Több tételben a választási kampány
Az ATV Voks választási műsorában, annak 2022. január 12-i adásában gazdasági témákban kérdezte a műsorvezető; Csaba Lászlót, Tordai Bencét és Harsányi Pétert. Tordai Bence, választókerületünk ellenzéki országgyűlési képviselőjelöltje két közgazdasági szakember jelenlétében „fejtette ki észrevételeit” az országban folyó gazdaságvédelmi intézkedésekről.
Tordai Bence a Voks 2022. január 12-i adásában szereplő állításaira Harsányi Péter, a Növekedés.hu web lap gazdasági szakértője válaszol a Hidegkúti Hírekben.
Infláció és jópofáskodás
Tordai Bence: Egyrészt jópofa ez az Orbán Viktor, hogy bemondja, hogy Magyarország előre megy, nem hátra. Épp amikor azt mondja, hogy visszatérünk a hatósági árak rendszeréhez. Nyilván egy nagyon népszerű dolog lenne a 360-as kenyér bevezetése is. Még ha nem is 3 Ft 60 fillér, de 360-ért is szívesen vennék az emberek. Egyébként pedig szerintem ennél nyilvánvalóbb beismerése a kormány elmúlt 12 éves gazdaságpolitikai kudarcának nincsen. Nem tudták kezelni, megállítani az inflációt. Olyan bérpolitikát, olyan jövedelempolitikát folytatnak… Az élmezőnyben vagyunk, a forint értékromlása nagyon durva. Nyilván nem független attól, hogy az euróval szemben is folyamatosan gyengül a forint, és ez nem lenne annyira súlyos sokk a társadalom számára, ha nem lennének ennyire alacsonyan a jövedelmek. De ellépett mellettünk az egész Visegrádi ország csoport, most már Romániával küszködünk, hogy vajon sikerül-e még őket magunk mögött tartanunk. De inkább lassan Bulgária az, ami valódi vetélytárs a jövedelmek, az életszínvonal tekintetében. És még ha egy adatot nézünk, a frissen megemelt, durván megemelt minimálbér nettója Magyarországon 369 Euro. Ez a visegrádi országok közül a következő legalacsonyabb az Lengyelország 482, a többiek meg 500 fölött vannak, Csehország közel van a 600-hoz. Tehát olyan leszakadás van a magyar jövedelmek tekintetében, és nemcsak a bérek, hanem nyilván a nyugdíjak, a szociális támogatások és az összes többi, a családok bevételét meghatározó jövedelemben, hogy ezért nyúlnak ilyen átlátszó, és ahogy a professzor úr mondta, egyébként nem működő, hosszútávon nem fenntartható módszerekhez.
Árbefagyasztás
Tordai Bence: Nyilván azt fogjuk majd látni, hogy néhány termék ára csökken, hogyha rendeletileg meghatározzák. Más termékek ára pedig nőni fog, mert a kiskereskedelmi láncok, azok nem jótékonysági intézmények. Tehát azt a profitot, amit elvárnak a tulajdonosok, azt ugyanúgy ki fogják szedni a fogyasztókból. Tehát a nap végén ugyanannyi lesz a számla, amit majd fizetünk a vásárlás végén. És egy pontosabb átlag, talán a G7-nek van egy ilyen felmérése, hogy egy teljes bevásárlás mennyibe kerül. Egy év alatt ez, attól függ, hogy melyik boltot nézték, 13-15%-ot drágult. Ebből látszik az, hogy ezek azért nagyon mérsékelt eredményű intézkedések lehetnek. Még akkor is, ha Matolcsy György jegybankjának elemzője azt mondja, hogy ez majd megvédi az embereket mindentől. De látjuk azt, hogy ez ugye a kormánynak pénzébe nem kerül, ha valóban hatásos intézkedést szeretne hozni, akkor azt csinálná, amit az ellenzék javasol évek óta, az alapvető élelmiszerek ÁFÁ-ját lecsökkenteni 27%-ról 5%-ra. … Meggyőztük egymást, most már ez az egységes közös álláspont. És azt láttuk egyébként korábbi példáknál, hogy az ÁFA csalások felszámolása miatt, egyszerűen nem éri meg ÁFÁ-t csalni, határon utaztatni, akár a fizikai valóságban, akár papíron ezeket a termékeket. Több lett az ÁFA bevétel, még úgy is, hogy csökkentették az ÁFÁ-ját bizonyos termékeknek. Úgyhogy ez nem egy jó érv. Nyilván a drágulás ütemét megakasztja. Egy hosszú távú, nagyon intenzív drágulást nem tud egy ÁFA csökkentéssel megoldani, de azért azokat a pillanatnyi segítségeket is értékeljük, hogy egy alacsonyabb árszintről folytatódik a drágulás. Az egy valódi lépés lenne. Egyébként a lengyel kormány hasonló helyzetben ezt lépte meg. És én azt látom, hogy Orbánék csak az ellenzék vitorlájából próbálják kifogni a szelet, de tegyük egyértelművé, sokkal hatásosabb lépés az ÁFA csökkentés, ráadásul ennél szélesebb termékkört érintene. Én nem nagyon látom, hogy a csirkemell, és miért nem a csirke farhát. Lehet, hogy, próbálnak úgy tenni, hogy ők együtt éreznek a magyar néppel, de ők a milliárdjaikból veszik – a nem tudom – a kaviárt és az avokádó krémet. És a magyarok többsége nem ilyen fogyasztási kosárral rendelkezik.
