Pont egy éve annak, hogy a II. Kerületi Önkormányzat célul tűzte ki a régi Községháza megmentését. A terv az lett volna, illetve lenne, hogy a felújítás kalákában valósuljon meg. 2022. május 14-én beszámoltunk arról, hogy „az önkéntes tűzoltók kihordták az épületből a felesleges lomokat (szemetet, használhatatlan bútorokat stb.), míg a lakosság a kert elvadult bozótját irtotta. Délidőben bográcson készült pörkölt várta a résztvevőket, tarhonyával és kovászos uborkával a tűzoltók jóvoltából.”
Már akkor jeleztük, hogy az épület komoly statikai hibákkal rendelkezik, ezért „a látható állapotok a (továbbiakban – szerk.) kaláka munkavégzés gátjait is jelentik, itt nem lesz elegendő például közös erőfeszítéssel lefesteni az ablakkereteket, ugyanis a súlyos problémákat szakembereknek kell megoldaniuk. Ez az épület már annyira rossz állapotban van, hogy a teljes közmű (fűtés, villany stb.) rendszerét ki kell majd cserélni, a megsüllyedt falak miatt a tető lebontása, a falak stabilizálása és végül mindezek újjáépítése elkerülhetetlennek látszik.”
Azóta nem sok minden történt, de lényegére tekintve láthatóan szinte semmi sem. A bozót újra nő a telken, kukák széthordva, az épülethez viszont nem nyúltak.
Pedig a Budai Hang egy évvel ezelőtti, azaz 2022. áprilisi számában; „Kalákában a községházáért” címmel még egész oldalas cikk is megjelent, mely Pesthidegkút felújítandó épületéről, annak történetéről és megmentéséről szólt; „A második kerületi önkormányzat nemrég akciót hirdetett „Mentsük meg a régi községházát!” címen…. ” „Ha meg akarjuk menteni, ez az utolsó pillanat – mondja a kerületvezető. – Már attól is tartottunk, hogy ezt a telet sem éli túl… sváb múlt fontos emléke, nem sok hasonló megmentésre érdemes, műemlék jellegű épület van már a környéken”.
Valóban nem sok, mert a mostani Klebelsberg Kulturkuria épületét az első Fidesz kormány ideje alatt, s annak döntésére, kezdték felújítani, a Klebelsberg Kastély régi fényét a magyar állam szintén a Fidesz kormányzása alatt a 2010-es évek közepén hozta vissza, a Bánffy György Emlékpark és környezetének rendezése; a korszerű szolgáltató házzal, a mostani Lidl épületével, és a kis üzletekkel együtt szintén a kerület jobboldali vezetése alatt valósult meg. Emlékszünk ugye még a 2000-es években is, Hidegkút kapujában álló, a szocializmusból itt ragadt Laci konyhákra, büdös, lepukkadt kültéri és beltéri helyekre, üzletekre. Vagy folytatva a sort a teljesség igénye nélkül a Pokorny Sport-és Szabadidőközpont is a kerület jobboldali kezdeményező vezetésének köszönhető. (1milliárd állami támogatás!!!!) Csak, hogy a tényeket ne felejtsük el! S tudatosítsuk magunkban, hogy Pesthidegkút nagy beruházásait kik is tették.
Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy kerületünket – így Pesthidegkutat is –a baloldal „csak és már” közel negyedik éve irányítja. Így fel tehetjük a kérdést, hogy az önkormányzat milyen fejlesztéssel járult hozzá Pesthidegkút szebbé tételéhez? A Közösségi liget átadásával? Köszönjük, a fővárosi pályázat beadását! Így az állami egy milliárdhoz, a kerületünk még kapott 300 milliót a baloldali fővárosi önkormányzattól hozzá.
