Közelmúltban a különböző médiumokat az a hír járta be, hogy a DK és a Momentum között olyan előzetes megállapodás jöhet/jött létre, amelynek tartalma alapján a 2024-es önkormányzati választásokat megelőzően a két baloldali párt szinte egymás között osztaná föl a fővárost kihagyva, kiszorítva ezzel az „összefogás” további pártjait.
A Magyar Hírlap információi szerint;
A DK és a Momentum nem vár holnapig, már most, 2022-ben paktumot kötöttek arról, hogy kik legyenek Budapest egyes kerületeiben a polgármesterjelöltek.
Magyar Hírlap
A részleteket tekintve, – amelyek számunkra Pesthidegkútiak számára nem is annyira mellékes részletek – a következőkről tudósít a Magyar Hírlap;
A szocialista polgármesterek közül csak Tóth József, Angyalföld polgármestere mellett tartanának ki, míg a Párbeszédnek be kellene érnie azzal, hogy Karácsony Gergely 2024-ben is az ellenzék közös főpolgármester-jelöltje maradna.
Sicc! Ha ez valóban így lenne, akkor rögtön felmerül a kérdés bennünk, II. kerületi pesthidegkútiakban, hogy mi lesz a helyzet szűkebb pátriánkban az MSZP-s polgármesterrel, Őrsi Gergellyel?
A cikk, lejjebb erre is kitér;
…….sem Horváth Csabát Zuglóban, sem pedig Gajda Pétert Kispesten nem indítanák polgármesterjelöltként. A II. kerületi polgármestert, Őrsi Gergelyt viszont igen – abban az esetben, ha átlépne a két legerősebb ellenzéki párt, a DK vagy a Momentum valamelyikébe, tudta meg portálunk.
Magyar Hírlap
(Lásd még a 06.17-i A felesleges és költséges kutyakomédia I. és a 06.22-i A felesleges és költséges kutyakomédia II. bejegyzéseinket.)
Így, ezek fényében a választópolgár csak találgathat az esetleges forgatókönyvek között, hogy vajon Őrsi Gergely mit lép ezek után? Milyen baloldali értékrendszer, illetve érdekrendszer áll hozzá legközelebb? A DK vagy a Momentum programjával, hangvételével tud, akar majd a maga részéről szorosabb értékközösséget vállalni? (Hangsúlyozandó, hogy szorosabb, hiszen eddig is az összefogás révén azonosult velük.) Csak most az a kérdés, hogy melyik irányban köteleződne el még jobban abban az esetben, ha az eddig általa alapértéknek látott/tartott MSZP-est valamelyikre kénytelen lenne/lesz cserélni?
Ha a DK-t választja, akkor könnyen azzal a szemkilövető Gyurcsány Ferenccel vehetik egy kalap alá, akit a törpe pártok is már elutasítanak. Ezek szavazóit biztosan így elveszti. Ebben az esetben viszont az a további kérdés, hogy a most még sokszor balközépre húzó Őrsi, hogyan tudna megfelelni a szélsőséges DK elképzeléseinek? Átvenné-e azt a retorikát, amelyet a DK elvárna tőle, vagy felvállalna egyfajta folyamatos konfliktust a DK pártvezetésével a „zöld, nyugodt, béke érdekében” 2024-es ciklusának végéig, vagy reménykedne abban hogy őt a „nagypolitika” viszonylag békén hagyja? Ha a „hinta politikát” választja, az nem egy könnyű műfaj, és általában a gyakorlatban, a végeredmény kihirdetésekor sem szokott eredményes, sikeres előjelű lenni.
Ha a Momentum mellett döntene, akkor pedig azzal a Fekete-Győr Andrással találná magát közös platformon, aki sokszor erőszakra buzdított, illetve 2018 karácsonyán, a szeretet ünnepén füstgyertyát dobott a rendőrök felé, s azt még azóta sem „bánta” meg. (Ez utóbbival kapcsolatban 2019. április 2-án a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség közölte, hogy hivatalos személy elleni erőszak bűntettének megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatta ki Fekete-Győr Andrást). Nem mellékesen megjegyzendő, hogy apai nagyapja Fekete-Győr Endre agrármérnök, 1969–1981 között Heves megye tanácselnöke volt a Wikipedia szerint. Őrsi Gergely azzal a Donáth Annával is egy csónakban evezhetne, aki a várandóssága hetedik hónapjában Cseh Katalinnal együtt megszavazta az Európai Parlamentben az abortusztörvényt. Ez komoly fejtörést okozhat Őrsi Gergelynek, mert sem a karácsonyi erőszak, sem az abortusz nem fér bele a keresztény értékrendszerbe, már pedig a polgármestert gyakran láttuk templomi megemlékezéseken.
Ráadásul a döntés személyes nehézségét és kényességét az erősítheti tovább, hogy bár a Momentum a fiatal generációt képviseli, így Őrsihez életkorban ez a párt áll közelebb, azonban itt, s ekkor akadhatnak riválisai is, például közvetlenül alpolgármesterének, Berg Dánielnek személyében, aki a Momentumon belül Cseh Katalin férjeként is igen befolyásos.
Tovább gondolva, ebbe a gondolatsorba illeszkedik a Magyar Hírlap említett cikkének azon mondata, miszerint;
A szövetségeseknek (DK-Momentum – szerk.) inkább csak alpolgármesteri helyeket juttatnának, hisz az MSZP, a Párbeszéd és az LMP szerény támogatottsága csupán ennyit tesz lehetővé, a Jobbik pedig – ha életben is marad – a fővárosban érdemben nem játszik szerepet az ellenzék térfelén.
Magyar Hírlap
Lefordítva kerületünk helyzetére ezt az általánosítást; ha Őrsi átlépne a Momentumba, akkor is a józan logika azt mondja; hogy meg kellene „birkóznia” Berg Dániellel, hiszen ő már régóta a Momentum oszlopos tagja.
Mindenesetre azt bizton megállapíthatjuk, hogy Őrsi akár a DK-t, akár a Momentumot választja, az eddigi középutasnak látszó, kizárólag magát zöld politikusnak mutató „attitűdjét” a továbbiakban, de már jó előre sem tudja sokáig tartani.
Természetesen ezek mellett az alternatívák mellett Őrsi számára létezik egy harmadik út is, mégpedig a független jelöltség. Ez esetben pedig csak két kérdés merülhet fel bennünk. Egyrészről, hogy mennyire mondható hitelesnek egy olyan „független”, aki ez idáig nyíltan baloldali színekben indult, másrészről honnan teremti meg azt a politikai-anyagi háttértámogatást, amely újra besegítheti, a szívesen látott polgármesteri székébe?
És vajon az addig is tovább osztódó, no meg az újonnan alakuló formációk szavazóira is számíthat-e?
„Latolgatásánál” még a kormányzó párttal is számolnia kell.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.