Idén is megrendezésre került a Klebelsberg Hét, illetve a pandémia miatt a tavaly elmaradt programot most ismét műsorra tűzte a Klebelsberg Kultúrkúria szervezése.
Örömteli, hogy a Klebelsberg Emléktársaság által kezdeményezett és anyagilag támogatni kívánt Istengyermekség – Jókai Anna emlékezete című zenés előadó est alapító elnökünk, Jókai Anna emlékére idén mégis csak színre került. Tavaly a „Hit, remény, szeretet” jegyében, illetve „Életszemlélet, életképek és moralizálás” cím alatt kívántunk eseménysorozat szervezni a Klebelsberg Kuno Emléktársaság alapításának 20. évében.
Jókai Anna emlékezete – zenés előadó est
Tavaly a zenés, felolvasó színházi előadást – már a pandémia árnyékában – a Barbakánban az engedélyezett maximum 20 fő részvételével terveztük, és videó felvételt is készítettünk volna, de váratlanul közbeszólt az önkormányzat bezárási rendelete. Egy évvel ezelőtt, Jókai Anna munkásságának, szellemiségének megidézésére az „Istengyermekség – Jókai Anna emlékezete” című előadást ekképpen ajánlottuk;
a 80 perces est folyamán az előadók párbeszédes formában idézik meg a Nemzet Művésze-díjjal kitüntetett, Kossuth-nagydíjas író, Jókai Anna életművét, a világról, életről, művészetről alkotott gondolatait. A láncszerűen összekapcsolódó részletek alapját az Átvilágítás című önéletrajzi regény adja. A rövid, sokszor humoros szemelvényeken keresztül, elsősorban a szerző életrajzát helyezzük középpontba. Kidomborodik az alkotó ember vívódása a hétköznapokban, illetve a magánélet megjelenése az írói munkafolyamatban. Az életút felidézése során kirajzolódik egy meggyötört lélek és test spirituális fejlődéstörténete, az Istenben való szilárd hit állandósága, valamint Magyarország viszontagságos története a második világháború végétől napjainkig. Az összeállítás bemutatja Jókai Anna sajátos megközelítését, lehetséges válaszait a boldogságról és lelki megtisztulásról a Virágvasárnap alkonyán, a Ne féljetek, a Godot megjött, a Breviárium és a Hit kapuja című könyvei alapján, az életrajzi szemelvényeket összekapcsoló versek, prózarészletek, regény részletek, summázatok segítségével.
Szerkesztette Tallián Mariann, előadják: Tallián Mariann és Lázár Balázs színművészek, zongorán közreműködik: Antal Gábor zongoraművész
Itt szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy Tallián Mariann és Lázár Balázs külön a számunkra összeállított ünnepi irodalmi „Adventi estje” az online orgánumunk Ajánló című rovatában meghallgatható, megnézhető. A művészházaspárral készült interjú pedig a Művészet rovatban lesz olvasható.
Jókai Anna Pesthidegkúton
Jókai Anna utoljára 2016-ban tisztelt meg bennünket itt Pesthidegkúton, amikor az akkori Klebelsberg Napok gálaestjén átvette az önkormányzat alapította Klebelsberg-díjat. Ezen alkalomkor mindenkit emlékeztetett, hogy először Erdősi Katalin hívására járt Pesthidegkúton, a Pesthidegkút Alapítvány Magyar Kultúra Napján tartott ünnepi vacsora estjén. Hasonló módon megidézte az az elmúlt 20 év számára kedves emlékeit, ahogyan utolsó könyvében, az „Átvilágítás” c. visszaemlékezésében is tette;
A társasági életem is élénk maradt. Beszélgetések, vacsorák, előadások. A pesthidegkúti Bödeyék, Erdősiék, Láng Zsolt, Jablonkay-család, Zukál Baba, Császár Angéla, Szokolay Sándorék, valamint Bánffy Gyuri és Tildája,……Kondor Kati, Hörcher Nóra, Pitti Katalin….Scharlot Anna elkészítette a Szegény Sudár Anna monodráma-változatát, Bálint Márta, Erdélyből áttelepült, kitűnő színésznő évekig játszotta országszerte.
(Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy a Pesthidegkút Alapítvány ösztönzésére és támogatásával indult el ez a darab a siker útján, elsőként a Kultúrkúria nagy színpadáról.)
Hálával emlékezzünk Jókai Annára, sokat köszönhetünk neki. (A személyes emlékezésről írott sorokat részletesebben lásd. majd a Hidegkúti Hírek online orgánumban.)
A Hidegkúti Hírek és a Klebelsberg Emléktársaság
Az idei év Klebelsberg Hetének számos eseménye is azt bizonyítja, hogy mélyen beágyazódott Pesthidegkút kulturális életébe a korabeli Pesthidegkút Alapítvány – Hidegkúti Hírek és a Klebelsberg Emléktársaság több évtizedes tevékenysége. Az online, megújult Hidegkúti Hírek jövő munkatársai között találjuk majd várhatóan az idei Klebelsberg Hét kiemelkedő eseményeinek közreműködőit is, így többek között Dr. Czaga Viktória helytörténészt, akinek előadása november 10-én volt „Pesthidegkút a régi térképeken” címmel. Emellett kiemelendő, hogy november 18-án Czaga Viktória Legeza Lászlóval közösen készített német nyelvű fotóalbuma is bemutatásra került „Varázslatos Pesthidegkút” címmel. Kondor Katalin beszélgetését pedig Demeter Szilárddal, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójával november 21-én hallgathattuk meg.
Természetesen idén is megkoszorúztuk Klebelsberg szobrát a Kultúrkúria kertjében.