Tabányiné Tóth Izabella lapunk minden kedves olvasóját meghívja a magyar harmonikakirály, Tabányi Mihály 100. születésnapja alkalmából megrendezett kiállításra. Minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak a Várban, a Zenetörténeti Múzeumban. A tárlat 2021. november 18-án nyílt meg és egy évig látogatható. Ugyanakkor naptárunkban a művész születésnapja, február 1. is közeledik, melynek révén a Magyar Harmonikások Napját is ünnepelhetjük, 2016 óta.
Személyes kötődés
Tabányi Mihályhoz, Pesthidegkút egykori lakójához a Hidegkúti Hírek szerkesztősége ezer szállal kötődik. A rendszerváltás utáni évtizedben, a Magyar Kultúra Napján, az Pesthidegkút Alapítvány estjeinek rendszeres vendégeként, fellépőjeként harmonikájával elkápráztatta az ott megjelent művészeket. Az Ökumenikus Iskolában ezek az események beíródtak Hidegkút történelmébe, hiszen ehhez a baráti körhöz olyan neves művészek tartoztak még, mint László Gyula, Schéner Mihály, Töreky Ferenc, Jókai Anna, Ferencz Éva, Eigel István, Szakonyi Károly, Scherer József, és még sokan mások a felsorolás teljességének igénye nélkül. Tabányi Mihály természetesen a Hidegkúti Hírek címlapján is szerepelt. Lapunknak adott interjúja pedig még most is figyelemfelkeltő és időtálló. Megemlítendő, hogy Muráti Lilivel, a 30-as évek Magyarországának dívájával való személyes találkozása az 1990-es évek közepén e sorok írójának is felettébb emlékezetes marad. Muráti Lili nagy kalapjával Tabányi tangóharmonikájának társaságában igazi, nagy egyéniség volt, mint ahogyan azt, édesanyám, Erdősi Katalin, a Hidegkúti Hírek akkori főszerkesztőjének interjújából annyi év távlatából most is érzékelhetjük. Tabányi Mihály és felesége később, a Klebelsberg Emléktársaság oszlopos tagjaiként is részt vállaltak az itteni lokálpatriotizmus művelésében. Tabányi Mihály színes, meghatározó személyiségére most a Zenetudományi Intézet által kiadott katalógus alapján is emlékezzünk!
A fiatal zenei tehetség
Tabányi Mihály 1921. február 1-jén látta meg a napvilágot Pilisen. Édesapja már korán észrevette fia zenei tehetségét, így a család Budapestre költözött. Hegedülni és zongorázni tanult. Majd később, Bobula Lajos, a londoni harmonika világverseny győztesének hatására megismerkedett a harmonikával. Nem sokkal később már, kiváló zenei képességének és szorgalmának köszönhetően az Országos Harmonikaversenyen első helyezést ért el. Mivel a Zeneakadémián akkor épp harmonika szak nem indult, orgona és gordon szakon végezte tanulmányait. Ugyanakkor akadémiai éve alatt az országos harmonikaversenyen újra nyert, s egyúttal megkapta a harmonikakirály oklevelet. Az akkori rangos szólóharmonika versenyek állandó győztese lett, egész pontosan hét alkalommal.
Érdekesség, hogy 1942-ben éppen akkor, amikor Tibay Zoltán nagybőgőművésszel a Székely fonót gyakorolták, Kodály Zoltán a terembe lépve azt mondta, hogy ha Tabányi játszik a harmonikán, akkor bizony a harmonika is koncerthangszer. Több mint 400 gramofonlemez tanúskodik játékáról.
Tabányi 1945 előtt elsősorban triók tagjaként szerepelt. Saját zenekarával, a Pinocchioval rengeteg országban járt. Majd 1945 után az együttes nyolc tagúra bővült. Míg kezdetekben koncertjein a swing dzsessz műfaját részesítette előnyben, idővel a melodikus tánczene irányába fordult. Ugyanakkor játékát mindig a minőség, az igényesség jellemezte.
