Barokk tavasz címen komolyzenei sorozat indul a Klebelsberg Kultúrkúriában. Az első alkalom március 27-én 18 órakor lesz, amelynek keretében Würtz Klára zongoraművész J.S. Bach Goldberg-variációk című alkotását fogja eljátszani.
A Goldberg-variációk Bach tollából való, igazi mestermű, amely nem más mint egyetlen Ária és annak kétmanuálos csembalóra írt harminc változata. Ez az ária eredetileg a zeneszerző 1725-ben összeállított Anna Magdalena című füzetében lelhető fel. Majd a mester, az ebből készített változatokat 1742-ben Nürnbergben jelentette meg a Balthasar Schmied kiadásában.
Miután megfejtettük, hogy a Goldberg-variációk miért „variációk”, most már csak azt a kérdést kell feltennünk, hogy miért pont „Goldberg.” A mű valós személy nevét viseli, mégpedig Johann Gottlieb (Teophilus) Goldbergét, aki – Forkelt szerint – Keyserling gróf jóvoltából Bachnál zenét tanult. Ugyanis a grófnak volt egy furcsa betegsége. Álmatlan éjszakák kínozták, amelyeket a házában lakó zenész, Goldberg, Bachnál tanult muzsikájával enyhített. Ilyen indíttatásból született maga a mű, amikor is a gróf kifejezetten kérte a zeneszerzőt, hogy szerezzen neki orvosságot, melyet Goldberg majd rendszerességgel játszhat számára. Először Bach nem repdesett az ötlettől, ugyanakkor mint érett művész igazi remekművet hozott létre, sőt még gazdag díjazásban is részesült. Forkelt szerint:
A gróf 100 Lajos-arannyal telt arany serleggel ajándékozta meg. De lett volna bár ezerszer nagyobb az ajándék, akkor sem érhetett volna fel a mű értékével.
Forkelt
Forkelt megjegyzésében az is szerepel, hogy Goldberg ragyogóan tudott zongorázni, de a zeneszerzés nem volt a sajátja.
Ugyanakkor Bach zenéjében a sokszínű találékonyságnak lehetünk tanúi. Kontrapunktikus részek, a szvitmuzsikából átszűrődött táncok zenei anyagai, a hegedűszonátákat idéző dallamok, a prelúdiumok technikai bravúrjai, a francia ouverture méltóságteljes eleganciája, illetve a népdalfeldolgozások mind képviseltetik magukat a hatalmas, csillogó zenei szőttesen.
Würtz Klára hangversenye egyúttal és egyben lemezbemutató koncert. Részletek a honlapon megtalálhatók.
A Hidegkúti Hírek főszerkesztője, művészetfilozófus vagyok. Phd-mat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem, operák etikai tartalmának vizsgálatára dolgoztam ki metodikai módszert.