A Nagyházi Galéria és Aukciósház 2021 májusi katalógusában szerepelt egy különleges, gömb alakú bútordarab, melyhez hasonlót nem sokat láthatunk a hazai gyűjteményekben sem. A műtárgy 440 ezer forintról indult, az 1.1 MFt-os leütési ár azt jelzi, hogy a gyűjtők is nagyra értékeltek a szokatlan formát.
Hazánkban közgyűjteményben két helyen, az Iparművészeti Múzeumban és a tápiószelei Blaskovich Múzeumban láthatunk hasonló alkotásokat. Utóbbi hazánk egyetlen klasszicizáló köznemesi kúria múzeuma, melynek berendezése szerencsésen átvészelte a II. világháborút és ma is eredeti formájában látható. A híresebb hazai kastélyok megtekintése mellett érdemes lehet egyszer ezt a múzeumot is felkeresni, főleg, ha a mozifilm miatt közismertté vált Kincsem ló emlékanyagát is szeretnénk megtekinteni.
Visszatérve a glóbusz asztalkára: a bútortípus letisztult formája a felvilágosodásból eredeztethető, és a gömb a világegyetemet jelképezi, innen származik a neve is. Megalkotása mesterségbeli komoly szaktudást igényelt és az első hazai ismert példánynak csak a tervrajza maradt fenn, melyet 1806-ban Kornis Gábor asztaloslegény készített.
A fenti példákban bemutatott darabok jellegzetesen biedermeier vonásokat mutatnak, míg az aukción szerepelt darab finom eleganciájában talán még az empire hatás is felfedezhető. Anyagválasztásuk eltérő, az aukciós darabon sok a világos topolyafa borítás, ami kifejezetten szépen alkot kontrasztot a feketére pácolt felületekkel. Maga a bútortípus talán inkább tekinthető varróasztalkának, mint szekreternek. Belül tusrajzos mitológiai vagy asztrológiai témájú díszítés és rejtett fiókok fedezhetők fel, melyekben a varróeszközöket lehetett tartani.
Hasonló színvilágú darabot egyet találtunk, mely a svájci Koller aukciósházban kelt el mai áron számolva kb. 3.7 MFt-ért. Ezzel szemben egy, a 20. század elején készült darab a Dorotheumban mindössze 1920 eur-ért kelt el 2020 szeptemberében, ez mai áron kb. 725.000 Ft-nak felel meg. A globustisch vagy globustischen szavakra érdemes keresni, ha valakit a német analógiák érdekelnek.
Érdekesség, hogy még napjainkban is készülnek glóbusz asztal bútor replikák. A solymári Pál József asztalosmester különleges bútorai között több olyan példányt is felfedezhetünk, melyeket a klasszikus formák ihlettek.
Borítókép: a solymári Pál József asztalos replika glóbusz varróasztalának részlete
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.