A jelenlegi brüsszeli emberekkel és a szivárványkoalíciókkal nem lehet változtatni… Magyarország a jó úton jár, és visszaigazolást nyert a mi utunk, Brüsszel viszont szembemegy a transzatlanti autópályán.
Kiszelly Zoltán
A Századvég Alapítvány politikai elemzési igazgatója, Kiszelly Zoltán az amerikai választási eredményekkel, s annak magyarországi viszonylatával kapcsolatban azt is elmondja, hogy
Orbán Viktornak igaza lett.– Donald Trump a legtöbb kérdésben, a háború kérdésében, a főbb értékek tekintetében az amerikaiak is azt gondolják, amit mi. A gazdaság, a családi értékek és sok egyéb kérdésben is, és Európának ehhez kell igazítania magát.
Egy „kissé pontosítanám” az említetteket; véleményem szerint kijelenthetjük, hogy a „jelenlegi brüsszeli emberek” tekintetében, – valamint ahogyan azok az EU-s szervezeteket most működtetik – nem igen lesz magától változás, mert ők nem tudnak maguktól, „önerőből” megváltozni, s így értelemszerűen változtatásra sem lehetnek képesek. Ha elolvassuk a közelmúltban megjelent három kiváló gondolkodónk írását az EU-ról, akkor bizony nagyon is szkeptikusak leszünk. A három különböző terület megközelítése önmagában is bizonyíték a „szembemenésre”, hát még ilyen formában, így együttesen igazolást is kapunk mindazokra a kérdésekre, amelyek foglalkoztatták eddig is az embert. Hiszen nem voltak, nem lehettek, és nem „kézzelfoghatóak” semmilyen értelemben és mértékben a jogállamisággal „összeboronált” mondva csinált EU-s kifogások, s az abból származtatott, illetve származott problémák, sosem akarható-tisztázásra váró kérdések sokasága, például a szuverenitás, diktatúra, föderáció, szankció, stb. fogalmainak, jelenségeinek értelmezése, s azok hatása, érzése a különböző felek részéről.
Tehát a három gondolkodó különböző területekről jőve, nagyon is megvilágítva körbejárja, egyszerű módon prezentálja az EU teljes „természetrajzát”, illetve ezzel párhuzamosan azt is bemutatják, hogy szerintük továbbra is melyek az EU megvalósításra váró ideológiái, elképzelései a szervezet jelenlegi működése, működtetése mellett. Mi meg mindehhez azt is hozzátehetjük, hogy már a belépésünk idején is jól láthatóak voltak azok, hogy mit várhatunk az EU-tól a későbbiekben, ez a helyzet azóta csak rosszabbodott…(Lásd. Hogyan történt a mi EU-s csatlakozásunk…… )
Globalisták és nemzetvédő patrióták – Az amerikai elnökválasztás eredménye nagy hatással lesz az európai politikára is címmel Csejtei Dezső filozófus nagyon is „gyakorlatias szemléltetéssel” fejezi be mondanivalóját elméleti fejtegetésének néhány kiemelt sora után. Előzőleg azonban azt írja bevezetőjében;
Jelenleg úgy tűnik, mintha az ellenfél, a másik párt győzelme magának a patás ördögnek a hatalomra jutását jelentené, mintha a győztes személyében maga Belzebub vagy Lucifer költözne be a Fehér Házba… Nem csoda, ha emiatt, Trump személyében, az ellenoldal is életre kelt. S itt van a meghasonlottság, a diabolizálás (1) gyökere.
Majd röviden, – látszólag eltávolodva az előbbiektől, mint ahogy azt már említettem – elméleti alapok fejtegetése következik, arra a kérdésnek a megválaszolására, – hogy jobban értsük, – mi maga a nemzet? A magyarázat címszavakban a gondolatok futamában így olvasható, a nemzetvédők mellett érvelve;
…a legfinomabb és legösszetettebb termék, amit a történelmi fejlődés létre tud hozni…… másfél ezer éves fejlődés ……a nemzetképződés minden ízében organikus folyamat…. minden ízében dinamikus képződmény. Nem statikus jegyei, sajátosságai vannak (etnikum, nyelv, terület, közös kultúra)….. kialakult képződménye két feltételre épül: egyrészt arra, hogy sok legyen belőle – egyetlen nemzet önmagában, történetileg nézve, fogalmi képtelenség –, másrészt arra, hogy létezzen egy nemzeteken túlmutató horizont (kereszténység, humanizmus, klasszikus liberalizmus), amely a nyüzsgő méhrajt, sokszínűséget megfelelő keretek közé képes fogni.
Azonban az Európai Egyesült Államok (EEA) viszonylatában, a gondolat kitalálói és terjesztői azt sem tudják, hogy miről beszélnek, pláne, hogy milyen katasztrofális következményei lennének annak, ha megvalósulna ügyködésük. Ellenben „nemzethalálról, nemzetek halálairól” nem lehet, s nem szabad beszélni,- ahogy írja, – mert az csak a költők világában, nyelvében jelenik meg. A valóság az, hogy ilyenkor, – ahogyan Lengyelország esetében, a történelme során a szuverén államisága háromszor is megszűnt, majd ugyanannyiszor újjá is született, – az „államnemzet kultúrnemzetté” válik időlegesen.
Csejtei Dezső több, mint vízióként, így szemlélteti, vázolná fel a jövőt:
…a nemzeti hatáskörelvonás folyamatának legvégén mi maradna a nemzeti mivoltból? Nos, hát, a marhapörkölt és a csirkepaprikás, vagyis a tiszta gasztronómia. Merthogy a kulináris világ maradna az egyetlen terület, melyet még az EEA lelkes híve is megtartana; a hasát ugyanis ő is nagyon szereti, s azt nem az űrhajósok globális kosztjával kívánja megtömni. Hosszú távon így lenne Szlovákiából sztrapacskaland, Szerbiából csevapcsicsatartomány, Magyarországból pedig goulash-plain. A nemzeteket ízléses gasztronómiai fogásként szolgálnák fel az EEA asztalán. A magunk részéről szeretnénk inkább nemzetvédő patrióták maradni és ekként jóllakni.
Folytatás következik
1.„A társadalom-közösség-elmélet körül egymással összecsapó álláspontok gyakori szélsőségessége tökéletesen megfelel a probléma meghatározó és fundamentális fontosságának. Az összecsapások ereje a kategorizálás ideális síkján is meglátszik. A diabolizálás és az idealizálás egymást váltogatja. Az egyik pólus idealizálása a másik pólus diabolizálásával egyenlő.”
Kiss Endre: Ferdinand Tönnies és a korai társadalomtudományok, I. rész
http://www.kaleidoscopehistory.hu/index.php?subpage=cikk&cikkid=576
A Hidegkúti Hírek Pesthidegkút életével, helytörténetével, kulturális eseményeivel és közéleti témákkal foglalkozik.