HH: Szeretnénk megkérdezni a rektor úrtól, hogy az EEOK rövidítés lényegén túl, az „EEOK campus” és ezen „többféle szintű végzettségeket eredményező képzések” mögött milyen elképzelések körvonalazódnak az épület felújításához kapcsolódóan?
KG: A történelmi egyházak fenntartásában működő Betegápoló Irgalmasrend – Budai Irgalmasrendi Kórháza, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza, az Assisi Szent Ferenc Leányai Kongregáció Szent Ferenc Kórháza, valamint a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének Szeretetkórháza mint az Egyházi Kórházak Egyesülése (tagkórházai, komplex Egyházi Egészségügyi Oktatási Központ (ennek rövidítése tehát az EEOK) létesítésével, egészségügyi szakképzési, továbbképzési tevékenységgel kívánják támogatni a hazai egészségügyi humánerőforrás utánpótlást, annak fejlesztését, a szakdolgozók pályán tartását, mentális támogatását, hivatástudat-fejlesztését, hozzájárulva ezzel a betegellátás minőségének, a betegbiztonság szintjének emeléséhez, a magyar lakosság egészségi állapotának javításához.
Megfelelően képzett, elkötelezett, a munkáját valóban hivatásként végző egészségügyi szakszemélyzet nélkül nem lehet minőségi gyógyítást biztosítani, illetve az ellátó rendszert sikeresen működtetni. Az orvos személye önmagában kevés, ápolók nélkül nincs hatékony egészségügyi ellátás.
A fejlesztés célja tehát egy, a történelmi egyházak bázisán létrejövő közép- és felsőfokú egészségügyi és szociális ellátást kiszolgáló nővérképző intézmény létesítése, ami az egyházi kórházak számára, illetve a hazai egészségügy és szociális ellátó rendszer részére biztosítja az ápoló és gondozó munkaerőt, illetve a munkaerő utánpótlását. A fejlesztés erősíti a hazai ellátó rendszer stabilitását és szakmai színvonalát.
HH: Milyen együttműködés van és lesz az EKE között, az útjára indított nővér- és szakasszisztensképzés után túl is, azaz a Szent Ferenc Kórház és a Gál Ferenc Egyetem EEOK campusa között?
Az Egyházi Kórházak Egyesülete (EKE) tagintézményeivel képzési együttműködési keretrendszer kialakítására törekszik a Gál Ferenc Egyetem. A stabil, fenntartható működési keretek kialakításával az Egyetem középtávon az EKE tagintézményeivel tervez kialakítani a karrierpályához kapcsolódó képzési együttműködési megállapodásokat. Az a cél tehát, hogy az EEOK kialakítson egy egészségügyi ellátórendszeri szakdolgozói munkaerő-utánpótlását biztosító szakmai együttműködést a képzési feladatokat és az egészségügyi ellátási feladatokat végző intézmények között.
További cél, hogy hatékonyan segítsük a közoktatási intézményekben a tanulók egészségügyi szakdolgozói pályára való orientálását is.
Ennyiben tehát a tervezett együttműködés missziója végső soron a magyar egészségügyi szakdolgozó képzés hozzáillesztése a nemzeti egészségügyi ellátórendszer munkaerő-igényéhez, a magas színvonalú oktatás tervezhető, karrierpályához illeszthető kialakításával és működtetésével.
A magyar egészségügy stratégiai fejlesztési programjának eredményeként adódik a feladat, hogy a szakdolgozói állásokat megfelelő szakképzettséggel rendelkező állománnyal lehessen feltölteni. Fontos, hogy ennek a feladatnak az ellátását az EEOK képes legyen magas színvonalú, stabil alapokon álló közreműködéssel segíteni.
Bízunk benne, hogy az e élkitűzések mentén kezdeményezett fejlesztések az észak-budai régió egésze, közelebbről pedig a fejlesztés környezetében élő lakosság számára közvetlen előnyökkel is járnak, hiszen a környezet egy rendezett, stabil működéssel fenntartott, jelentős társadalmi célok megvalósításáért működő, esztétikailag is magas színvonalon megvalósuló épületegyüttessel lesz gazdagabb.
Borítókép: a szegedi Dóm-tér épületei
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.