Sopron és a környékén fekvő nyolc faluban 100 évvel ezelőtt e napon, december 14-én szavazhatott a lakosság arról, hogy Ausztriát vagy Magyarországot kívánják választani. Amint az közismert, a lakosok Magyarországot választották, annak ellenére, hogy közöttük többségben voltak a német nyelvet beszélők. Majd egy évvel a népszavazás után, 1922. december 7-i parlamenti beszédében Bethlen István miniszterelnök így fogalmazta meg a népszavazás tanulságait:
„A soproni népszavazással megdőlt a trianoni szerződésnek minden morális alapja és az a feltevés sem vált valóra, melyre a trianoni szerződést alapították. Nem szabad elfeledkezni arról a vonzóerőről sem, melyet a 70 milliós német nemzet gyakorolt erre a nemzetiségi területre. Hasonló körülményekkel más területek esetében nem kellett volna számolni. Ha a magyar hazafiság gondolata ilyen kedvezőtlen feltételek dacára is meggyőző eredményt könyvelhetett el, máshol sokkal kedvezőbb kimenetelű lehetett volna, ha a győztesek alkalmat adnak népszavazások lebonyolítására.”
Bethlen István
A nemzet hálája nem is maradt el Sopron lakói számára. Az 1922. december 14-én hozott törvény értelmében Sopron megkapta a Civitas Fidelissima, azaz a Leghűségesebb város címet. A népszavazáshoz kapcsolódó emlékművet Sopron legikonikusabb jelképén, magán a Tűztornyon alakították ki. Ez az épület eredetileg várostorony volt, 1290 és 1340 között építették gótikus stílusban valószínűleg római alapokra. 1676-ban leégett és ezután már barokk stílusban rekonstruálták: ennek emlékét őrzi a körerkély, illetve a hagymakupola is. A közelében álló régi városháza 1893/94-es lebontása kapcsán megbolygatták a torony alapjait is, emiatt viszont a Tűztorony került statikailag problémás állapotba. A megoldást Kiss István és Schulek Frigyes dolgozták ki: leszűkítették a torony kapuját és így meg tudták menteni az épületet. Ezt a kaput egészítették ki a város hűségének megünneplésére 1928-ban Hikisch Rezső tervei alapján egy barokkos kapukerettel. A kapu felett álló dombormű Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása, a szoborcsoport hódoló soproniakat maga köré gyűjtő Hungáriát ábrázolja.
Számunkra, Pesthidegkútiak számára különösen fontos az, hogy az átadó ünnepségen a kor politikai elitje, így többek között Bethlen István miniszterelnök, Klebelsberg Kuno kultuszminiszter és Széchenyi Bertalan, a felsőház elnöke is részt vett. Klebelsberg Kuno az 1920-as választásokon a Friedrich István-féle Keresztény Nemzeti Párt (KNP) tagjaként nyert mandátumot Sopronban.
A Tűztoronyról a 2. Orbán-kormány sem felejtkezett el: az országgyűlés 2011-ben történelmi emlékhelynek nyilvánította, és korszerű technológia alkalmazásával 2011-2012-ben helyreállították. Végre megvalósulhatott a soproniak évszázados álma is, és a részben elfalazott kaput ismét kiszélesíthették, maga a torony pedig visszanyerte eredeti fényét.
