- levél
Mindig „megnyugvással” olvasom a Hidegkúti Hírek sorait, az írások kiegyensúlyozott, magas minőségi színvonalú tartalmait, de különösen a sajtószemlézéseket, mert egyrészről tovább gondolásra késztetnek, másrészről pedig elvégzik helyettem – mondhatnám „biztos kézzel” – az információs özönből rám zúduló cikkeknek a fárasztó kiválasztását, és ez a fajta tömörítés időt takarít meg számomra. Harmadszor, – de nem utolsó sorban, – megkíméli pénztárcámat, s házhoz hozza a napi sajtót. Szóval köszönet a munkájukért!
Ezek fényében örömömet, figyelmemet csak fokozta, hogy a sajtóban a közelmúltig valóban keveset beszélt agráriumról milyen kimerítő tudósítással számolt be a Hidegkúti Hírek. „Optimizmus és pesszimizmus az agráriumban” címmel megjelent, Nagy István miniszterrel készített interjúnak és Felföldi Zoltán agrárszakíró „Ebből még baj lehet…..” két részes, nagy írásának 10 pontban való „kipreparálása” figyelemre méltó, önálló komoly munka volt. Igaz, hogy a német gazdák megmozdulása, majd a továbbterjedő tüntetések fokozatosan fókuszba helyezték a mezőgazdaság kérdését. Most már mindez nem csak a kormányzati oldal versus gazdák vitaszintjére korlátozódik, hanem újabban a sajtóban is központi téma lett, a probléma így már az olvasó napi érdeklődése szintjén is megjelenik. Az „Ebből még baj lehet….” ilyen szintű hangvételének megjelenése a Demokratában, annak múlt év végi számaiban – valamint ennek „kipreparálása” a Hidegkúti Hírekben, – meglehetősen szokatlan, de azt gondolom szükséges is volt. Így látta valószínűleg a Demokrata is az év eleji címlapos Nagy Istvánnal folytatott beszélgetésében, amelynek során újra csak feltették a miniszternek azt a mindenki által is várva várt kérdést, hogy; „Súlyos piaci problémát okozott az ukrajnai gabona megjelenése a magyar piacon. Hogy maradhatott nálunk a tranzitra szánt külföldi áru, és hogy állunk a magyar termelők védelmében vívott brüsszeli harcban?” Sajnos a miniszter nem válaszolt ennek a feltett kérdésnek az első felére, csak a második felére, miszerint Magyarország „bátor döntéssel megtiltotta a behozatalt, …összefogtunk a hasonló gondokkal küzdő országokkal, és egyoldalú lépéssel lezártuk határainkat a beömlő ukrajnai mezőgazdasági termékek előtt.” A feltett kérdés első felére adandó válasz tehát hiányzik, azaz másképpen fogalmazva, hogy hogyan fordulhatott elő eleve az, hogy zárt vasúti szerelvényekben érkező és csak átmenő forgalom engedélyével rendelkező ukrán gabona dömping megjelenik a hazai piacon, amely már alkalmas a hazai piaci árak jelentős befolyásolására.
Hangsúlyozom, hogy írásom kezdetén csak a Hidegkúti Hírekről kívántam írni, de az időközben kezembe került Demokrata 2024/2. számában Nagy Istvánnal újra érintették a „Nem lesz ebből baj?” címmel megjelent korábbi cikküket is. Nem tudom nem elkerülni, hogy az utolsó kérdésként feltettekre, – amely a magyar gazdák állítólagos további gondjairól, azaz Felföldi Zoltán írásában foglaltakban szóltakról kérdezte a minisztert, – az interjúját így fejezte be; „… a magyar támogatási rendszer kifejezetten gazdabarát. Persze aki úgy érzi, hogy számára teljesíthetetlenek a feltételek, az nem köteles támogatást igénybe venni.” Bennem ez a befejezés három kérdőjelet eredményez……..???.
Befejezésül újra megerősítem, hogy írásom legelején én valóban csak a Hidegkúti Hírekben megjelentekről kívántam szólani, valamint közelebbről arról, hogy a szemlézés műfaja milyen fontos, hasznos és kívánatos. Minderre pedig bizonyítékként az a költői kérdés szolgál; ha minden este a sokkal tőkeerősebb, országos média, a Hírt Tv. “Vezércikk” műsora is erre épül, akkor miért „ne tehetné” meg, a sokkal kisebb Hidegkúti Hírek is ugyanezt? Igaz, ott a különböző nyomtatott sajtóban megjelent idézetekből, a műsorvezető kötetlen és csapongó műsorvezetése eredményeként, igen csak szabadon és könnyen születnek meg a háromtagú komment csapat kommentjei, kvázi magyarázatai.
Én azért továbbra is az írásban megjelent sajtószemlézést tartom az igazinak, mint amilyen a Hidegkúti Híreké. Precíz és kielégíti maradéktalanul a szakmai követelményeket, amellett mindazt, amit a bevezető kopfban is írtam a saját igényeim kielégítéséről.
x
Szerkesztőségünk alkalmanként email formájában is felhívja a figyelmet a Hidegkúti Hírek korábbi írásaira. A linkeket átküldve előfordul, hogy a cikkekből néhány sort is idézünk, kiemelünk a szerkesztőség baráti körének, szerkesztőinek, ezzel is megbecsülve a további támogatásukat. Egy ilyen levélváltás formailag az alábbi;
- 02.01 Haza beszélünk, hogy hatékonyabbá váljunk (Közélet és politika)
- 02.01 Optimizmus és pesszimizmus az agráriumban (Közélet és politika)
Mellékelek két „odafigyelésre érdemes”, szemlézett írást, az utóbbi befejező soraiban ezek olvashatók
… egyre kevésbé motiváltak ( a gazdálkodók egy jelentős része- szerk.), hogy a választásokra elmenjenek. Soha nem fognak a baloldalra szavazni, de ha passzivitásba vonulva nagy ívben tesznek az egészre, akkor a nemzeti kormányzás kerülhet veszélybe. Ideje tehát változtatni, amíg nem késő, mert ebből még baj lehet…”, míg az előbbiből egy másik idézetet emelek ki,„Nem állítom, hogy az említett alternatív médiumok fel tudják venni a versenyt a fősodratú médiával, de bizonyos hatást el lehet velük érni, ami akár döntő is lehet a júniusi európai parlamenti választásokon. Érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy ezeknek az egyéni vállalkozásoknak a munkáját nem lehetne-e némi ráfordítással szervezettebbé és ezáltal hatékonyabbá tenni.
Üdvözlettel: E. Károly
Kedves Karcsi!
Köszönöm, hogy megküldted, így könnyen rákattintva rögtön elolvashattam. Nekem tetszenek a cikkek, jó írások.
A cikkek elérhetési linkjét feltehetem az FB-re?
Üdvözlettel: Cs. Péter
Kedves Péter!
Örülök, hogy tetszenek, természetesen bármelyik eddigi, illetve majd a később megjelenteket is. Ezt kérem mindenkitől, hogy olvassa, hirdesse, támogassa, írja a Hidegkúti Híreket, régiónk online lapját. www.hidegkutihirek.hu
Üdvözlettel: E. Karcsi
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.