Az előzményeket még a rendszerváltás kezdetére is tehetnénk, de ne menjünk olyan messzire. Elég, ha csak a Klebelsberg szobor felállításának a kezdeményezéséig megyünk vissza. Egy ismeretlen telefonon keresett meg azzal, hogy állítsunk mellszobrot a Kultúrkúriában. Mégsem járja az, hogy Klebelsberg helyét egy angol király fejszobra foglalja el. Ahogy mondani szokták, félórás türelmes hallgatás után erre, – amikor végre szóhoz jutottam, – a következőket mondtam; „annyi saját ötletem van, s azokat sem tudom mind megvalósítani, de ha ide hozza, akkor elintézem a cserét.” Fél éven belül megjelent javaslata tárgyiasult formájával együtt, az adományozó Lezsák Sándorral és Búza Barna művésszel egyetemben Dr. Kollmann J. György barátom, aki mint művészetet kedvelő, maga is gyakran vett kezébe metszőkést. Most, a gyermekvédelemmel is foglalkozó jogász szombaton kamarakiállítással egybekötött közösségépítésre, kötetlen beszélgetésre hívta magához a hidegkútiakat. /Lásd. Meghívó Kertes-Kollmann Jenő grafikus kamarakiállítására / Családjának a tulajdonában lévő, Kertes-Kolmann Jenő grafikus-festő- és zománctervező iparművésznek, elhunyt közeli rokonának az alkotásaiból rendezte meg az installációt, és várta a szomszédból megérkezőket. Akik a bográcsgulyásos főzésről, illetve kiadós ebédről érkezvén hozták magukkal a szomszédból a rengeteg aprósüteményt, és a borospalackokat, amelyek igazán oldottá tették az egész délutánt. Szűknek bizonyult a kiállítási helyiség, a húsznál is több szék, fotel kevésnek tűnt, hamar elfogyott, de akiknek nem jutott ülőhely, azok állva hallgatták Kollmann J. György színes történeteit a művészről, Hidegkút régi életéről. Mondhatjuk, hogy a közel három órás „tárlatvezetés” igen jól sikerült, volt itt minden, politizálás, aláfestő komolyzene, korabeli amatőr filmnek a levetítése, egyszemélyes stand up, ahogy Csabai Péter önkormányzati képviselő, és jelölt aposztrofálta a házigazdát. Kétségtelen, hogy nagy élmény volt hallgatni, résztvenni egy ilyen kapcsolt kampányrendezvényen, ahol a kultúra, művészet adta a meghatározó húzó keretet, a „fősodort”. Még „egyik balliberális szomszédunk” is közösségépítővé vált. Aki ugyan csak „kíváncsiságból”, de azért mégis eljött félórás késéssel, – s így állva volt kénytelen végignézni az egész programot, – Ő is átszellemülve távozott a nap végén.
Ez az egész olyan volt, mint amit szerettünk volna „összehozni”, még az előző országgyűlési választások előtt. A Hidegkúti Hírek 2022.február 15 –i számában, amikor a „Polgári Műhelyek” – a polgári körök mintájára címmel hirdette meg szerkesztőségünk, a „szabadon gondolkodó politikai fórumok, polgári műhelyek” kezdeményezést, akkor így írtunk;
Krokovay Zsolt: Jack demokráciája (avagy a polgári viselkedés kötelessége) című írására [1]Élet és Irodalom heti lap 2021 évi 45. novemberi száma megjelent recenziónkhoz már néhányan hozzá is szóltak. Ezek a Rawls-i megfogalmazásban lévő, szabadon gondolkodó „politikai fórumok”, a lelkes, szakmailag hozzáértő civilek, illetve II. és III. kerületi „gyakorló” jobboldali jogászok segítségével valósulhatnának meg. A Polgári Műhelyek program védnöke Dr. Gór Csaba. Rawls: Az igazságosság elmélete recenziójában a választópolgár civil erkölcsi »tisztsége« így fogalmazódott meg; »Mint választópolgár azzal teljesíti a polgári viselkedés kötelességét, hogy beleképzeli magát a közös gondolkodás legjobb képviseletére hivatott jogalkotó és jogalkalmazó helyébe. Nem egyéni érdekei, érdekcsoportja képviseletére szavaz, nem is saját vallási vagy világi átfogó tanának védelmében szavaz, hanem úgy, mintha egy ideális képviselő lenne.«
Hivatkozások
↑1 | Élet és Irodalom heti lap 2021 évi 45. novemberi száma |
---|