2022. november 13-án Erdélyi Tibor kiállításának megnyitóján gyönyörű fafaragásokat, alkotásokat tekintettünk meg közösen a Klebelsberg Kultúrkúriában, melyért hálásak vagyunk művész úrnak. Az itt elmondott beszédem az alábbiak szerint olvasható, kérem fogadják utólag is szeretettel!
Engedjék meg, hogy egy klebelsbergi gondolattal nyissam meg ezt a kiváló kiállítást:
Egy nép csak azzal szerez jogot ahhoz a földhöz, amely a hazája, ha azt halhatatlan művekkel magához, nemzeti géniuszához kapcsolja. A haza földjén ontott véren kívül a művek és alkotások azok, amelyek révén a nemzet magát, azok földjével elválaszthatatlanul jegyzi el.
Klebelsberg Kuno
Klebelsberg Kuno gondolatai jutnak eszembe Erdélyi Tibor művész, táncművész és faszobrász kiállítását látva. Be kell vallanom Önöknek, hogy én azért tegnap belepillantottam a kiállításba, és azt éreztem, hogy hálával tartozunk művész úrnak, hogy munkásságával, műveivel ezt a szent eljegyzést, amire Klebelsberg is utal, ezt a szent kapcsolódást erősítette meg egész életében, és erősíti meg ma is szeretett hazánk és Teremtőnk szolgálatában. Munkáit látva, megelevenednek számunkra az emberiség történelmének, és ezen belül is legutóbbi századának életképei, viharai, sorsfordító pillanatai. Nekünk budaiaknak pedig külön öröm, hogy művész úr itt közöttünk, Adyligeten él és alkot. Élete így eleve példa lehet számunkra, hogy erőt merítsünk a küzdelmekkel teli hétköznapjainkban. Művész úr szobrait és faragványait látva érezzük, mennyire különleges látásmódot jelent, mennyire különleges alkotásokat eredményez, hogy táncművészként nyúl a fához. A tánc lehet közvetlenül az ihlet forrása is. De mindenképpen kitörölhetetlen tényezője az alkotási folyamatnak. Sokszor az az érzésünk, mintha nem is a művész fejében születő gondolatok kezdenek körvonalazódni a fán, hanem épp fordítva, a fa adja az ötletet, sugalmazza, hogy milyen művészi értékeket akar kifejezni, az alkotó pedig valójában ezt a szándékot interpretálja a számunkra. Csodálatos kölcsönhatás ez. Akár a vallási ihletésű darabokat, akár a pásztorok világa által inspirált alkotásokat nézzük. Különleges, expresszív, ízig-vérig magyar sorssal átitatott művek ezek. Ahogy Csoóri Sándor fogalmazta meg egyik levelében Erdélyi Tibornak:
Faragásaid éppoly értékesek, mint Bartók és Kodály népdalfeldolgozásai. Eredetiségükből a mi eredetiségünk sugárzik, amelyik megújítja, sőt forradalmasítja a múltat is.
Csoóri Sándor
Köszönjük művész úrnak ezt a megismételhetetlen élményt, tapasztalást. Isten éltesse sokáig erőben és egészségben. Mindenkinek jó szemlélődést, jó rácsodálkozást kívánok!
A Fidesz II. kerületi országgyűlési képviselő-jelöltje vagyok Budapest 4. számú egyéni választókerületében. Immár tíz éve dolgozom Pasarét, Nyék és Kurucles önkormányzati képviselőjeként, a Fidesz választókerületi elnöke vagyok.