Tisztelt cím!
Korábbi írásukban – (Áttelepülhetnek és vissza is élnek (elgondolkodtató) címmel idéztek, Koltay Andrásnak, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének interjújából.
Ha „a letelepedés helye szerinti külföldi médiahatóság nem kíván fellépni, akkor elképzelhető, hogy az eljárásban azt kell majd bizonyítanunk, hogy egy magyar nyelvű, csak magyar közönségnek szóló, teljes egészében magyarok által, Magyarországon készített tartalmakat közzétevő televízió jogi szempontból is magyar. Meglátjuk.” Majd kommentálták is ezt ekképpen; „Hát ez az, amit nem tudhatunk megérteni, értelmezni. Ezért nem tudjuk megmagyarázni magunknak sem így, sem úgy, hogy a »magyar tartalomszolgáltatók áttelepülhetnek«, illetve így együtt az »és ezzel vissza is élnek« megfogalmazás mögött mi is áll a televíziózás esetében, hát még az internet alkalmazásánál. Sem így, sem úgy, sem azt, hogy miként kell értelmezni azt, hogy; »jogi szempontból is magyar«.
A történet újabb állomáshoz érkezett, amikor „Ezzel sértett törvényt a Való Világ” címmel a Magyar Nemzet, 2023.03.30 számában a következők voltak olvashatóak;
„Az emberi méltóság, a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyek öncélú, sérelmes bemutatását tiltó szabályok, valamint a kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezések megsértése valósult meg a Való Világ 11. évadának műsorszámaiban – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. A Médiatanács ….. már korábban jelezte a joghatósággal rendelkező luxemburgi médiahatóságnak az RTL Kettő csatornán és az RTL+ online szolgáltatásán elérhető 24 órás élő közvetítéssel kapcsolatban felmerült jogsértéseket, és kérte a szükséges intézkedések megtételét.”
Majd az írás így folytatódott;
„A Médiatanács értesíti a joghatósággal rendelkező luxemburgi társhatóságot a magyar szabályozás alapján felmerült újabb jogsértésekről, és kéri a szükséges intézkedések megtételét… Ha a joghatósággal rendelkező tagállam a határidőn belül nem jár el, vagy az elért eredmények nem megfelelőek, a Médiatanács további lépéseket is tehet. A jogszabályokban meghatározott feltételek mentén a testület ez esetben jogosult arra, hogy intézkedjen a jogsértő médiaszolgáltatóval szemben.” Az írás megemlíti azt is, hogy a Médiatanács hasonló problémák miatt a holland és a román társhatóságnál is szintén jelezte álláspontját.
Ugyanakkor a korábbi elnöki interjúban az is fellelhető volt, hogy „felmerül az uniós szabályok szándékos és visszaélésszerű alkalmazása, ami ellen a hatóság új eszközökkel lép fel……..” s, hogy a „gyermekek védelme a veszélyes internetes tartalmaktól, valamint a közösségi médiaoldalak szabadságkorlátozó tevékenységével szembeni fellépés a 2026-ig tartó legfontosabb stratégiai törekvésünk.”
A történet legújabb fejleménye, hogy a NMHH meghirdette a Mobil a családom? – című kampányát.
Kis Norbert a Hivatal munkatársa – a Magyar Nemzet július 5-i írásában, – arról beszélt, hogy tanácsokkal látják el a nagy nyilvánosságot; „cél; egyensúlyba kerüljön a mobileszközök online világa és a családi élet.” Szép gondolatok, de ennél sokkal többre van szükség, s a kampány nem pótolja a szükséges határozott intézkedéseket, és a szülői felelősséget sem.
A honlapjukon a „Barátságban élni a mobileszközök online világával, avagy Mobil a családom?” c. írásukban is a problémáról írnak, és az egész kampány felhívást így fejezik be. „Az NMHH célja, hogy a tanácsai nyomán elinduló beszélgetések ráirányítsák a figyelmet a családok digitális egészségének és médiatudatosságának fontosságára az iskoláktól az online médián át a családi ebédlőkig.” /Lásd még; NMHH: A szülői példamutatás a legfontosabb az online biztonság érdekében./
Mindehhez már csak egyetlen válaszra váró kérdés láncolatot teszek fel, miszerint mikor kezdődik el a Hatóság tényleges és hathatós „új eszközeinek” bevetése, mivel láthatóan az eddigiek alkalmazása nem váltott ki sikerességet? Mik lesznek ezek az újabb eszközök, amelyeket 2026-ig tartó „törekvéseikben”, terveikben szerepeltetnek? A „készített tartalmakat közzétevő televízió jogi szempontból is magyar. Meglátjuk.” – kijelentést már értelmezni tudják az RTL esetében? Illetve az ezzel szoros kapcsolatban levő, – mármint a „jogi szempontból is magyar” – vonatkozásában „már látnak-e valami kiutat”?
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.