Igazán örvendetes, hogy egy kereskedelmi hír televízió missziós feladatokat is felvállal. A HírTV nemzeti történelmi identitásunk ápolására indította el a szombatonként főműsorban sugárzott „Szélesvásznú történelem” c. filmsorozatát. A filmek levetítése után, mintegy azok szerves részeként egy kötetlen beszélgetés formájában a az alkotókkal is találkozik a tisztelt publikum, amelynek során a nézőket beavatják a filmkészítés megannyi rejtelmeibe, kulisszatitkaiba és üzeneteibe. Külön üdvözlendő, hogy a régebbi nagysikerű filmek mellett a közelmúlt művészfilm premierjeit is figyelemmel kísérik a sorozat szerkesztői, és jelentős műsoridőt biztosítanak az eszmecserékre. Így történt ez most a december 14-i szombaton is, amikor a „régen várt, kosztümös történelmi kalandfilmet”, a Hadik – ot két éven belül mutatták be, amely 2023. március 9-én debütált a mozikban, Szikora János rendezésében. És már az akkori, 2023. április 5 – i, 6 – i Hidegkúti Hírek filmajánlóinkban a film értékeire bő terjedelemben felhívtuk a figyelmet. Lásd. Életképek és korrajz I/II..- a Hadik ( https://www.hidegkutihirek.hu/2023/04/05/eletkepek-es-korrajz-i-a-hadik/ és https://www.hidegkutihirek.hu/2023/04/06/eletkepek-es-korrajz-ii-a-hadik/ )
Ezekből az írásinkból elevenítünk fel néhány olyan sort, bizonyítva az akkor tájt írtakat, hogy szükségesek a film megtekintése után, avagy éppen előtte a filmismertetések, a filmkritikák írása, olvasása. Illetve sajnos a mai napig is tartó azok helyességeit és aktualitását megismételni. Bár most az eltelt közel két év háborús és politikai eseményeiről megélt mindennapi tapasztalataink miatt, – a vetített film megnézése után, – a televíziós széles közönségének nem is kell már annyira felhívni figyelmét a tanulságokra, mert a néző már tudja, hogy a film üzenetei önmagukért, s kézzelfoghatóan beszélnek. Akkoriban ezt írtuk,- s ez köszönhetően a most már a HírTV szombati adása nyomán sokak számára is hozzáférően érthető; – „a múltat, s jelent értékelve a szomorú aktualitást; egyezőségeket és különbözőségeket vélhetünk egy-egy villanásnyira felfedezni, az akkori Európa politikai vezetőinek békéhez-háborúhoz való hozzáállásait tekintve”- valamint a mostani világpolitikai vezetők tevékenységeiben.
A „naprakészség” a szombat esti filmben, és az utána következett alkotói beszélgetésekben változatlanul nem csak nyomokban voltak fedezhetők.
A történelmi analógiák ábrázolása, utalása mellett azonban a film legnagyobb értéke a párhuzamosan játszódó epizódszerű háborús életképek bemutatása. Az alkotás a mindenkori háborúk ideje alatti mindennapi élet jellemző helyzeteit és alakjait, lírai és epikai elemekkel is vegyítve, visszatérő jelleggel mutatja be. A főszereplő, – ahogy az életképek esetén kötelezően van előírva, – a cselekmény legfontosabb alakjaként áll a középpontban, s döntő hatással van az események közeli és távoli alakulására.
– írtuk a filmrecenziónkban.
/Mennyire vártuk, és várjuk a békemisszió résztvevőitől, Trumptól, Orbán Viktortól, a pápától a béke megszületésének elősegítését, „az események közeli és távoli alakulására” a döntő hatású cselekedeteiket. Ez itt és most nem politikai propaganda, amely amúgy sem férne be e kulturális/művészeti írás szellemiségébe, hanem igazán őszinte óhaj./
Ma is a film egyik emblematikus jelenetét emelném ki, – tovább gondolásra, de nem sok időre, mert már a 24. órában vagyunk, – ebben az eszeveszett korunkban is az oly jellemzőt;
Pufogtatok, hátha beengednek.
– mondja Thun mester Hadiknak a filmben.
Mindent meg kell próbálni a békeközvetítőknek, hogy a tűzszünet létrejöjjön, még akkor is, ha ennek megvalósulásában kevesen hisznek, avagy éppen jelentős mértékben ebben ellenérdekeltek is vannak. Ezzel a filmbeli életképpel az „üzenet” az, hogy mindent meg kell előznie mindig a felelős gondolkodásnak, az észnek, mert akkor a háborút minél hamarabb be lehet, s kell fejezni.
A filmet teljesen ingyen mindenki megnézheti az alábbi link segítségével.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.