1996 óta a Szent Család Óvoda, itt Hidegkúton rengeteg gyermek számára ad olyan szeretetben gazdag élményeket, amelyeket később, folyamatosan szívükben hordoznak. Az idei adventi várakozásról Helga nővért és az óvoda történetéről Etelka nővért kérdeztük.
-Idén hogyan készülnek a gyerekekkel az adventi időszakban?
Helga nővér: Advent első vasárnapján kitett dekorációkkal, fényekkel, csendesüléssel igyekeztünk elősegíteni a várakozás hangulatát. A gyerekekkel az adventi koszorúkat csapatonként közösen készítettük el. Így, minden reggel ezen koszorúk egyre növekvő fényénél imádkozunk a gyerekekkel. Advent minden hétfőjén az egész óvoda együtt gyújtja meg a közös nagy koszorún a következő gyertyát. Ezekre az alkalmakra vendéget is szoktunk hívni, aki néhány gondolattal, énekkel segíti az ünnepre való készülődésünket. A gyerekek számára az adventi lépegetőnk teszi szemléletessé az idő múlását és a karácsony közeledtét. Ezen jászolhoz vezető úton, minden nap előrehaladunk egy lépést, így egy-egy csillagocska jelzi az eltelt napot. Az Istenre és az egymásra való odafigyelést, a várakozást, azzal próbáljuk segíteni, hogy a gyerekeknek elmondjuk; jó cselekedeteiket a születendő kis Jézusnak ajándékozhatják, s ezt úgynevezett jósággyűjtőn meg is jelenítjük. Ennek következtében jó cselekedeteik igazán, kézzelfoghatóan látványossá válnak számukra, amikor a kis angyal ruháján gyűjtött csillagokra, vagy a fenyőn található gyertyákra pillantanak. Egész adventi időszakban dalokkal, versekkel készülünk. Szűz Mária és József Betlehembe vezető útjáról mesélünk. A néphagyományokat megőrizve, valamint az új élet születésére mutatva búzát ültetünk. Karácsony közeledtével pedig pásztorjátékot adunk elő a gyerekekkel. Minden csoport készül betlehemessel, melyet külön napokon adnak elő a templomban.
– Idén Etelka nővér kapta meg a Klebelsberg-díjat. Hogyan kezdődött az óvoda története?
Etelka nővér: 1990-ig tanítottam Újpesten általános iskolában, majd 1990-ben lett lehetőségünk közösségbe költözni. Akkor, a székesfehérvári püspök adott három címet, ezek között szerepelt elsőként Hidegkút. Nem sokkal érkezésünk után a tartományfőnöknőnk azt mondta, hogyha itt beépíthetjük a tetetőteret, nem is megyünk tovább, hanem itt maradunk. A tetőtér elkészült, és 1990. július 24-én nyílhatott meg ez a ház. Ugyanakkor első teendők volt, hogy igyekeztünk körülnézni, ismerkedni. Nagyon befogadó környezetet találtunk. Láttuk, hogy sok kisgyerekes család vásárol telket, és költözik ide, Hidegkútra. Őket próbáltuk megszólítani, a gyerekeket hívtuk hozzánk játszani. A kezdetektől fogva oratóriumaink során sokat foglalkoztunk fiataljainkkal, így kis lelki töltetet is kaptak. Ekképpen kezdődött itt a közösségi élet. Nagy volt arra az igény, hogy a legkisebbekkel törődjünk, így hétköznap délelőttönként is rendszeresen szerveztünk oratóriumokat. Ezen alkalmak már önkéntes óvónőkkel valósultak meg. Így merült fel a szülőkben, hogy létesítsünk óvodát. A Szent Család Óvodánk 1996-ban nyílt meg. A szülőkkel pedig úgy sikerült egyre közelebb kerülnünk, hogy a szombatként játszani jövő gyerekek családtagjait meghívtuk táborokba, 3-4 napra nyaranként. Később aztán jött hozzánk olyan jelölt is, akinek volt teológiai végzettsége, így bibliaórákat is tartottunk. Mindig is szerettünk volna közösséget építeni, és ahogyan Don Bosco, megmutatni Isten szeretetét a fiataloknak és a családoknak.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.