A pesthidegkúti Véka utcai temető rendbetétele, értelmes hasznosítása régóta megoldandó feladat. Jelenlegi szégyenteljes, lepusztult, elvadult állapotában óriási kontrasztot képez a környezetében található exkluzív családi házakkal. Sajnos temetőként történő újra nyitására jelenleg nincs mód, viszont a Német Nemzetiségi Önkormányzat szeretné rendbe tenni és ott Kegyeleti Emlékhelyet létrehozni.
Pesthidegkút egykori német lakosai, elődjeink többet érdemelnének annál, minthogy kidőlő sírköveiket lassan, de biztosan elnyelje az ősvadon. A temető még megközelíthető részein pedig rendre méretes sitt- és szeméthalmok jelennek meg. Az önkormányzat ezért megkezdte a temető egy kis részének a rendbe tételét munkagépek segítségével.
Április 23-án, szombaton a Föld Napjához kapcsolódóan 9-17-ig tartó temető takarítást szerveznek, melyre mindenkit szeretettel várnak. A II. Kerületi Német Önkormányzat tagjai a lelkes önkénteseknek ingyenes gulyásleves ebéddel kedveskednek. Kesztyűt, metszőollót, gereblyét és innivalót célszerű magunkkal hozni!
A temető története dióhéjban
Pesthidegkút első temetője a ma is látható Gercse temploma körül létesült. A török kiűzése után Gercse falu nem települt újra, Pesthidegkútra német telepesek érkeztek, akik a mai Mosbach-park területén temetkeztek. Mivel utóbbi kicsinek bizonyult, 1933-ban megvásárolták Vári Szabó Elemértől (a hasonló nevű kúria tulajdonosától) a solymári út közelében, a mai Temető és Véka utcák közötti területet. 1936-ban kapták meg az engedélyt a temető létrehozására, de a ravatalozó csak 1943-ra készült el, a temetőőr, Schefcsik Márton pedig 1944-ben költözhetett be a lakásába. A temető kapujában Geörcs Lajos két méter magas, Krisztust a kereszten ábrázoló munkája állt.
1949 után Pesthidegkút elvesztette az önállóságát és a temetőt is bezárták. Szerencsére ezt a temetőt nem számolták fel és a sírkövek nem végezték valahol egy töltés építőanyagaként, hanem csak szép lassan megfeledkeztek róla.
2013-ban lelkes lokálpatrióták dokumentálták a temető sírjait, 101 síron sikerült a neveket kibogarászni és még egy német katona sírja is felfedezésre került, melyen jól olvasható volt az egyértelmű felirat: Deutscher Soldat.
A temetőnek eredetileg kijelölt 7816 négyzetméterből fennállásának tizenhárom éve során csak 870 négyzetmétert használtak fel a pesthidegkútiak, de ennek a rendbe tétele is komoly feladat lenne a jelenlegi méltatlan állapotok miatt.
Az elvadult bozót kivágásán túl szükség lenne a tönkrement fák kivágására és a balesetveszélyes, ledőlt sírkövek szakszerű felállítására is, melyet azonban már nem lelkes önkénteseknek, hanem szakembereknek kellene végezniük.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.