A borítókép illusztráció!
Az index.hu valamiért nagyon fontosnak tartotta, hogy június 4-ére olyan cikksorozatot időzítsen, ami a bécsi élet szépségeit mutatja be. Diaszpórában élni, feloldódni a többségi nemzetben – kiváló üzenet ez a Trianon gyásznapjából lett Nemzeti Összetartozás Napjára. Ugyanis ne legyenek kétségeink: a befogadó, multikulturális városokban felnövő gyermekek nagy része a magyart már csak konyhanyelven beszéli, az ő gyermekeik pedig már jórészt semmilyen formában sem…
A medence partján home office-oló informatikus esete
Nézzük mindezek után a cikk leghangsúlyosabb, leginkább hangulatkeltő részét, a medence partján home office-ban dolgozó Gergő esetét. Aki az IT szektorban dolgozik, annak több, mint gyanús a történet az elejétől a végéig. Az még rendben van, hogy az illusztráció céljára szolgáló fényképen egy fekete képernyőt látunk. Jogos, hogy az aktuális projektjét nem akarja mutatni, kamu program kódsorokat vagy képernyőterveket sem akar mutatni, mint amiket a hollywoodi filmekben látunk.
Munkavégzés kis képernyőn a tűző napon
Azonban komoly szakember a munkájára szokott fókuszálni és erre a medence környezete abszolúte nem alkalmas. A tűző napon nem sokat látni a képernyőből, másrészt nem véletlenül van a mai modern irodakörnyezetben minden valamirevaló informatikusnak két szép nagy képernyője. Ugyanis ezeken lehet manapság normálisan elférni! Legyen szó webdesignról, programozásról, vagy bármilyen egyéb szakmai munkavégzésről, a kis laptop képernyők maximum az index cikkét készítő újságíró számára elegendő méretűek. Ugyanis kell a hely a grafikai szoftvereknek, a frontend nyelv miatt használt fejlesztőkörnyezetnek, az előzetesen kapott szakmai anyagoknak, a team tagjaival való kapcsolattartásra használt termékeknek is és nagyon nem kellemes ezek között örökké váltogatni, még akkor sem, ha van néhány virtuális asztalunk.
Másrészt a medence minden, csak nem nyugodt környezet. Csábít a fürdésre, esetleg pancsolnak is benne mások, kiválóan alkalmas arra, hogy elvonja a figyelmet a koncentrációt igénylő munkavégzésről. Mondanunk sem kell, hogy a végeredmény ilyen esetben hibák tömkelegétől hemzsegő, meglehetősen felemás értékű munkavégzés.
Ki a keresett szakember?
Harmadrészt nehéz elképzelni, hogy a humán területen, történelem–könyvtár szakon végzett emberből lett informatikusért ennyire kapkodnának a Lajtán túl. Jól látszik, hogy a cikk szerzője sztereotípiákból dolgozott, panelekből építkezett, amikor megírta a cikkét. Mindenhol informatikushiány van, olvassuk, tehát hihetnénk azt, hogy az átképzésen, gyorstalpalón kiképzett szakemberekért is mindent megadnának Bécsben.
Azonban ez a szakma nagyon nem így működik! Kétségtelen tény, hogy az IT világában a diploma másodlagos, de azért egy valóban jó munkahelyen elvárják, hogy legyen releváns diploma megfelelő főiskoláról vagy egyetemről. Az viszont nagyon is számít, hogy ki mit tud, az IT világa a folyamatos tanulásról és a technológia folyamatos elavulásáról szól. Csak hogy a frontendnél maradjunk: a 2 évvel ezelőtti JavaScript keretrendszert használó termék már elavultnak számít, az 5 évvel ezelőttit meg már újra kell írni, 10 év múlva meg már alig lesz valaki, aki a keretrendszer nevére is emlékszik… Más szóval élve az informatikusok esetében a folyamatos tanulást, az aktuális tudás ismeretét kell megfizetni. Az igazán keresett szakemberek nagy tudású, tapasztalt, a szakma iránt gyermekkoruk óta fogékony emberek. Az egyetem képessé tette őket az önálló, strukturált gondolkodásra, problémamegoldásra is. Azokra a programozókra, akik gyorstalpalóról jönnek mindenféle egyetemi vagy főiskolai háttér nélkül és nem tudnak összetett szerkezetű termékeket átlátni, a szakma csak a „coding monkey” negatív jelzőt akasztja. Ilyen emberrel a cikk szerzőjének is volt szerencsétlensége együtt dolgozni: a DJ-ből, raktárosból stb. lett informatikusok tudásszintje csekély, junior szinten is folyamatosan segíteni kell őket, és állandó kontroll alatt kell tartani őket azért, hogy a projekt, amin dolgoznak ne csússzon félre. Természetesen az átképzésen átesett informatikusok is idővel, a megfelelő tapasztalat birtokában felfelé léphetnek a junior, medior, senior szintek mentén és az átlagos (nem luxus) megélhetést is el tudják érni.
Összefoglaló
Nehezen hihető, hogy az átképzésen átesett, csekély tudású informatikusok számára luxuskörülményeket biztosítanának tömegesen Bécsben. Ebben a szakmában a tudást fizetik meg, azt pedig csak hosszú évek alatt, tanulással, szorgalommal lehet elérni. Egyedi, szerencsés kivételek természetesen akadhatnak.
A szerző többdiplomás IT szakember, programozó
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.