Mottó: „könnyebb utolérni a hazug embert, mint a sánta kutyát”.
2022.08.17.-én Tordai Bence országgyűlési képviselő „megnyilvánult”, és kifejtette, hogy a GDP „egy … semmire sem jó mutatószám”, „egy nagyon primitív kis számítási mód”. Cikksorozatunkban rendre megvizsgáljuk az állításait.
Tordai Bence Magyarország helyzetének folyamatos rosszabbodását véli látni és ezt azzal támasztja alá, hogy
míg 2010-ben áramexportőrök voltunk, most 2022-ben kb. 30%-os áram importra szorulunk … ez a kiszolgáltatottság súlyos kormányzati mulasztásoknak, téves, rossz stratégiának az eredménye.”
Tordai Bence
Az az állítás, mely szerint 12 évvel ezelőtt áramexportőrök voltunk nem állja meg a helyét.
„A magyar villamosenergia-rendszer összes villamosenergia-felhasználása 2010-ben 39 Twh volt. A hazai villamosenergia-termelés 33.8 Twh”.
Dr. Pátzay György: Korszerű Energiatermelés 3. (BME)
A különbözetet, 5.2 Twh-t importból fedeztük, vagyis szó sem volt exportról. 2021-ben a termelés 36.1 Twh, a felhasználás pedig 46.9 Twh, azaz az import 10.8 Twh, tehát 11 év alatt az import közelítőleg a duplájára nőtt. Ugyanakkor a GDP hazánkban 2010-ben 27497 Milliárd Ft, 2021-ben pedig 54599 Milliárd Ft volt. Összegezve a dolgot: mind az energiaimport, mind a GDP is nagyjából a kétszeresére nőtt. Szóval távolról sem állja meg a helyét Tordai Bence azon állítása, mely szerint „súlyos kormányzati mulasztások”, téves, rossz stratégia” történt volna. Pedig még azt nem is vettük figyelembe, hogy Magyarország lakossága 2010-ben 10147189, 2021-ben pedig 9841587 fő (a csökkenés 255602), vagyis egyre kevesebb ember állította elő a munkájával az intervallumon belül kétszeresére növekvő GDP-t. Hogyan lenne ez lehetséges, ha rossz gazdaságirányítási kormányzati döntések születtek volna?
Ami pedig a villamos energia magyar emberek által fizetendő hazai árát illeti az ellentétben Tordai állításával nem világpiaci mértékű, hanem az átlagfogyasztás szintjéig a rezsi védett, „A1” normál árszabás ára 6.15 Ft/kWh, az azt meghaladó hányad pedig az un. „A1” lakossági piaci ár 31.8 Ft/kWh. Ezzel szemben a világpiaci ár 173 Ft/kWh. A paksi atomerőmű által termelt olcsó áram ára is nettó 12 Ft/kWh, ami bruttóban 15.24 Ft / kWh, vagyis a rezsi védett ár ennek a fele, és a lakossági piaci ár is csupán a duplája. Ehhez azonban egy megjegyzést még hozzá kell fűzni. Az atomerőmű áramtermelése, üzemeltetése olcsó, viszont a megépítése az meglehetősen drága, és valahol ennek is vissza kell(ene) köszönnie az áram árában. Egy szó, mint száz a lakossági piaci ár is egy méltányos összeg, nem beszélve a rezsi védett értékről. És még egy megjegyzés. Paks a hazai áramtermelés felét biztosítja, de a termelés másik részét csak ennél drágábban tudjuk előállítani, az import áráról már nem is beszélve. Mindennek az eredője az, hogy az EU-ban Magyarországon fizetik a legalacsonyabb árat az emberek az áramért. Az Eurostat hivatalos adatai szerint 2021-ben Magyarországon 7.89 eurocent/kWh díjszabás mellett az unió átlaga 15.15 eurocent volt. (Egy kis kitekintés: ugyanekkor Belgiumban 20.15, Írországban pedig 24.2 eurocent/kWh volt a fizetendő összeg.)

Az orosz gáz árával kapcsolatban Tordai kijelentette, hogy
a tőzsdei árnál némi felárral, talán 7% körüli magasabb áron értékesítik a számunkra.
Tordai Bence
Az orosz–magyar hosszú távú gázszerződés államtitok, erről sem az országgyűlési képviselő, sem senki más érdemben nem tud véleményt formálni, csak a saját szája íze szerinti feltételezésekbe bocsátkozni. Éppen ezért semmilyen erre vonatkozó kijelentésnek sincs valós tartalma, emiatt nem lenne szabad azt sem sugallni, hogy a magyar kormány rossz szerződést kötött. Inkorrekt dolog olyanról nyilatkoznia Tordai Bencének, melyet a másik fél (mármint a magyar kormány) államtitok sértése nélkül képtelen lenne cáfolni.
Ugyancsak ennek kapcsán hangzott el az a kijelentés is a részéről, mely szerint
személyesen Orbán Viktor zarándokolt ki Vlagyimir Putyinhoz.
Tordai Bence
A Wikipédia szerint „a zarándoklat vagyis a peregrinacio religiosa, azaz magyarul az idegen földön áthaladás egy hívő által tett … vallási vagy spirituális jelentőségű utazás egy szentnek tartott … helyre”. Szóval Tordai Bence tévesen használja ezt a fogalmat, ugyanakkor érthető a szándéka, amikor valami pejoratívat kívánt mondani.

Az valóban tény, hogy Orbán Viktor idén egy alkalommal járt Moszkvában és Vlagyimir Putyinnal 5 órán keresztül tárgyalt. De ezt megtette a korábbiakban Angela Merkel is, amikor még hivatalban volt, majd ez évben a magyar miniszterelnök látogatását követően a francia elnök Emmanuel Macron, valamint a német kancellár Olaf Scholcz is. De kettejükre az orosz elnök összesen fele annyi időt sem szánt, mint az Európában leghosszabb ideje hivatalban lévő Orbán Viktorra.
Jó lenne, ha Tordai Bence el tudná dönteni, hogy a következetes brüsszeli magyar álláspont szétveri-e az Európai Unió egységét, vagy sem? Ugyanis elhangzik a részéről egyrészt az, miszerint a magyar delegáció
a Kirill pátriárkát sújtó képtelen EU-s szankciót leszámítva az összeset megszavazta.
Tordai Bence
Másrészt viszont azt is mondja a képviselő, hogy
Orbán Viktor … azért a hűséges szolgálatáért, amit az EU-ban ellát, és szétveri az uniós egységet Putyin érdekében … kap valami hálát.
Tordai Bence
Ez a két állítás antagonisztikus ellentétben van egymással, egyik kizárja a másikat. Ennyit Tordai Bence következetességéről!