Némethy Béla 2. kerületi önkormányzati képviselőnkkel
1. A Budai Polgárban megjelentek a II. Kerületi Önkormányzat képviselő-testület február 22-én elfogadott 2024-es költségvetéséről a polgármester, a költségvetésért felelős alpolgármester, valamint a képviselő-testületben képviselettel rendelkező pártok azzal kapcsolatos álláspontjai. Elsősorban arra voltunk kíváncsi, hogy mit olvashatunk ki ezekből az álláspontokból a helyi kultúra tervezéséhez fűződően, hiszen a Hidegkúti Hírek elsősorban kulturális lap. Mindenek előtt azt állapítottuk meg, hogy inkább, és nagyobb terjedelemben az elmúlt, 2023-as év költségvetési dolgairól szólottak a pártok frakcióvezetőinek értékelései, helyenként csak „átkötésekkel” a 2024-es évre tervezettekre vonatkozóan. Csak ugyanazon költségvetési fejezetekről, sorokról, tételekről, stb. esett szó, – ahogyan az elmúlt évi esetében is, – amelyekben még érintőlegesen sem tudtuk felfedezni azt, hogy azok valamilyen formában, de kulturális kérdéseket, problémákat és terveket vetnének fel. Egyetlen kivételre akadtunk; Némethy Béla (KDNP) állásfoglalásában. Idézzük:
Sajnáljuk, hogy graffitimentesítésre………..előirányzat növelő javaslatainkat nem fogadták be, mondván, ezekre megvan a forrás a költségvetésben. Szerintünk graffitiből egy is sok, nem világos, hogy ha a pénz eddig is rendelkezésre állt, akkor miért csúfítják még mindig sok ház falát kerületszerte? A belső kerületi és hidegkúti civil szervezeteknek is nagyobb pályázati keretet javasoltunk (nem fogadta be a baloldali többség), pedig minden évben nívós programokat valósítanak meg az itt élők részvételével.
Némethy Béla
Mellékelve csak megjegyezzük, hogy a civilszervezetek többnyire kulturális-művelődési, művészeti programokkal pályáznak, mert mozgásterük, alapszabályuk és céljaik ebben a körben mozognak, a művészeti – és kulturális tevékenységek végzésére alakultak többnyire. Ezzel kevésbé, de ellenben viszont többen kiemelve külön foglalkoztak a „zöldterületek fejlesztésével, karbantartásával…..”, többek között igen gyakran szerepelt; a kutyafuttató kérdése. Például „helyt kapott az állatvédelem is, folytatódik a kutyafuttatók felújítása és a kerületben igen szükséges a kóbor macska ivartalanítás.” Csak azért idézzük ezeket, hogy fel tudjuk tenni kérdéseinket; ennyire kiszorítódik a „zöldpolitika” miatt, illetve nincs középpontban a kultúra problematikája, szerepe a helyi, az önkormányzati politikában? De úgy is megközelíthetnénk az egészet, – ott ahol a kerület nagy része zöldterület, s „alanyi jogon” sokan amúgy is kertészkednek, a jó levegőn, – hogy ennyire csak a materiális kérdések foglalkoztatják a képviselő testületet, hogy a „kultúrára látó szemüveget” nem tudják, avagy éppen nem is akarják feltenni?
Némethy Béla: Szórakoztató, hogy a mostani polgármester milyen roppant civil és mennyire kerüli a pártpolitikát (Nehéz lehet arra büszkének lenni, hogy a „legszebb” Gyurcsányi időkben lett MSzP tag….), ám amint egy valóban civil szervezet támogatásáról van szó szigorú elutasításba ütközünk. Ugyan miért nem lehet egy-két millió forinttal többet adni a társadalmi szervezeteknek?
A kultúra témaköre az önkormányzatban alapvetően a Marczi és a Klébi programjaiban jelentkezik. Dolhai István után a mostani igazgató asszony más irányt szabott a Kultúrkúriának is – de erre a kinevezése feljogosítja. Persze én sem gondoltam volna néhány éve, hogy a Pa-Dö-Dö fog előadni a Klébiben…
A másik „önként vállalt feladata” az önkormányzatnak az Átrium megsegítése… Több szempontot persze nem vert nagydobra a kerület mostani vezetése: miért adtak ilyen-olyan címen (maszk készítésre, támogatói jegyek vásárlása, stb.) több tíz millió forintot az Átrium Színháznak, amikor az üzemeltető férje egy milliárdos nagyvállalkozó. Közben a kultúráért felelős (Momentumos) alpolgármester néhány éve kultúrharcot hirdetett. Tehát itt nem a méregzöld szempontok szorítják ki az egyéb szempontokat, hanem teljesen tudatosan történik a kultúra területén, mindaz amit látunk.
2. Az első kérdésünk felvetése, annak szokatlan hosszúsága csak arra szolgált, hogy exponáljuk magát a kulturális témát, a kultúra fontosságát. Illetve ezért kértünk pont Öntől interjút. Természetesen nem gondoljuk, hogy ha nem is voltak olvashatóak a Budai Polgárban megjelent álláspontok alatt a kultúra támogatásával kapcsolatos tervek, azért még vajmi kevés, de ezen területen is lesz önkormányzati munka, születnek a költségvetésben előirányzatok, költségvetési tételek. Mik ezek, amiket most meg tudna osztani velünk? Mik azok, amik az elmúlt évben figyelemreméltóak voltak? És természetesen melyek a 2024-es év „kultúrpolitikai” ideológiái, a mindent uraló méregzöld téboly, brüsszeli »green deal« mellett”? /Lásd. még; Akit, egy kicsit is foglalkoztat az, hogy esetleg mit ehet, mit tud majd vásárolni holnap /
Némethy Béla: Az önkormányzat legnagyobb kulturális tételei a Klébi és a Marczi működtetése, ahogy erről már ejtettem szót. Szerintem itt nem a méregzöldek jelennek meg szempontként, hanem tőlük függetlenül érvényesül a ballib többség értékvilága. Egy nemzetiségi önkormányzat által szervezett idegennyelvű színházi előadás szintén érték, ezt sem kívánta a ballib többég jobban támogatni, noha az önkormányzat mérlegfőösszege látványosan nőtt.
Említhetném még a helytörténeti gyűjteményt, ami szintén választási ígéret volt és maradt. Helyette (?) lett egy reprezentatív két kötetes könyv amit jó kézbe venni, csak éppen korábbi Budai Polgár cikkek vannak benne, nem új szellemi teljesítmény.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.