Kossuth Zsuzsanna, az 1848–49-es szabadságharcban a tábori kórházak főápolónője, Kossuth Lajos legfiatalabb húga volt. Az ő születésnapján ünnepeljük minden évben a Magyar Ápolók Napját.
Kossuth Zsuzsanna életpályája
Teljes nevén Udvardi és kossuthfalvi Kossuth Zsuzsanna férje Meszlényi Rudolf, Fejér vármegyei követ, földbirtokos és hírlapíró volt. Két lányuk született: Gizella és Ilona, harmadik gyermekük, Rudolf születését férje már nem élhette meg, mert 1848 januárjában elhunyt. Az özvegy nehéz anyagi körülmények között gyermekeivel Pesten élt, majd a város feladása előtt Debrecenbe költözött.
Kossuth Lajos 1849. április 16-án „az összes tábori kórházak főápolónőjének” húgát, Zsuzsannát nevezte ki. Munkájának eredményeként három hónap alatt 72 tábori kórház létesült, melyekben a korban megszokottnál korszerűbb módszereket alkalmaztak. 1849. április 23-ai felhívásában felszólította a magyar nőket, hogy önkéntesként vegyenek részt a sebesültek ápolásában. Hitvallását így fogalmazta meg:
Amit teszek minden magyar asszony kötelessége, hiszen katonáink a csatatéren értünk véreznek, a mi feladatunk tehát, hogy sebeiket bekötözzük.
A világosi fegyverletétel után börtönbe vetették. Életét az mentette meg, hogy hadifogoly császári tisztek tanúsították, hogy a szabadságharcos honvédekhez hasonló gondos ellátásban részesültek, ezért Kossuth Zsuzsannát felmentették, és szabadon engedték. Gyermekek neveléséből próbált megélni, de a hatóságok folyamatosan zaklatták és 1851-ben ismét bebörtönözték. Végül az USA nagykövetének közbenjárására szabadon engedték azzal a feltétellel, hogy sohasem tér vissza a hazájába. Brüsszelben csipkeverést tanult, és ebből próbált az Amerikai Egyesült Államokban megélni, de a sorozatosan kiújuló tüdőbaja miatt 37 évesen elhunyt New Yorkban. Sírját 2018 óta a First Presbyterian Church bejáratánál emléktábla jelöli.
A Magyar Ápolók napja
A Magyar Országgyűlés 2014-ben február 19-ét, Kossuth Zsuzsanna születésnek évfordulóját, a Magyar Ápolók Napjává nyilvánította. Köszönjük áldozatos munkájukat!
Hazánkban mintegy 78 ezer ember szentelte annak az életét, hogy másokat ápoljon, segítsen. Fontos, hogy egészségügyi dolgozóként megkapják az őket megillető erkölcsi és anyagi megbecsülést is, ezért indított a kormány jelentős béremelési programot:
2022-re egy ápoló átlagosan két és félszeresét fogja keresni annak, amennyit 2016 előtt keresett.
A Fidesz II. kerületi országgyűlési képviselő-jelöltje vagyok Budapest 4. számú egyéni választókerületében. Immár tíz éve dolgozom Pasarét, Nyék és Kurucles önkormányzati képviselőjeként, a Fidesz választókerületi elnöke vagyok.