Kérdésünk, hogy a II. Kerületi önkormányzat még mindig szeretne hozzájárulni a régi Községháza felújításához? Avagy simán elfelejtődött? A címben a kaláka szó nemes lelkületre vall, felemelő közösségépítő célkitűzéseket sugall. Ha mélyebben belegondolunk azonban kicsit „árnyaltabb a helyzet”, miszerint; „Az önkormányzat rendhagyó módszert választott: felhívást tettek közzé a kerületi médiumokban (a Hidegkúti Hírekhez nem érkezett ilyen jellegű megkeresés – szerk.), arra hívva az itt élőket, hogy vegyenek részt a volt községháza megmentésében. Mint Őrsi Gergelytől megtudjuk, az akció megmozgatta a helyieket, nagyon hamar nagyon sok – körülbelül ötven – felajánlás érkezett. Magánemberek a kalákában végzendő tevékenységekhez ajánlották segítségüket, van, aki a munkagépével venne részt a tereprendezésben, a helyi önkéntes tűzoltók is készen állnak a fizikai munkára, mások anyagi támogatásokat ígértek. Több a közelben működő kertépítő cég felajánlotta, hogy ingyen elvégzi a – nem is kicsi, a Pesthidegkúti úttól egészen a Paprika-patakig húzódó – kert rendezését. Építőanyag-kereskedők is jelentkeztek, akik az alapanyagot biztosítanák, de mindjárt akadt a munkáját felajánló statikai tervező, építészmérnök, sőt műemlékes szakember is… Ha ez a sok segítség valóban megérkezik, a kerület számításai szerint az egyébként 100 milliós nagyságrendű felújítás néhány tízmillió forintból megvalósulhat.” – írta a Budai Hang.
Megjegyezzük mindehhez;
Örömteli lenne az említett összefogás, s természetesen szavunk sem lehet az önkéntesség, a segítségnyújtás, a felajánlások ellen. Ez adja egy közösség valódi koherenciáját. Emellett azért az önkormányzat sem járna rosszul, remek költségkímélő megoldás, 100 millió helyett néhány tízmillió. Csak az nem érthető, hogy miért nem adjuk akkor össze ugyanilyen módszerrel az országban található felújítandó ingatlanok felújítási költségeit? Vagy miért nem adtuk össze a többi közösségi tér vonatkozásában is (Klebelsberg Kultúrkúria, Klebelsberg Kastély, Pokorny Sport-és Szabadidő Központ, Bánffy Emlékpark és környékének akkori rendezésekor, során), a kerület Fideszes vezetése idején? Talán, mert mi lakosok számítottunk arra, hogy a kerületnek adózott adófizetői pénzünkből vezetőink élhetőbbé tudják tenni, teszik lakóhelyünket? Reméljük, hogy ezen igényünket, azaz hogy adófizetői pénzünk jó helyre kerüljön – nem adtuk fel –, nem felejtkeztünk el róla. Mert a felvázolt, az önkormányzat számára költségtakarékos megoldás azt jelenti, hogy kevés adófizetői pénzt szándékoztak, szándékoznak az „akcióba beletenni”. Ezek után már csak egy dolog merül fel; ha nincsenek, vagy ha csak ehhez hasonló költségtakarékos, vagy pályázaton elnyert beruházások vannak itt Pesthidegkúton, akkor a mi pesthidegkúti polgárok adófizetői forintjai hova kerülnek? Mert ugyebár nálunk a teremtett világnak köszönhetően főként természetes módon vannak a fák és virágok, sok „zöld(ség), szem szájnak ingere”.
Ezektől függetlenül, reméljük változatlanul, hogy fókuszban van a régi községháza felújítása és a segítségnyújtás, (mint emberi érték – szerk.) a lokálpatriótáink részéről. A Hidegkúti Hírek szerkesztősége – a lap szellemiségének megfelelően az ellenzék felé, jobboldali értékeinket nem feladva – a kéznyújtásra törekszik, így mi is részt vettünk az épület akkori takarítási munkálataiban. Ugyanakkor a helyzet érzékenységéből adódó tényeket és nézőpontokat össze ne mossuk, a dolgokat helyén kezeljük.
A Budai Hangban lévő cikkből az is kiderül, hogy funkcióját tekintve még nem tudják, hogy mi lesz benne, de azt biztosan igen, hogy a közösséget kell szolgálnia. Tűzoltóknak, rendőröknek, óvodai alkalmazottaknak remélhetőleg lesz lehetőség szolgálati lakások kialakítására, illetve a városrészi önkormányzat is itt ülésezhetne. Mi a magunk részéről ehhez kívánjuk a legjobbakat!
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.