A Kultúrkúriában idén is ünnepélyes keretek között rendezték meg a díszpolgári címek átadó gáláját, mely Őrsi Gergely polgármester megnyitó beszédével kezdődött. Az eseményről készült videófelvétel itt tekinthető meg.
Díjazottjaink a szomszédaink, itt élnek velünk. Talán ugyanarra a piacra járunk, talán egy játszótéren futunk velük össze, talán ugyanazon a dugón mérgelődünk reggelente. … Közülünk jönnek, jöttek és közülünk emelkednek ki. Világszínvonalú, sőt világelső teljesítményt nyújtottak hivatásukban, legyen szó sportról, oktatásról, zeneszerzésről vagy előadó művészetről, kultúráról.
Őrsi Gergely
Polgármesterünk szavaival egyetértve mindnyájan otthonunknak érezzük Budát, és azon belül a II. kerületet és hidegkútiként különösen örülünk annak, hogy idén két pesthidegkúti díjazottunk is akadt. A II. Kerületért Emlékérmet adományozták a pesthidegkúti
- a Radnóti- és Kazinczy-díjas Mohai Gábor előadóművésznek, rádiós és televíziós bemondónak, műsorvezetőnek és
- a Kiss Zenede Alapfokú Művészeti Iskolának.
Posztumusz Díszpolgára kitüntető címet adományoztak Garas Dezső, Kossuth-díjas színművésznek, rendezőnek. A II. Kerület Díszpolgára címet adományozták Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok, világ- és Európa-bajnok kardvívónak. Ugyancsak a II. Kerület Díszpolgára kitüntető címet adományozták Bródy János Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekes zeneszerzőnek, szövegírónak.
Minden egyes díjazott esetében a kiemelkedő tevékenységét kisfilmben mutatták be, majd következett a díj átadása a díjazottnak vagy hozzátartozójának, melyet egy zenei vagy táncbetét követett.
Bródy János balos zárszava
A díszpolgári címek közül a legutolsót Bródy János vette át, akinek gondolatai, baloldali üzengetései lényegében a rendezvény zárszavaivá is váltak.
Továbbra is kívánom, hogy ennek a kerületnek a polgárai jól érezzék itt magukat és ebben a II. kerületi önkormányzat minden képviselője és dolgozója is törődjön velük – a polgárokkal és a problémáikkal – a központi kormányzat nagylelkű támogatása, segítsége ELLENÉRE is.
Bródy János
Állami támogatás: 1 milliárd Ft a közösségi ligetre
Azon túl, hogy talán szerencsés lett volna az aktuálpolitikai üzengetést elkerülni, meg kívánjuk jegyezni, hogy Bródy János szavaival szemben az állam kifejezetten nagyvonalúan támogatja a II. kerületet. A koronavírus járvány következményei mindegyik kerületet egyformán érintették. A vírusjárvány megfékezése érdekében szükség volt a parkolás átmeneti ingyenessé tételére annak érdekében, hogy csökkentsék a zsúfoltságot a BKV járatain, és ezáltal is fékezzék a vírus terjedését. A kormány azonban más formában támogatta a II. kerületet: a Fővárosi Önkormányzat 300 millió Ft-ja mellett 1 milliárdos állami forrást is kapott a kerület a Közösségi Liget fejlesztésére.
Állami támogatás: majdnem 1.2 milliárd Ft a Váry-Szabó kúriáért
Szintén meglehetősen jól járt a II. kerület a leromlott állapotban levő Váry-Szabó Kúria közel 1.2 milliárd Ft-ért történő eladásával. A 175m2-es nettó lakótérrel és 45m2-es terasszal rendelkező kúria mellett egy nettó 131m2-es melléképület cserélt gazdát. Vidéken a hasonló méretű és állapotú ingatlanok 200 MFt alatti összegért is szerepelnek a hirdetésekben, de természetesen egy vidéki kis falu lokalizációja nem hasonlítható Pesthidegkútéhoz. Ez az ingatlan befektetők számára nagyon nehezen lett volna értékesíthető, mivel az 1830-as évekből származó kúria épülete műemlék, így nincs lehetőség alacsonyabb belmagasságú, kétszintes modern lakóépület kialakítására. Bár a telek több, mint 5.000m2-es, itt sincs lehetőség újabb épületek kialakítására, mivel a lejtős, egyenetlen területen védett források fakadnak. Így egyedül az állam jött szóba, mint potenciális vásárló, meg is érkezett a segítség a II. kerületnek a pusztuló ingatlan megvásárlásával. Méltó helyreállítása az előzetes műemléki kutatás és a kertrendezés formájában megkezdődött. Még egyszer hangsúlyozzuk: kifejezetten szerencsés helyzetbe került a II. kerület ezekkel a támogatásokkal.
Adófizetői támogatás a fizetős parkolás kiterjesztésével
Az önkormányzatokat Karácsony Gergelyék legújabb autósellenes intézkedései is támogatni fogják, mivel jelentős többletbevételhez fognak jutni a fizetős parkolás kiterjesztéséből. Tíz százalékkal megnövelik a fizetős zónákat, lesz ahol immáron este 10-ig kell fizetni, így még a színházba járásért is parkolójegyet kell majd venni. A legdrágább zónákban 600 Ft-ot kell majd fizetni óránként a parkolásért. Mindez oda vezet majd, hogy a folyamatos lezárások, sávszűkítések miatt a zöldövezeti szűk mellékutcákban még jobban fokozódik a forgalom és jobb híján ezeket fogják az autóval munkába járók nap közbeni parkolónak használni. Végeredményben tehát az Őrsi Gergely által a megnyitóbeszédében említett dugók fokozódására is számíthatunk. Ahelyett azonban, hogy ebbe belenyugodnánk, a megoldás a forgalom észszerű megszervezése lenne. A közlekedési folyosók megszüntetése helyett pontosan kapacitásbővítésre lenne szükség, amiben példának tekinthetnénk a prágai alagútrendszert. Másrészt a zöldövezeti utcákban reggelenként parkolóhelyet kereső tömegek kiszolgálására sürgősen ingyenes P+R parkolóhelyeket kellene létesíteni, hogy a tömegközlekedés az autóval történő elővárosi ingázás alternatívája lehessen.
Visszatérve a Díszpolgári gálára: az éjszakába nyúló rendezvényt színvonalas fogadás zárta.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.