A felnövekvő generációk testi-lelki egészsége a nemzetünk fennmaradásának záloga – A gyermekvédelem több mint állami feladat” címmel Hal Melindával, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatójával készült, a most szombati Magyar Nemzetben megjelent interjú már címével is önmagáért beszél.
A széles olvasótábor, valamint a médiát figyelő számára a továbbiakban is inspiráló, továbbgondolásra késztető a gyermekvédelem ügye. Miközben a baloldal „kormánybuktató” céllal nem akarja elengedni a témát, addig a konzervatív oldal valóban „offenzív” építkezésbe kezdett. (Lásd. – „Mindent átvizsgálnak, és vitát kezdeményeznek a szigorításról”- offenzívára készülvén – szerk.) Tar Hajnalka interjújában is ezt követhetjük nyomon, de a mi cikkünk címe, és az új kitalált „műfaj” is ennek az offenzívának sorába illeszthető, annak köszönhető, ugyanakkor akár képzavarnak is tekinthető. Az „olvasói telefonok”. Miről is van szó? Több alkalommal volt már arra precedens, hogy barátaink, támogatóink szerkesztőségünket telefonon keresték meg egy-egy hosszabb beszélgetés erejéig, egy-egy megjelent írással kapcsolatosan. Bizony ilyenkor rendesen és részletesen kibeszéljük az adott témát, az ahhoz kapcsolódó kommenteket, így újabb nézőpontok, információk kerülnek elő. Azonban mostanában telefonrögzítőnkön olyan, eddig ismeretlen olvasói hozzászólások is megjelentek, amelyekről úgy érezzük, hogy olyan emberek alkalmazzák ezt a formát, akik ebben a felgyorsult világunkban nem akarnak időt fordítani a hosszabb olvasói levelek megírására, vagy eleve nem is szeretnek, tudnak írni, de azért kötetlenebbül ki akarják fejteni a véleményüket. Várjuk a telefonunkra/rögzítőnkre továbbra is az ilyen jellegű hívásokat.
Visszatérve kezdő sorainkhoz, Tar Hajnalka interjúját így vezeti fel;
elengedhetetlen, hogy a gyermekvédelemmel kapcsolatos attitűd megváltozzon. A szakember kiemeli, a szociális szféra dolgozói, a pedagógusok és a nevelők mellett a családok szemléletváltása is szükséges, de fontos, hogy magukat a gyermekeket is edukáljuk… Mindannyiunknak a jelzőrendszer részévé kell válnunk.………A gyermekvédelem sokkal több annál, mint egy intézmény- vagy jogrendszer.
Ezt a gondolatot korábban a Hidegkúti Hírekben mi is megfogalmaztuk, miszerint; „szűrési”, kiválasztási, alkalmassági, ellenőrzési stb. rendszert kellene kidolgozni azokra nézve, akik „operatívan” kerülnek közel a különböző korú (nevelési/oktatási életszakaszban lévő) gyermekekhez, megkülönböztetett figyelembe véve a hátrányos családban nevelt gyermekek helyzetét, a nevelőszülőknél elhelyezettekén át, a bent lakásos intézményekben lakó gyermekekéig. Ebben az esetben mindent számba kellene venni; az anyagi erőforrások biztosítása mellett a humán erőforrásig mindent, mivel a gyermekek családon belül és kívül egyaránt egész életünk minden pillanatának a meghatározói. Valamint azt is írtuk, hogy „ez lesz a mérce, az erkölcsi mérce, amelyre figyelnie kell mindenkinek. Hogy saját maga, avagy éppen a másik, azt hogyan tartja be, a gyermekvédelem kérdésében hogyan viselkedik.”
Az „olvasói telefonon” is a jelzőrendszer felvetésére reagált a telefonáló, kiemelve, hogy megerősítést kapott Hal Melindától, valamint a Hidegkúti Hírekben olvasottaktól, és beolvasta a Magyar Nemzetben látottakat. A rögzítőről ez hallatszott:
De mit is jelent ez a gyakorlatban, hogyan tudjuk a gyermekeinket megtanítani arra, hogy ők maguk is a „jelzőrendszer” részei legyenek? – Az értő hallgatás képessége egy fontos technika, ennek lényege, hogy megfigyelem a másikat, és képes vagyok döntést hozni, megítélni, hogy bajban van-e és hogy milyen segítséget tudok neki adni. Erre egy óvodás, akár egy hároméves is képes, hogy empatikusan reagáljon valakinek a problémájára. Ez azért fontos, mert egy kortársbántalmazás esetén az áldozatok a legtöbbször senkinek nem mondják el, vagy ha igen, sokkal hamarabb beszélnek róla egy kortársuknak, hogy nem szeret annak a kisfiúnak vagy kislánynak a közelében lenni, mert mindig bántja őt. Azt kell megtanítanunk már a legkisebbeknek is, hogy ebben a helyzetben neki kell fellépnie, és jeleznie a felnőtteknek, hogy baj van – példázta a szakember. A pszichológus kutató szerint tudomásul kell vennünk azt is, hogy a jelzőrendszerünk elavult, modernizálnunk kell, akár újabb szakemberek bevonásával, akik már egy friss szemléletű, mindenre kiterjedő családvédelmet valósíthatnak meg.
Majd kommentként hozzáfűzve: Jelzőrendszer, jelzőrendszer és jelzőrendszer, s ehhez az egymásra épített fogalmak, cselekedetek meglétei szükségesek. Mintegy kiemelve; megfigyelem a másikat, edukáció, valamint szemlélet és attitűd változás, értő hallgatás képessége, empatikus reagálás, segítség nyújtás… Mindennek alapja pedig az erkölcs, az erkölcs megléte…
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.