Beromünster egy 6.600 fős kisváros Luzern-kantonban, amit a barokk korban bútorművészete messze földön híressé tett. A növény- és állatmotívumokkal gazdagon díszített szekrény jellegű bútorok gyártásának központja volt a település. Ezek a műtárgyak ma is ritkaságnak számítanak az aukciókon, nem is beszélve a hazaiakról! Mai cikkünk tárgya egy tálalószekrény, mely a Nagyházi Galéria és Aukciósház 2021. évi téli árverésén bukkant fel.

A Beromünster-stílus
Ez a bútorművészeti stílus avatott szem számára könnyen felismerhető. Főbb jellegzetességeiben hasonlít a hazánkban is elterjedt Mária Terézia stílusra, amit nem csak a híres császárnő uralkodása alatt készítettek, hanem sokkal később is. A Mária Terézia bútorok pogácsalábakon álló zömök, barna műtárgyak, melyeket gazdag faberakás ékesít, a díszítőmotívumok íves, indás, geometriai formavilággal rendelkeznek. Ezek a stílusjegyek a svájci Beromünster stílusra is igazak, azzal a kiegészítéssel, hogy utóbbi esetében gyakoribbak a növény, állat- és emberábrázolások is. Eltérések is akadnak persze közöttük: minden Beromünster bútor egyedi ismérve az, hogy a bútorok lábai, lapjai fekete színűek. Az élek, kontúrok feketével való kiemelése sajátos, egyedi karaktert ad ezeknek a tárgyaknak. Mindezek miatt a Beromünster stílusú tárgyak jól kombinálhatóak a hazai Mária Terézia stílusú darabokkal, hiszen igazából ugyanannak a bútorstílusnak a különböző változatairól, alfajairól beszélünk.
Mi minden készült Beromünster stílusban?
Elsősorban nagy méretű bútorok, így többek között komódok, tálalószekrények (angolul buffet), néha írószekrények is. Ritka a teljes Beromünster-stílusú műtárgyegyüttes, a Sothebys kínálatában 2007/2008-ban szerepelt egy komplett ebédlő, ami asztalból, 7 székből és hozzá illő tálalószekrényekből állt. Kár, hogy az egybefüggő műtárgyakat külön-külön hirdették meg, és ennek megfelelően ez az együttes is szétszóródott.
Emeletes tálalószekrények
A Beromünster bútorok közül külön kiemelendők az emeletes tálalószekrények. Anyaguk többnyire fenyőfa diófa borítással, jávorfa, cseresznyefa és esetleg topolya berakással. Felső szintjükön sok kicsi zárható fiókkal, rekesszel rendelkeznek, míg a bútorok alsó részén óriási polcos tároló helyet alakítottak ki a tálak, étkészletek számára. A két szint között kihúzható lapokat helyeztek el. Osztrák és magyar területen Beromünster-formájú 300 éves tálalószekrényről nincs tudomásunk. A hazai műtárgykereskedelemben kapható nagy- és kistálalók jellemzően a két világháború között készültek, és mivel a polgári lakások kedvelt bútordarabjai voltak, ezért még mindig rengeteg példányt láthatunk belőlük. A Beromünster stílusú tálalók tekinthetők a sokkal későbbi, 1930-as évekbeli tömeggyártású bútorok kézzel, egyedileg készített előképének.

A hazánkban felbukkant bútor részletei
A Göldlin von Tiefenau család
A szakirodalom csak Göldlin von Tiefenau dísztálalójaként (Göldlin von Tiefenau’sche Prunkbuffet, Sotheby’s Zurich, 1996 december 10, 259-es tétel) hivatkozza a tálalószekrények svájci koronázatlan királyát, melynek 19. századi kópiája is ismert (Sotheby’s Amszterdam, 2008 május 20, 138-as tétel).
A Göldlin von Tiefenau egy nagyhatalmú svájci polgárcsalád, akiknek a luzerni háza ma is áll még a Hirschenplatz 12 szám alatt.
A Nagyházi galéria kínálatában meghirdetett bútoron is ennek a családnak a címere látható, egészen pontosan Ulrich Anton Joseph Göldlin von Tiefenau (1702-1757) és felesége, Anna Maria Franziska Elizabeth Krus címerei kaptak rajta helyet, ami arra utal, hogy az 1723-as esküvőjükre készülhetett a bútor.
Ulrich Anton Joseph Göldlin von Tiefenau édesapja Johann Konrad Göldlin von Tiefenau, édesanyja Anna Maria von Sonnenberg volt. 1702. január 2-án született, közszolgálati képzést végzett és 1730-ban a Heidegg uradalom adminisztrátora lett, majd 1749-ben thurgaui, majd 1755-ben entlebuchi Vogt (városi elöljáró) lett. Felesége, Anna Maria Franziska Elizabeth Krus 1705. október 4-én született, édesanyja Maria Franziska Cecilia Pfyffer volt. A pár a luzerni Szent Péter-kápolnában kötött házasságot 1723. november 22-én, alig 270m-re a pompás lakóhelyüktől.
A magyar aukción szerepelt darab további érdekessége, hogy az alsó része egy-az-egyben megegyezik a Sothebys 2008-as aukcióján szerepelt Göldlin von Tiefenau tálalószekrény alsó felével, csupán annyi az eltérés, hogy az egyik világos, a másik sötét színű berakást tartalmaz, azonban a vadászjelenetek, virágmotívumok teljes körű egyezést mutatnak, ami nem lehet csupán a véletlen műve. A két bútor felső szintje már eltérő, mind formában, méretben, mind az alkalmazott motívumok tekintetében. A felső szintek íves lezárása viszont megint csak azonos, és nem meglepő módon a címerek is azonosak mindkét darabon.
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.