A Pietra dura az egyik legkülönlegesebb intarziatechnika, amivel az antik bútorok kapcsán találkozhatunk. Konkrétan arról van szó, hogy nagyon precíz módon kis darabokra vágott, csiszolt kis köveket illesztenek egy kő alapba. A végeredmény festményszerű hatást kelt, ezért is nevezik ezt a művészeti fajtát a „kő festészetének”. Legtöbbször a kövekből összerakott felület teljesen sík és az illesztéstechnika miatt nem maradnak hézagok a kövek között.
A reneszánsz Itáliában fejlődött ki a 16.-17. században, néha firenzei mozaik néven is emlegetik, mivel a Mediciek által 1588-ban alapított Opificio delle Pietre dure (Kemény kövek műhelye) révén terjedt el Európa-szerte. A pietre dure ugyanis olaszul kemény kövek-et jelent, mely kifejezés egyes számbeli alakja a technológia mai neve. Messze Itálián túl is találkozhatunk vele, ugyanis a kereskedők révén az indiai maharadzsák világába is eljutott, ahol olyan fantasztikus épületeket díszítettek kőintarziával, mint I’timād-ud-Daulah sírja vagy éppen a Taj Mahal Agrában.
Visszatérve az európai bútorművészetre: a pietra dura kezdetben főleg asztallapok, esetleg konzolasztalok formájában jelent meg. A műtárgy kereskedelemben ma is kaphatók jellemzően 17-18. századi míves kőintarziás asztallapok, melyekhez esetleg később csináltattak lábakat, ha azok elvesztek. Szintén alkalmazták ezt a technológiát például fiókos szekrények, tabernákulumok díszítésére is.
A 19. század második felében, III. Napóleon korában a boulle stílushoz hasonlóan a pietra dura is reneszánszát élte, de jóval kisebb számban találunk kőintarziás bútorokat, mint hagyományos boulle-okat. Ezek szinte kizárólag szekrények, készültek egy ajtós kivitelben is, de előfordulnak 3-ajtós tálalószekrény vagy vitrines szekrény változatok is. A kis kövek között előfordulnak féldrágakövek, gyakoriak a virág vagy madár motívumok, és szemben a 17. századiakkal, ezek a kőintarziák kiemelkednek a felületükből.
Mindezeknek megfelelően borsos az áruk, például a belga Carlo Bonte aukciósház a fenti 3-ajtós vitrines szekrényt 9000 euróért adta el 2023 február elején. A licit 2800 euróról indult 5000-8000 eurós becsérték mellett. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a piac hullámzó, ugyanez a darab pár hónappal ezelőtt nem kelt el 8000 euróért. A pietra dura bútorok között akadnak jegyzett darabok is, melyeknek a készítője ismert, például az egyik leghíresebb mester Mathieu Béfort (Befort Jeune), de sok a jegyzetlen darab is, mint amilyen a Carlo Bonte-féle is volt.
Időnként találkozhatunk olyan 19. század végi pietra dura bútorokkal is, melyeken a kőintarzia mellett boulle díszítés is feltűnik. Az alábbiakban látható vitrines szekrény mindössze 650 euróért kelt el a Wannenes olasz aukciósház 2021 őszi árverésén. Vereteinek kifinomultsága elmarad a Carlo Bonte-féle fenti példánytól, és a leírás szerint restaurálandó állapotban volt.
Borítókép: pietra dura egyajtós szekrény a Compiègne kastély kiállításán
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.