Brunszvik Teréz grófnő és Slachta Margit, szerzetes nő

Budapest, II. kerületéhez, még inkább Pesthidegkúthoz kötődik a múlt század két emblematikus nő alakja. Brunszvik Teréz grófnőben, az ország első kisdedóvójának megálmodóját tiszteljük. Slachta Margit, szerzetes nő volt pedig hazánk első női országgyűlési képviselője.

1920. március 25-én választották parlamenti képviselővé Magyarországon, Slachta Margitot, a Szociális Testvérek Társasága szerzetesrendjének az alapítóját.

A 36 éves korában megválasztott, első női képviselő politikai pályája semmilyen értelemben sem volt szokványos. A Szociális Testvérek Társasága elhivatott nők társulása volt, és a pártpolitikában való részvételt is lehetővé tette.

Slachta Margit keresztényként a nő és férfi »egyformasága« helyett egyenjogúságuk megvalósításáért dolgozott, figyelve a nő családban betöltött sajátos hivatására is. Figyelmének középpontjában a gyermek-, nő- és családvédelem állt.” – áll Slachta Margit beszédei a magyar parlamentben c. kötet előszavában.

Pesthidegkúti házának egy részében nyilvános kápolnát rendezett be. Az 1933-ban, hívására Pesthidegkútra költözött Bozsik Pál prépost-plébánossal együtt kezdte meg az itteni egyházközség szervezését, majd gyűjtést kezdeményezett a Remetekertvárosi Szentlélek Templom felépítésére. 1942. június 29-én, szentelték fel a templomukat, templomunkat. Az egyházközség területén a mai napig is élnek Szociális Testvérek.

Slachta Margit

Slachta Margit Világnézeti Credójában ezeket a sorokat olvashatjuk;

Embernek ember, szervezet, állam nem birtokosa.

Ember embernek, szervezetnek, államnak nem tulajdona.

Isten ellen nincs érvényes törvényhozás.

Az ő szent akaratával szemben bűn a jogfosztás.

Ember nem engedheti meg, amit Isten nem akar.

Földi hatalom meg nem tilthatja, amit Isten megenged.

Nem parancsolhatja, amit Isten tilalom alá vetett.

(Részlet)
Teljes Credo
Slachta Margit idézet az Ez Itt a Kérdés műsorában

De eszembe jutnak Reményik Sándor sorai is;

Ti megbecsültök minden rendet,

Melyen a béke alapul.

De ne halljátok soha többé

Isten igéjét magyarul?!

S gyermeketek az iskolában

Ne hallja szülőjé szavát?!

Ne hagyjátok a templomot,

A templomot s az iskolát!


/Részlet/

Brunszvik Teréz grófnő, a másik kimagasló női személyiség, aki tőlünk nem messze az ország első kisdedóvóját, vagy ahogyan a naplójában nevezte, „kisgyermekiskoláját” (Kleinkinderschule), alapította meg, az anyja, Brunszvikné Seeberg Anna krisztinavárosi bérházában. A mai Attila út és a Mikó utca sarkán lévő épületben nyitotta meg intézményét, de „anya- és mintaintézetnek” (Pflanz- und Musterschule) is nevezte.

Brunszvik Teréz

„A nevelés tudomány is és művészet is. Az anyáknak előbb oktatásban kell részesülniök és gyakorlatra kell szert tenniök e művészet és tudomány terén mielőtt saját gyermekeiket emberré nevelhetnék. Különben a tudatlan és durva anya mindig csak vadócot fog nevelni….”, olvashatjuk továbbá naplójában. Az intézmény másfél és hét év közötti kisgyermekeknek adott „menhelyet”, és a következő évben, 1829-ben már újabb óvodák megnyitása is követte az elsőt. Csak itt Budán, évfolyamonként összesen több, mint 300 gyermeklétszámot is elérve. A grófnő életében több mint 80 óvoda jött létre, később „játszó-iskoláknak” nevezték ezeket. Márai Sándor, aki egy ideig lakott az első kisdedóvót befogadó ház falai között, így ír erről; „ …..beláttam a szobákba, ahol ifjúságom egyik regényes esztendejét töltöttem. Igen, laktam az „Angyalkertben”, bár már nem voltam angyal………..A ház, ahol Beethoven szerelme, a széplelkű grófnő a budai gyermekeket tanítgatta illemre,……..”

Az Angyalkert emléktáblája az Attila út 81 és a Mikó utca kereszteződésében

Írja be a keresőszót fentre és nyomja meg az entert a kereséshez. Az ESC megnyomásával tudja a keresést megszakítani.

Vissza a lap tetejére

Ez a weboldal a felhasználói élmény javítása, valamint a zavartalan működés biztosítása érdekében sütiket (cookie-kat) használ. A sütik kikapcsolása a böngésző beállításaiban lehetséges.

View more
Cookies settings
Elfogadom
Adatvédelmi és Cookie szabályzat
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kik vagyunk

A weboldalunk címe: http://www.hidegkutihirek.hu.

