Ünnepnapja ma, február 3-án van. Születési ideje ismeretlen, az örmény Sivas, vagy más források szerint Szebaste városban, Örményországban élt a Kr.u. III-IV. században. Nagyon vallásos volt, orvosként nem csak a betegek testét, hanem a lelkét is gyógyította.
Nagyon népszerű volt, püspökké választották. Ez után visszavonult egy hegyi barlangba, a legendák szerint vadállatok őrizték, melyek engedelmeskedtek neki. A keresztényüldözés még javában tartott ebben az időben. Egy Agricola nevű helytartó elfogatta, megkorbácsolták, válogatott kínzások alávetették, de hitét nem tudták megtörni. Rabsága alatt is sok csodát vitt véghez. A helytartó először vízbe akarta fojtatni, de ezt túlélte, végül lefejezték.
Tisztelete nem a halála után, hanem később kezdődött, keleten a VI., nyugaton a IX. századtól. A Balázs-legenda első ábrázolása Rómában, a Szent Kelemen bazilika altemplomában látható a IX. századból. Tisztelete általánosan a 12. századtól terjedt el, a gégebetegségek, később a vérzések, kelések, hólyagbetegségek, kelések, kólika, pestis gyógyítója. Az orvosok, posztókereskedők, takácsok, gyertyaöntők, fúvós zenészek, barmok védőszentje lett. A 14 segítőszent egyike. [1]A segítőszentek: Ákos, Balázs, Borbála, Cirjék, Dénes, Egyed, Erasmus, Eustachius, György, Katalin, Margit, Kristóf, Pantaleon, Vitus. Több templomot is neki szenteltek Rómában és Konstantinápolyban is. Ábrázolása püspöki ornátusban, palástban, pásztorbottal, keresztbe tett gyertyákkal történik, de sertésfejjel és kampókkal is ábrázolják a kínzatására utalva.
Csodái
Számos csodát tett. Az egyik szerint: amikor egy szegény asszony egyetlen malackáját elragadta a farkas, ő megparancsolta a farkasnak, hogy hozza vissza a malacot és az vissza is hozta. Amikor a helytartó vízbe akarta fojtatni őt, akkor Szent Balázs megáldotta a vizet és a vízen járva a tó közepéig sétált. Egy másik csodája alkalommal pedig egy asszony eléje vitte a haldokló fiát, akinek a torkán akadt a szálka és a püspök imájával meggyógyította a fiút.
Balázs-áldás
A Balázs-áldás szokása a 16. században terjedt el. Leírása a XVII. században szerepel először a Római Szertartáskönyvben (Rituale Romanum). Február 3-án Y alakban összekötött gyertyával történik az áldás adása.
Szt. Balázs az irodalomban
Írók, költők is megemlékeznek róla.
Aki hívő a Balázs-gyertyák fényébe térdepel, még ha arra kérné is Szent Balázs közbenjárását, szíve legmélyén, legvégül mégse a „közvetlen csodára” számít. Annál szinte többet és mélyebbet remél: a szent közbenjárását Istennél. Legvégül tehát Istenre bízza kérését magát is. Igen, aki a Balázs-áldást magára veszi, Isten végső irgalmába vetett bizalmának adja tanújelét. Nem szokás és nem is babona, hanem Isten irgalmába vetett végső, s nagyon is felnőtt bizalmunk megvallására szép alkalom hát a szent ünnepén az oltárrács elé térdelnünk.
Pilinszky János: Balázsolásra
Babits Mihály megrázó verse a Balázsolás. A gége rákban szenvedő költő könyörgése így szól: „Szépen könyörgök, segíts rajtam, Szent Balázs!”
Magyar népdal
Áldáskérés Szent Balázstól
Magyar népdal
Emlékezzünk Szent Balázsról,
Hogy ma vagyon napja!
Többször is, hogy megérhessük,
A Jóisten adja!
Adja szent áldását,
Nyújtsa áldomását:
Gyermekektől távoztassa
Torkuk fájását!
A magyar néphagyományban
A Balázsjárás népszokása is ismert, elsősorban a Dunántúl északi részén, de az egész Kárpát-medencében elterjedt szokás. Iskolás gyerekek járják végig falun a házakat, áldást kívánnak az ott élőknek. Köszöntőt mondanak, énekelnek, esetleg kisebb színdarabot adnak elő. A gyermekek jelmezbe öltöznek, az egyik fiú püspöki ruhát vesz magára. Jutalmul ételt, italt kapnak, amit elvisznek a templomba, iskolába. Egy részét közösen fogyasztják el. A Mura vidékén, Baranyában a gazdák a szőlőt a kertjük négy sarkában megmetszették, hogy Szent Balázs védje meg a termést.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.
Hivatkozások
↑1 | A segítőszentek: Ákos, Balázs, Borbála, Cirjék, Dénes, Egyed, Erasmus, Eustachius, György, Katalin, Margit, Kristóf, Pantaleon, Vitus |
---|