Reflexió Tordai Bencének az ittlakunk.hu-n megjelent interjújára – 4. rész
Tordai Bencének az ittlakunk.hu kérdéseire adott válaszaira Gallicus reflektál. Mai témánk: ismerjük meg jobban a közgazdász végzettségű jelölt politikai tevékenységét!
Kérdés: Kiigazodik-e az országos költségvetésben? Ha igen, mi az az egy dolog, amire sokkal többet és mi az az egy dolog, amire sokkal kevesebbet költene?
Közgazdász végzettségű politikusként elég sokat foglalkozom költségvetési kérdésekkel, és minden évben számos módosító indítványt nyújtok be az éves büdzséhez, egyebek mellett a budai polgárokat szolgáló fejlesztések érdekében. De mindeddig hiába: a választókerületünket elvileg képviselő Varga Mihály pénzügyminiszter soha, semmilyen, a budaiakat szolgáló javaslatot nem támogatott.
Tordai Bence
Tordai Bence képviselői javaslatai
Az országgyűlési képviselő javaslataira maga Orbán Viktor miniszterelnök adta meg a választ, amikor kifejtette, nem igazán tudja, hogy a vicc kategóriájába tartozik-e az a javaslat, mely szerint a nyugdíjasok a tömegközlekedést csak akkor használhatnák Tordai szerint ingyenesen, ha nincs 500 méteres távolságon belül élelmiszerüzlet. Ez a felvetés abból a feltételezésből indul ki, hogy a nyugdíjas nem érdemli meg azt, hogy elmenjen ingyen tömegközlekedéssel a biciklisávokkal tönkretett, az emiatt állandóan araszoló autók rossz levegőjű környezetéből sétálni mondjuk a Normafához. Íme egy Tordai-féle, a budaiak érdekét szolgáló javaslat.
A másik „épületes ötlete” az alapjövedelemre vonatkozott. A javaslat szerint mindenkinek, aki nem is dolgozik, annak is alanyi jogon járna egy alapjövedelem. Szóval, aki nem dolgozik és nem is akar dolgozni, annak adunk pénzt, elvéve azoktól, akik ezért megdolgoznak. (Ld.: a miniszterelnöki válaszról a videót!) Brávó Tordai Bence! Ilyen az országgyűlési képviselőjelölt igazságossága.
A „szakértő” közgazdász
A közgazdász végzettségéből fakadó szakértelemre való hivatkozást megkérdőjelezhetővé teszi az a tény, hogy a Tordai-család jelentős jövedelme ellenére fülig el van adósodva. Országgyűlési képviselői havi bruttó javadalmazása 2.058.360 Ft. Ekkora összegről a magyarok legnagyobb része még csak álmodozni sem mer, és ennek ellenére a családi költségvetésük évente csak hiányt hiányra halmoz, a deficit folyamatosan nő, és jelenleg 35.656.560 Ft-ra rúg. (Forrás: országgyűlési képviselői vagyonnyilatkozat). Ezek után joggal teheti fel a kérdést az olvasó, hogy aki „kicsiben”, családi vonatkozásban is képtelen bánni a pénzzel, gazdálkodni, az vajon miért lenne eredményesebb egy választókerület, vagy az ország dolgaiban?
Az állam racionalizálása
Sokkal kevesebbet költene Tordai az „állam gazdasági funkcióira” Ezzel teljes mértékben nyitott kapukat dönget, hiszen ennek jegyében lett a Parlamentben az országgyűlési képviselők létszáma 386-ról 199-re csökkentve, ezért jöttek létre a kormányablakok, stb. Ez semmiképpen sem nevezhető a „fideszes haverok közpénzzel való kitömésének”, még akkor sem, ha ezt vizionálja Tordai Bence.
Karácsonyék gazdálkodása
Viszont nézzük meg ennek az éremnek a másik oldalát is. Miképpen alakult a Párbeszédes elnök (párttársa), Karácsony Gergely főpolgármester vezette ellenzéki többségű Fővárosi Önkormányzat összetétele? De menjünk csak egy kicsit visszább az időben. Demszky Gábornak 56 tanácsadója volt, Tarlós Istvánnak 17, Karácsony Gergelynek 41. A választási ígéretei szerint a jelenlegi főpolgármester kiváló ötletekkel vezeti vissza Budapestet Európába:
- biciklisávok a forgalmi dugók állandósítása céljából
- a köztéri szeméttárolók egy részének leszereltetése, a tisztább Budapest megvalósítása céljából,
- a közforgalmú villamos és autóbusz megállókba kihelyezendő méhkaptárak (ez a baromság valójában hamvában halt el, megvalósítására nem került sor).
- A gaz, a gyom lekaszálásának elmaradása azon a jogcímen, hogy ezek „méhlegelők”.
- A Covid-járvány kitörésekor a BKK járatok ritkítása közfelháborodást váltott ki még az elkötelezett baloldali szavazók körében is,
- a Lánchíd felújítása körüli tehetetlenség 2 éves csúszást és bár nominálisan némi Ft megtakarítást eredményezett azon az áron, hogy több pénzért kevesebb műszaki tartalom valósul meg,
- a Blaha Lujza tér botrányos átépítésének szervezetlensége még a mentők, tűzoltók, rendőrség áthaladását is ellehetetlenítette, amikor csupán egyetlen haladó sáv volt irányonként mindenkinek.
Természetesen mindezekért az Orbán-kormány a felelős. A nehéz anyagi helyzetbe került Fővárosi Önkormányzat azért LMBTQ propagandára tudott fordítani az adófizetők megkérdezése nélkül az adófizetői pénzből, mint ahogy futotta busás jutalmakra is, még annak is, aki előzőleg fegyelmiben részesült. Szóval így „takarékoskodik” az ellenzék. No meg persze úgy, hogy a 3-as metró előzőleg tűrhetetlennek minősített állapotát, légkondicionáló nélküliségét, melynek anyagi fedezetét az előző, Tarlós-féle városvezetés megteremtette, nem orvosolta, hanem leszavazta a légkondi utólagos beszerelését.
Sokkal többet költene viszont Tordai Bence az egészségügyre. A szándék helyeselendő! Meg kéne beszélni a dolgot a párttársával, a főpolgármesterrel, ugyanis a hivatalba lépése után megtorpedózta a kormány által építendő „szuperkórház” ügyét azzal, hogy Karácsony Gergely szerint erre a létesítményre nincs szükség, az anyagi erőforrásokat az alapellátás megerősítésére tartotta fordítandónak.