a hitünket, az életünket, másrészt, hogy a tudásunk elmélyüljön. Ez a példázat azért megrázó, mert Jézus nagyon-nagy lelki nyugalommal egy hamis bíróhoz hasonlítja az Urat, akihez jár egy özvegyasszony, aki kiszolgáltatott bajban van, akinek jogosan kellene segítenie a panaszán. Azért meghökkentő ez a példázat, mert az Úr azért egy kicsit magasabb és másabb szinten szolgáltat igazságot, mint a példázatban szereplő hamis bíró. Azonban ebben az igében a lényeg, az özvegyasszony kitartó küzdelme, igazságának a keresése, és az, hogy folyamatosan kéri a bírót, hogy segítsen. Ezzel az ellentétes példával akar minket Jézus megtanítani arra, hogy a hamis bíró is ilyen vagy olyan okokból, – hogy békén hagyják végre, nyugalma legyen, esetleg az özvegyasszony barátai bosszút állnak rajta, ha nem segít, kényelemszeretetből, sorolhatnánk az okokat, – ha őszintén önmagunkba nézünk, akkor mi is hajlamosak vagyunk így, mint ez a hamis bíró hozzáállni embertársaink problémáihoz, végül is enged. Azonban itt igazán az a lényeges, hogy a hit, a remény, – amivel az özvegyasszony küzd, – mindig is a sajátunk.
A mai vasárnap evangélikus egyházunkban az ökumenikus imahéttől függetlenül, az imádságról gondolkodtunk együtt ma délelőtt. Imádkozni sokféleképpen lehet. Itt a kitartás és a hűség az első „lényeges” pont. Másodikként; a mai vasárnapon a Zebedeus két fiának a kérése volt az igehirdetési alapige; amikor Jézust nem fogadják be egy samáriai városba, akkor a két lelkes tanítvány, – akik úgy látszik eddig keveset értettek meg Isten szeretetéből, – azonnal kérik az Urat, hogy pusztítsa el kénköves mennykővel ezt a bizonyos várost. A gyűlölet így kezdődik, amikor nem értjük meg Isten akaratát, szeretetét, vagy elfelejtkezünk róla, bizony mi is hajlamosak vagyunk arra, hogy a gyűlölködő lépést akár még imádságba is foglaljuk. Azonban van egy harmadik része is ennek a történetnek az, hogy a kitartó imádság mit jelent mindannyiunk számára. Ez az este a békességről szól, könyörögjünk azért, hogy véget érjenek a háború rémségei. Katonák ezrei halnak meg, hozzátartozók gyászolnak, hatalmas értékek pusztulnak el. S az utolsó gondolat.A mai vasárnapra az óegyházi evangélium, a kapernaumi százados történetét mondja el evangélikus egyházunkban az igehallgatóknak. Ezt a történetet is ismerjük jól, egy római pogány századosról van szó, aki valószínűleg egy nagyon becsületes katonatiszt, s a rábízottakra nagy felelősséggel figyel. Úgy, ahogyan egy valóban becsületes jó katonának kell megtennie mindazt, hogy az emberei épségben maradjanak. Van egy nagyon fontos szabály; a katona nem azért „van”, hogy öljön, hanem, hogy másokért meghaljon. Nos ennek a századosnak az egyik embere beteg lesz, s elkezd gondolkodni, hogy vajon mit tegyen, valószínűleg hallott Jézusról, elmegy és kéri, hogy gyógyítsa meg a szolgát. S ekkor azt mondja Jézus, „hogy jól van, hozd ide”. S itt jön a katona csodálatos hite, amivel a pogánymisszió egyik jelképévé válik, és megmutatja számunkra azt, hogy mit jelent az Isten hatalma. Szelíden azt mondja, hogy „nézd, én is alávetett ember vagyok, nekem is vannak alávetett embereim, Te olyan hatalmas és erős vagy, csak egy szót kell szólnod és ez a katonaember megérti azt, hogy Jézus szeretetének hatalmánál nincs erősebb ezen a világon.”
Amikor most az igazságosságról, a békéről gondolkodunk együtt, legyünk olyan kitartóak, mint az özvegy. Bátrak, merészek és küzdjünk meg a hitünkkel. Ugyanakkor mondjuk ki bűnbánattal, hogy nem mindig tudunk helyesen imádkozni. A gyűlölet hullámai még Krisztus mellett is néha átjárhatják a lelkünket. Végül pedig legyünk olyan engedelmesek, mint a római százados, aki a hadrendnek alávetett emberként tudta, hogy mit jelent az; parancsot adni, parancsot kapni, engedelmeskedni. Így mentette meg a szolgáját. Isten adja meg, hogy a békesség újra létrejöjjön a világban. Imádkozzunk a katonákért, akik elesett bajtársaikért imádkoznak, a hozzátartozókért, a gyermekekért, az árvákért, akik sírva emlegetik édesapjukat, édesanyjukat, azzal a reménységgel, hogy Isten minden bizonnyal meghallgatja könyörgéseinket
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.