Huszonöt évvel ezelőtt szentelték fel az újjáépített gercsei templomot, melynek történelme 1212-ig nyúlik vissza. Budapesten nagyon kevés épen maradt román kori templom található, például a margitszigeti premontrei konvent templomát is az eredeti alapokon a Horthy-korszakban építették fel. Ezzel szemben a gercsepusztai templom főbb falaiban eredeti állapotában maradt fenn. A török dúlás okozta elnéptelenedés miatt 1595-től 1728-ig állt magára hagyva, majd ezután a hidegkúti német telepesek segítségével helyreállították, immár barokk stílusban. Mivel azonban a középkori Gercse falu nem épült újjá, végül 1817-ben ismét elhagyták.

A tető nélkül álló épület ismét gyorsan romlásnak indult. Nagy Emese 1956-os régészeti feltárásakor még római eredetű kövek is előkerültek, illetve ekkor még jól láthatók voltak a templom közelében egy régi épület boltozatos pince helyiségei, ami feltehetőleg udvarház lehetett. Mint megtudtuk, mára ezek a falak már valószínűleg föld alá kerültek és elnyelte őket a növényzet. Szerencsére azonban a templom sorsa jobbra fordult, ugyanis Bognár Lajos atya, Zelnik József, az Óbudai Polgári Társaság és a Pesthidegkút Alapítvány (Dr. Erdősi Károly és Katalin), valamint Bujdosó Győző építész munkájának eredményeként 25 évvel ezelőtt újjáépülhetett és felszentelésre került. Búcsúnapja augusztus 15, Nagyboldogasszony napja.
Ma Gercse pusztaság, ahol a régi templom körül rég elhagyott gyümölcsösök és lótartásra alkalmas rétek váltakoznak. Kedvelt kirándulóhely is, a régi templomban tartott vasárnapi miséken a kirándulók is részt szoktak venni. Természetesen minden évben tartanak húsvéti szertartást is a falai között, de például ikonszentelés is helyet kapott nem is olyan régen a falai között.
A most megtartott piknik célja a hagyományteremtés és őrzés volt, az, hogy a Pesthidegkúton és a mai Gercse, illetve Máriahegy városrészeken élők jobban megismerkedjenek egymással. A rendezvényt Dr. Gór Csaba, Kretz Éva és Czemmer László nyitotta meg, majd utána feledhetetlen élményt nyújtva a templom titulusának megfelelően a „Boldogasszony, anyánk” éneke csendült fel misztikus, ősmagyar hangszerelésben. A színpadon ezután a hidegkúti német dalkör tagjai előadásában ezúttal hagyományos magyar dalok következtek. Ezután Korzenszky Klári és Bársony Bálint interaktív hangszersimogatóval szórakoztatta a kisgyermekes családokat. Foglalkozásaik célja a hangszerek hangjának megismertetése és az együttzenélés, együtténeklés örömének átadása kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A folytatásban a magyar népzene és a citera, mint hangszer kapott kiemelt figyelmet Máté Miklós és barátai előadásában. A hagyományteremtő találkozón lovas program és állatsimogató is szerepelt. Záró programként a környékbeliekből létrejött kis zenekar adott koncertet a templom ódon falai között. Máté Miklós tekerőlanton és citerán, Haáz Panni hegedűn, Bársony Bálint gitáron és furulyán és végül Végh Marcell gitáron működött közre.
Gercsepuszta különleges, érintetlen világának a megőrzése mindannyiunk közös feladata. Alig néhány száz méterre az újonnan épült családi házaktól és a modern infrastruktúrától egy ősrégi, pusztai világgal találkozhatunk még, ahol hazánk 1000 éves történelme, hagyományai kézzelfogható közelségbe kerülnek.

Magyar ősök, magyar hősök
Június 27-én, hétfőn este 7 órakor ismét lesz program Gercsén! II. András királyunkra és az Aranybullára emlékezünk a Pesthidegkúti Német Nemzetiségi Alapítvány, a Pesthidegkúti Helytörténeti Kör és a Szent László Katonai Lovagrend szervezésében.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.