A közelmúltban jelent meg Legeza László legújabb kötete, amelynek címe Természettudománnyal Istenhez. A könyv részletes, kiváló recenziója Bodnár Dániel tollából íródott a Magyar Kurír katolikus hírportálon. Ezt természetesen minden mélyebben érdeklődő figyelmébe ajánljuk. Ugyanakkor az ott leírtakból egyfajta, sajátos szempontrendszernek eleget téve kiválasztottunk néhány gondolati elemet. Reméljük, ezzel is sokrétűen sikerül megnyernünk hidegkúti olvasóink érdeklődését, merthogy Legeza László hidegkúti lokálpatriótaként is ismert, számos közösségépítő tevékenység kezdeményezője. Így a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége 2. kerületi szervezetének alapítója, illetve jó néhány pesthidegkúti vonatkozású könyv írója is. Czaga Viktóriával közösen közreadott, a Varázslatos Pesthidegkút című album fotói is Legeza László fotográfusi munkáját dicsérik. Ebben a Pesthidegkút nevezetességeit ismerhetjük meg.
Ugyanakkor nem szabad elfelejtkeznünk azokról a könyvekről, egyháztörténeti sorozatokról, amelyeket a nemrég elhunyt Dr. Török Józseffel, a Máriaremetei kegytemplomban miséző tudóspap – professzorral közösen jelentetett meg. Ezek után, különösen érdekes hogy ebben a legújabb kötetében az alapvetően mérnöktanárt, felsőfokon oktató Legeza Lászlót, – sokrétű, interdiszciplináris érdeklődéseinek megfelelően, – a közelmúltban mi foglalkoztatta. Mit tart húsbavágóan fontosnak, hogy azt közölje embertársaival? Két szóval: a hit védelmét. Mégpedig mindvégig azt bizonyítani, hogy a természettudomány Isten megismerésére, s nem tagadására hivatott. S most emeljünk ki az amúgy is, tömény, magvas recenzióból néhány fontos állítást.
Bodnár Dániel felvezetésében ezt írja: Legeza László „könyvének alapgondolata, hogy minden ember igénye: valamiképpen lássa és értse a körülötte lévő világot, s abban el tudja helyezni magát, legyen világnézete.” Ehhez hozzátesszük a magunk részéről azt, hogy ez, mármint valaminek a megértése, csak kő kemény gondolkodás által valósulhat meg. Merthogy semmit nem adnak ingyen, a megismerést sem, ehhez erőfeszítésre van szükségünk. De megéri „tudni”, hiszen csak ez adhat számunkra harmóniát bizonytalan világunkban.
Arról is tájékoztat, hogy Legeza László kötetében a Teremtő „felnőttként” bánik velünk; a tudás mellett szabad akaratot is adott. A mi világnézeti döntésünk; hittel élünk, s azt választjuk, vagy sem. Mindent; az anyagot, s az azt mozgásba hozó természeti törvényeket Isten teremtette. Viszont ezt a materialisták, ateisták nem fogadják el, számukra csak a természet az, amely meghatározó erővel bír. A világegyetem keletkezésétől kezdve, olyan fizikai fogalmak, jelenségek tárgyalásával is foglalkozik, mint például a tér, idő, intelligens tervezés, evolúció. Szerinte nincs olyan, hogy véletlen, s ehhez az okokat is felsorolja. Legeza László tételesen bizonyítja be, hogy életvilágunk igenis tele van olyan tényezőkkel, természeti tényekkel, axiómákkal, amelyeket „csak hittel” tudunk magunkénak. Még az istentagadóknak is van valamilyen hitük. Álláspontja szerint az érthetetlenségek mellett az érthetőségek is rámutatnak Isten létére. Ő maga az Értelem. A szaktudományok Isten alkotásait tanulmányozzák. Az alkotást alkotójától – hozzátesszük – elidegeníteni hamis következtetésekhez vezet. Természetesen tudományos módszereket lehet alkalmazni a teológiára is, de az is „Kimondható, hogy az ateizmushoz nagyobb hit kell, mint az istenhithez!” A kereszténység az Isten kezdeményezésére fogant, míg a többi vallás az istenkeresésből fakad. A könyv olyan híres tudósok, fizikusok vallásos, hívő gondolatait is idézi, mint Isaac Newton, vagy Albert Einstein. Szerinte a keresztény világnézet, hit elfogadása csak egyfajta módon lehetséges; a szeretet alapján. Mi további magyarázó jelleggel hozzátesszük ehhez; a szeretethez pedig értelem, érzelem, lelkierő, s Isten kegyelme szükséges….
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.