Bérkompenzáció és adó visszatérítés
Tordai Bence: Vagy amikor válság volt, és az emberek jelentős részének elapadtak a bevételei, és hiába vártak kormányzati segítségre, mert abból is csak a haverok részesültek. Amikor a koronavírusnak a gazdasági hatásait próbálták kezelni, akkor az úgymond. „gazdaság újjáélesztésére” fordított pénzek elképesztő növekedését jelentette, ami magyarra lefordítva a Mészáros Lőrincek és a Tiborc Istvánoknak a bizniszeit pörgette meg. Szánalmasan keveset költöttek bérkompenzációra, vagy bármilyen szociális juttatásra, amire nagy szükség lett volna, amikor sokan veszítették el a munkájukat. Ezek után 2022-ben elmondani, hogy jaj, majd így kikecmergünk a válságból, hogy odaadjuk ezt az adó visszatérítés, hát itt még a kormány sem erőlteti meg magát. Teljesen egyértelmű, hogy ez egy választási ajándék próbál lenni. Csak az emberek – az a baj a FIDESZ felől nézve – nem hülyék. Látják, hogy ennek ők fogják megfizetni az árát, a növekvő államadósság az ő vállukat nyomja…s látják azt, hogy a pénzük holnap sem ér már annyit, mint tegnap ért. Egyrészt az infláció elégeti gyakorlatilag hónapok alatt ezt a növekményt, másrészt meg látják az adósság számokat.
Tordai Bence válaszait írásos formában is közöljük, hogy ezek esetleges többszöri elolvasása után az olvasó maga döntse el, tudja minősíteni a politikus szakértelmét, hozzáállását. Ahhoz, hogy a felmerült gazdasági kérdésekben mégis tisztán lássunk, külön felkértük Harsányi Pétert álljon a Hidegkúti Hírek szerkesztőségének rendelkezésére, amikor is e témát, s annak problémaköreit teljes mélységeiben ismertetheti, mindenfajta kötöttség nélkül. Egyúttal arra is felkértük, hogy további ilyen jellegű munkálkodásunkhoz is adjon segítséget, amikor a bizonytalan választók, a gazdasági ismeretekben kevéssé járatosak számára kívánunk „eligazításokat” nyújtani.
A főszerkesztő kérdései, kérdésfelvetései is azt „prezentálják”, hogy a hétköznapi ember, a gazdasági kérdésekben nem járatos választópolgár – akit a kampányidőszakban számtalan ilyen jellegű információval bombáz nap, mint nap a média, a napi politika világa – mennyire tud és próbál eligazodni, illetve mindez milyen módon lehet szükséges számunkra. Harsányi Péter szakmai hiteles kommunikációja tanári szinten hozza közel hozzánk a gazdasági folyamatokat, összefüggések bonyolult rendszerét, a tényadatokat.
Az ismeretek átadásának közérthetőségét, illetve módját ugyancsak a Hidegkúti Hírek olvasója, hallgatója, nézője maga döntse el, illetve hasonlítsa össze a VOKS-beli megjelenéssel. Kérjük, vonjon mérleget minden tekintetben, azok után, hogy előzőleg tájékozódott a performansz jelenségek világában is.
A Hidegkúti Hírek főszerkesztője, művészetfilozófus vagyok. Phd-mat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem, operák etikai tartalmának vizsgálatára dolgoztam ki metodikai módszert.