Melyek azok a személyes adatok, amiket gyűjtünk és milyen céllal gyűjtjük ezeket

Hozzászólások
Hozzászólás beküldésekor a hozzászólási űrlapban megadottakon kívül begyűjtésre kerül a hozzászóló IP címe és a böngészőazonosító karakterlánc a kéretlen tartalmak kiszűrése céljából. Egy személytelenített, az e-mail címből előállított karakterlánc (hashnek szokás nevezni) kerül továbbításra a Gravatar szolgáltatás felé, ha ez az oldalon használatban van. A Gravatar szolgáltatás feltételei az alábbi címen tekinthetőek meg: https://automattic.com/privacy/. A hozzászólás elfogadása után, a hozzászólásunk tartalma és a profil képünk is megjelenik nyilvánosan.
Média
Amennyiben regisztrált felhasználó által kerül kép feltöltésre a honlapra, kerülni kell az az olyan EXIF-eket, amelyekben GPS pozíció adatok is szerepelnek. A honlap látogatói ezeket letölthetik és kinyerhetik a helyadatokat a honlapon található képekből.

Kapcsolatfelvételi űrlapok

Sütik
Ha hozzászólást adsz a honlapodon, bejelentkezve maradhatsz a megadott neved, e-mail-ed és webcímed eltárolásával egy sütiben. A tárolás a te kényelmi célokat szolgálja azért, hogy a következő hozzászóláskor ezeket az adatmezőket ne kelljen kitöltened. Ezeknek a sütiknek a lejárati ideje 1 év. Ha rendelkezünk felhasználói fiókkal és be is vagyunk jelentkezve erre a honlapra, akkor átmeneti sütiket állítunk be, annak érdekében, hogy megállapítsuk, hogy a böngésző elfogadja-e a sütiket. Ezek a sütik nem tartalmaznak személyes információt, és törlődnek, ahogy bezárjuk a böngészőt. A honlapra történő bejelentkezéskor több sütit hozunk létre, amely elmenti a bejelentkezési információt és a szerkesztőfelület megjelenítési opcióit. A bejelentkezési sütik két napig érvényesek, a szerkesztőfelület megjelenítési opcióit tároló süti egy évig. Amennyiben az “Emlékezz rám” opciót bejelöljük, a bejelentkezés két hétig folytatódik. Kijelentkezéskor a bejelentkezési sütik eltávolításra kerülnek. Amennyiben bejegyzést vagy oldalt szerkesztünk, egy újabb sütit tárol el a böngészőnk. Ez a süti nem tartalmaz személyes adatot, egyszerűen csak a bejegyzés azonosító számát tárolja, amelyet szerkesztettünk. Egy nap múlva jár le az érvényessége.
Más honlapokról származó beágyazott tartalmak
A honlapon elérhető bejegyzések külső forrásból származó beágyazott tartalmakat (pl. videók, képek, cikkek stb.) használhatnak. A külső forrásból származó beágyazott tartalmak pontosan úgy viselkednek, mintha meglátogattunk volna egy másik honlapot. Ezek a webhelyek lehetséges, hogy adatot gyűjtenek a látogatókról, sütiket vagy harmadik féltől származó követőkódot használnak, figyelik a beágyazott tartalommal kapcsolatos felhasználói viselkedést, ha rendelkezünk felhasználói fiókkal és be vagyunk jelentkezve az oldalra.

Analitika

Kivel osztjuk meg a felhasználói adatokat
Mennyi ideig őrizzük a személyes adatot
Ha hozzászólunk, a hozzászólás és annak metaadatai nem meghatározható ideig a rendszerben maradnak. Ennek célja, hogy az összes ezt követő bármely hozzászólás általunk megismertté és jóváhagyottá váljon, azaz ne kerüljön fel a moderálandó hozzászólások listájára. A honlapon regisztrált felhasználók (ha vannak ilyenek) személyes adatai a saját felhasználói profiljukban is tárolásra kerülnek. Minden felhasználó megtekintheti, szerkesztheti vagy törölheti a személyes adatait bármikor (kivéve, hogy nem változtathatja meg a saját felhasználói nevét). A honlap rendszergazdái ezen információkat szintén megtekinthetik és szerkeszthetik.

Milyen jogokkal rendelkezik a felhasználó a saját adatai kapcsán

A weboldalon regisztrált fiók vagy hozzászólás írása esetén kérhető a személyes adatok export fájlban történő megküldése, amely bármilyen adatot tartalmaz, amit korábban a felhasználó rendelkezésünkre bocsátott. Kérhető továbbá, hogy bármilyen korábban megadott személyes adatot töröljük. Ez nem vonatkozik azokra az adatokra, amelyeket adminisztrációs, jogi vagy biztonsági okokból kötelező megőriznünk.

Hová továbbítjuk az adatokat

A látogatók által beküldött hozzászólásokat automatikus spamszűrő szolgáltatás ellenőrizheti.

Kapcsolati adatok

Hidegkúti Hírek
Kiadja: Új Hírek Média Korlátolt Felelősségű Társaság
1137 Budapest Katona József utca 6. 2/24
Kiadásért felel: Dr. Gór Csaba Gyula
Lap menedzser: Dr. Erdősi Károly, Küller András
Főszerkesztő: Dr. Erdősi-Boda Katinka
E-mail: info@hidegkutihirek.hu
Save settings
Cookies settings