Minden várandós kismamának teli van a lelke kíváncsisággal, hatalmas várakozással, aggódással és természetesen hatalmas örömmel, amikor nagy hassal szíve alatt hordja kisbabáját. Közvetlenül a szülés előtt, a kórházi csomag elkészítésénél érdemes az előírtaknak megfelelően mindent becsomagolni. A listán, az összeírtak között feltétlenül legyen ott az elektromos mellszívó és a kézi mellszívó, mert használatuk később nagyon szükséges! A baj ezekkel az eszközökkel megelőzhető!
Amikor az első gyermekét váró kismama és az egész család tűkön ül, hogy vajon mikor jön el az a pillanat, hogy a családnak csapot-papot ott kell hagynia, és indulnia kell a kórházba, elsőként részletkérdésnek tűnhet a szoptatás kérdése. Ám amikor a kis csöppséget a mellre teszik, s a mellből még nem jön annyi tej, akkor ez komoly gondolkodásra készteti az édesanyát. Sokszor sokan – ismerősök, nővérek – biztatják a kezdő anyukát, hogy az első három napban még nem gond, ha nincs elég tej és a baba nem szopik eleget. A kisdednek vannak tartalékai, s a baba és anya egymással való összecsiszolódása, majd mindent megold. Valóban igaz, hogy a baba környezetével való ismerkedése időt vesz igénybe, de az a kérdés, hogy mi történik addig? A mellben már a születés napján nagy eséllyel elkezdődik a tejtermelés, ez idő alatt az újszülött azonban alszik, s csak pislog a világra, hogy hova csöppent.
Ezért figyelem kismamák!
A mellben egy-két nap alatt hirtelen olyan nagy mennyiségű tej összegyűlhet, melyet ha nem szívnak le elektromos mellszívóval, akkor az hamar becsomósodik a mellben. Ez utóbbi után csak nagyon nagy fájdalmak árán kimasszírozással állítható be a folyamatos tejtermelés következményként létrejövő 3-4 órási szoptatás. (Ha a kimasszírozás nem történik meg, akkor műtéti beavatkozás szükséges.) Így a minél előbbi megelőzés kiváltképp fontos, vagyis, hogy a kórházban már az első-második napon a mellre való odafigyelés (tapintással) megtörténjen, valamint a tej mellszívóval leszívásra kerüljön! Természetesen a szoptatás egész ideje alatt a feszes mellet le kell szívni mellszívóval, abban az esetben, ha a gyerkőc nem szívja le!
A Hidegkúti Hírek főszerkesztője, művészetfilozófus vagyok. Phd-mat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem, operák etikai tartalmának vizsgálatára dolgoztam ki metodikai módszert.