Dombi Rudolf Szijjártó Péterrel szerdán a háborúról, s az EU-s választásokról beszélgetett a Budapest Körszállóban. A külügyminiszter a feszült politikai helyzet összefüggéseit ismertette, tényfeltáróan, de a humort sem mellőzve.
Dombi Rudolf jól irányított felvetéseire a miniszter azzal a mindenkit foglalkoztató kérdéssel indított, hogy „vajon megbolondult-e a világ?” Majd arra rögtön válaszolt is; „nehéz azt mondani, hogy nem”. Robert Fico elleni merénylettel kapcsolatban emlékeztetett bennünket, hogy az előző szlovák kormány azt tette, amit Brüsszelben elvártak tőle, ugyanakkor ott volt mellettünk a szuverenista Lengyelország. Majd a lengyeleknél változás történt, s Szlovákiában jött a Fico vezette kormány. Mint hangsúlyozta; „az EU-ban két országgal sokkal nehezebb szembemenni, mint eggyel. Ficora leadták az öt lövést, most egyedül vagyunk.” A miniszter szerint nyugaton a sajtószabadság szinte csak liberális lehet, kivétel ez alól Magyarország. A közösségi médiában tomboló káröröm, s a mások életére veszélyes gyűlöletkeltés, – vagyis buzdítás más miniszterelnök megölésére – mind megengedhetetlen, s ez nem lehet a szólásszabadság része. Így szükség van további törvényi szabályozásra. A mai média problematikusságára felhívva a figyelmet, érzékeltette, hogy a TIKTOK 2 másodperces üzeneteinek világában is, igenis kellenek a személyes találkozások, a hosszú beszélgetések, mert még így is nehéz elmondani mindent, ami lényeges.
Kifejtette, hogy az elmúlt napok eseményei exponenciális romlást eredményeztek. Az európai vezetők nem akarják beismerni, hogy az emberek mindennapi életében károkozás történt. A szankciók károkat okoztak a gazdaságban. Nem tudják megmagyarázni azt a polgároknak, hogy miért fizetünk 4000 milliárddal többet, miért emelkednek ennyire a termékárak, s miért 27% az infláció. Emiatt idegesek, s azt akarják, hogy küldjünk katonákat Ukrajnába. Vagy mások nukleáris fegyverek bevetésével fenyegetnek. A sorkatonaság bevezetését is egyre többen támogatják, s vannak, akik a nők hadkötelezettségét is kilátásba helyezték.
Elmondta, hogy azt próbálják elhitetni velünk, hogy az ukránok értünk és a demokráciáért harcolnak. Ez nem igaz, mert minket eleve nem támadtak meg. Azt sulykolják belénk, hogy mi morálisan milyen rosszak vagyunk, hogy mi csak a saját érdekeinket nézzük. De ez nincs így, ez alapvetően nem a mi háborúnk.
Szijjártó Péter többek között azt is megemlítette, hogy Brüsszelben egy-egy ülés előtt, az országok képviselői nagyban biztatják őt, s vállon veregetik, majd az ülésteremben a háború mellett állnak.
Az energiahordozók szállításával kapcsolatban pedig végig a nagyhatalmak képmutatását sugallta. Bár sokan azt ajánlották nekünk, magyaroknak, hogy Horvátországon keresztül szerezzük be a kőolajat, azzal csak egy probléma van, hogy az a mennyiség számunkra nem elég, s a horvátok megemelték a tranzitdíjat. A Törökországon keresztüljövő áramlatot is fúrták, de ha most az nem lenne, akkor komoly gondban lennénk. Az EU pedig azzal az Indiával üzletel, amely Oroszországgal folytat kereskedelmet az energiahordozók terén. Az USA nem függesztette fel az urán importját Oroszországból, de nekünk nem akarja engedni azt, hogy Oroszországgal kereskedjünk.
Jelenleg a világ sok pontján van fegyveres konfliktus. Az orosz-ukrán kérdésben az európai országokon nagy a morális és a politikai nyomás.
Ma az a helyzet áll fenn, hogy Szlovákia légterét Magyarország és Csehország biztosítja, merthogy minden repülőgépüket odaadták Ukrajnának. A szomorú az, hogy célul tűzték ki azt, hogy a NATO koordináló szerepét növeljék a térségben, ebből mindenképpen ki kell maradnunk.
A beszélgetés végén Szijjártó Péter ajánlotta Dombi Rudolfot, s reményét fejezte ki, hogy a kerületben jobboldali fordulat következik.
Hajrá, így legyen!
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.