A napokban olvasgattam Dietrich Garstka Hallgat az osztály című könyvét, amelyet most tavasszal mutattak be a Klebelsberg Kastélyban. A könyvbemutatón Kondor Katalin beszélgetett a könyv fordítójával, Wéber Krisztinával , miután a híres drámaírót, Pozsgai Zsoltot Kárpáti Piroska című színpadi művéről kérdezte. Merthogy a két alkotás két különböző történelmi eseményt dolgoz fel, de mindkettőjükben közös a hazaszeretet, magyar identitásunk erősítése. Míg Pozsgai Zsolt darabjában a trianoni trauma fájó emlékei elevenednek meg, valamint annak a fiatal tanárnőnek, Kárpáti Piroskának a legendája, akit 1920-ban, verse miatt a románok kivégeztek, addig Dietrich Garstka a Hallgat az osztály című könyve már az 1956-os forradalom-és szabadságharc közvetlen hatásairól szól, mégpedig egy igazán meglepő, sajátos szemszögből is bemutatva. Konkrétan, hogy Storkowban, az NDK keleti részén lévő kisvárosban egy érettségi előtt álló osztály hogyan is reagált 1956. őszén a forradalom hírére. Számos személyes, hátborzongató emlékezés mellett megtudhatjuk, hogy az említett osztály a tiltott amerikai rádió felhívására együttérzésből miként adózott öt perc néma tiszteletadással a magyarországi forradalom hőseinek. Tanúja lehet az olvasó annak, hogy a 20 fő egyes tagjai milyen különböző indíttatásból vesznek részt az “akcióban,” illetve hogy a tanár faggató kérdéseire az összes tanuló néma marad. Tettük nem marad következmények nélkül. A kommunista diktatúra beveti piszkos módszereit. A hatalom hiába félemlíti meg, zsarolja a diákokat, hogy nem érettségizhetnek le, s az ország összes középiskolájából kizárják őket, ha nem nevezik meg akciójuk kezdeményezőjét, ők nem engednek. Végül mindannyian Nyugat-Berlinbe emigrációra kényszerülnek, ellenkező esetben börtön, társadalomból való kitaszítottság várta volna őket.
Egységes összezárásuk a felemelt fej és egyenes gerinc kiállása volt az elnyomó hatalommal szemben”
-írja a könyv fordítója Wéber Krisztina a kötet leírásában. De ez az egyenes gerinc jellemzi Kárpáti Piroska Üzenet Erdélyből című versét is, amelyet az internet segítségével bármikor meghallgathatunk. Pozsgai Zsolt művét reméljük, hogy nemcsak a határontúlon, hanem itthon is majd rendszeresen látni fogjuk, Dietrich Garstka Hallgat az osztály című könyve viszont elérhető kiadójánál, az IdőJel Kiadó honlapján.
A Hidegkúti Hírek főszerkesztője, művészetfilozófus vagyok. Phd-mat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem, operák etikai tartalmának vizsgálatára dolgoztam ki metodikai módszert.