A sportember
Ha belegondolunk abba, hogy a harmonika, mint hangszer mekkora súllyal bír, akkor csodálkozhatunk el csak igazán azon, hogy a művész úr hosszú évtizedeken keresztül, még idős korában is, hogyan volt minderre képes. Felmerül a kérdés; óriási állóképességét vajon mi tette lehetővé. A rendszeres sportolás. Kevésbé köztudott, hogy fiatalabb életkorában, a Komjádi uszodában versenyszerűen úszott. Bámulatos teljesítménye máig is felfoghatatlan számunkra…, hogy tudott ennyi különböző területen, úgymint az orgonálás, gordonkázás, harmonikázás, az úszás ilyen szintjén helytállni. Hosszú életét az egészséges életmód biztos, hogy markánsan befolyásolta, hiszen megfelelően étkezett, aludt, nem ivott és nem is dohányzott. Azt mondogatta, hogy „Csak tiszta fejjel lehet alkotni.” Olyan neves művészekkel lépett fel közösen, mint például Karády Katalin, Honthy Hanna. 1949 és 1956 között zenekarával a magyar zenei élet központjában, az EMKE kávéházban adott koncerteket, szórakoztatták a közönséget.
Külföldi sikerek
Az 50-es években nyugatias jellegű zenéje miatt játékát betiltották, így Prágába és Karlovy Varyba került. Később dzsesszzenészként a Szovjetunióban turnézott. Moszkva, Kujbisev, Kazany, Riga, Baku, Azerbajdzsán, Jereván és Asztrahány színpadai mind szerepeltek koncerthelyszínei között. Mindenhol elsöprő sikert aratott. Olyannyira, hogy amikor Jerevánban Tabányi megneszelte, hogy közönsége soraiban ott lesz Hacsaturján, a 20. század ikonikus alakja, a nyitányt lecserélte, s helyette harmonikaszólóval improvizálva, a Hacsaturján által komponált Szpartakuszból a Kardtáncot adta elő. Mondanunk sem kell, hogy Hacsaturján tapsolva, a színpadra felrohanva, átölelve fejezte ki háláját, s örömét a művésznek, e gesztus, „adomány” kapcsán.
A Tabányi-iskola
Mivel 1959-ben megkapta zeneoktatói működési engedélyét, így 2011-ig, 90 éves koráig magán zeneiskolájában tanított. Számos ismert művész, több generáció nőtt fel ily módon keze alatt. 1998-tól a Magyar Harmonika Társaság által szervezett fellépések állandó szereplője volt. Tanítványaival közösen mindig szeretettel koncertezett. A legkisebbektől a legnagyobbakig zenéjének hullámhosszán mindenkivel megértette magát. Ebből is látszik, hogy évtizedeken keresztül, hazánkban mennyire a tanítás volt az élete. A Harmonikások Országos Társaságához természetesen mindvégig szoros kapcsolat fűzte, olyannyira, hogy a Társaság február 1-ét Tabányi Mihály születésnapját a Magyar Harmonikások napjává is nyilvánította, 2016-ban. Bár a 60-as években Nyugat-Németországban rengetegszer megfordult, illetve a 70-es években az USA-ban is, mindenhol elnyerve a közönség tetszését, mégis a honvágy mindig hazahúzta őt. Harmonikára átdolgozva Scarlatti, Beethoven szonátáit, Bach műveit, Brahms magyar táncait, így a komolyzene híveit is meghódította, de legfőképpen szeretett közönsége szívét.
Fontosabb kitüntetései
- eMeRTon életmű-díj,
- Albertirsa, Pilis és Budapest díszpolgára,
- Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje,
- Magyar Érdemrend tiszti keresztje.
Tabányi Mihály özvegyével készült interjúnk a művész szellemi és lelki örökségéről február 1-jén lesz olvasható.
Tabányi Mihály a régi Hidegkúti Hírekben
A Hidegkúti Hírek főszerkesztője, művészetfilozófus vagyok. Phd-mat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem, operák etikai tartalmának vizsgálatára dolgoztam ki metodikai módszert.