A nemzetközi műtárgypiacot figyelve ismét felkeltette az érdeklődésünket egy különlegesség. A Bernaerts aukciósház Antwerpenben, Belgiumban március 30-án árverésre bocsájt egy különleges boulle pianínót.

A műtárgy különlegességét az adja, hogy a billentyűzete összecsukható, így a pianínó egészen kis helyen is elfér. Sőt, gazdag boulle berakásos díszítéseinek egy része pont összecsukott állapotban látható igazán. A francia Aucher testvérek kifejezetten hajókra terveztek pianínókat. Itt fontos volt a maximális helykihasználás, és ezért készítettek összecsukható, kis helyen is elférő darabokat. Legtöbb pianínójuk nem kapott kiemelkedő díszítést, de a párizsi nemzetközi kiállításra készült darabjaik igen. Az egyiket a José de Salamanca, a salamancai márki (1811-1883) vásárolta meg. Spanyolországban ma is eladó egy Aucher testvérek által készített boulle pianínó, aminek az ára teljesen irreális.
A most aukcióra kerülő darabbal tökéletesen egyező Aucher pianínót Ausztráliában, a Golden Era Piano Museum-ban láthatunk. Ausztráliába ezek a pianínók William Henry Paling (1825-1895) közvetítésével kerültek, egyes darabok kifejezetten az ő számára készültek. Ő egy pianínó készítő családba született Hollandiában, zenész, kereskedő és filantróp volt, aki meglátta a remek üzleti lehetőséget a pianínókkal való kereskedésben. Ekkoriban Ausztrália átalakulóban volt: a korábbi fegyencekkel benépesített kontinensen kitört az aranyláz és óriási fejlődés kezdődött meg, miközben az aranyásók hatalmas gazdagságra tettek szert. Paling 1853-ban költözött Syndney-be, hegedű és zongoratanárnak állt, 1855-ben pedig keringőt komponált a Sydneyből Parramattába vezető vasútvonal átadására. A Sydney-i Filmharmóniai Társaság tagjaként koncertek rendszeres fellépője lett, és az Új Dél Walesi Zeneakadémiát is megalapította. Helyi témájú zeneműveket szerzett, illetve közvetítőkkel szerződve nagy számban importált pianínókat Ausztráliába. Rendszeresen járt Európában, újabb szerződéseket kötni, újabb hangszereket behozni, illetve koncerteket is adott. Vállalkozása folyamatosan nőtt, egymás után alapított fiókintézményeket az ausztrál városokban. Hatalmas vagyont halmozott föl, de két házasságának egyikéből sem született utóda. Testvére, Richard John is bekapcsolódott a virágzó üzletbe, és ő is vagyonos ember lett.
Nem mindenki örült ugyanakkor az importált pianínóknak Ausztráliában. 1869-ből fennmaradt egy szarkasztikus hangvételű újságcikk, ami azt kritizálta, hogy a helyi liberális politika egyik akkori meghatározó alakjának, Henry Bell úrnak egy Aucher pianínót ajándékoztak. Az ajándék beszerzését azért kritizálták, mert az őshonos ausztrál termékek helyett a külföldi ipart támogatja, így ellentétes a liberálisok protekcionista politikájával. A cikk írója azt sem felejtette el megjegyezni, hogy a kolónián készült egyes pianínók állták a versenyt az angol vagy francia import darabokkal a nemzetközi kiállításokon.
Visszatérve a Bernaerts aukciósházban most eladásra kínált pianínóra: eredetileg ugyanezt a darabot ugyanők már árverezték 2021. október 6-án. Akkor 4600 euróért ütötték le, de most ugyanez a darab ismét kalapács alá kerül. Csak találgathatunk, hogy mi történt: a nyertes vevő mégsem fizetett, vagy nem tudták kivinni az országból.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.