Kisded korúnak az 1-3 éves gyermekeket nevezzük. Ebben az életszakaszban a gyerekek vagy otthon vannak az édesanyjukkal, netán édesapjukkal, (esetleg nagyszülővel, bébiszitterrel), vagy bölcsődébe járnak.
Életkori sajátosságok:
1.) a kezdeti bizonytalan járást követően egyre nagyobb a mozgásigénye, beindul a csúszó-mászó életmód.
2.) erősödő önálló akaratérvényesítés
3.) a világ megismerésére irányuló, egyre csak fokozódó kíváncsiság (és az ezzel járó veszélyek!)
4.) a tilos dolgokat a tiltás ellenére is igyekeznek kipróbálni, főleg ha a tiltó személy nincs jelen. Ezért rögtön „gyanús”, ha nem lájuk, hogy mit csinál a kisded és nagy a csend.
5.) evés, öltözködés, beszéd, megértés, játék, énkép, szobatisztaság terén történő változások.
6.) okosak, ha az ő szintjükön megértetik velük és meg is értik, hogy mit, miért és hogyan kell csinálni, akkor hamarabb megtanulják az elvártakat mint akkor, ha századszorra is csak ismételgetjük a dolgokat indoklás nélkül, vagy netán valamilyen büntetést alkalmazunk.

Fertőzés források
Mivel vagy a játszótéren, vagy a bölcsődében csomó hasonló korú társukkal találkoznak, ebben az életszakaszban lényegesen nagyobb az esélye egy náthával, köhögéssel, lázzal járó betegségnek. Ha még cumizik, vagy az ujját szopja, ezek mindegyike is lehet forrása egy-egy fertőződésnek.
Tekintettel arra, hogy az ilyen korú gyermekek a maszkot nem viselik el, a bölcsődében a távolságtartás nem jöhet szóba (szemben a játszótérrel, ahol – ha nem is könnyen, de azért – ez megvalósítható). Emiatt az összes lehetséges többi módon kell védeni őket. Ha tehetjük, akkor nem használunk tömegközlekedési eszközt. Ha mégis rákényszerülünk ezekre, akkor ott igyekszünk távolságot tartani. Hideg idő lévén nem nehéz betartani, hogy mind a játszótéren, mind a tömegközlekedési eszközökön való utazáskor legyen kesztyű a gyermeken. Cipőjét rögvest cseréljük le, amint hazaértünk. Alapos kézmosás, arcmosás sem maradhat el. Természetesen mivel ez a korosztály védőoltásban jelenleg hazánkban nem részesíthető, ezért a környezetükben lévő már oltható nagyobb testvérek és felnőttek védőoltása igen lényeges.

Covid-gyanú
Ha minden elővigyázatosság ellenére a kisded Covid betegségre gyanússá válik, akkor a dolog tisztázása érdekében vegyük figyelembe a következőket:
a.) tesztet a tünetek jelentkezése utáni első 4-5 napban nem érdemes csinálni, vagy csináltatni, mert akkor az hamis, minden esetben negatív, un. ál-negatív eredményt.
b.) a gyorsteszt találati valószínűsége 70%-os, vagyis csak akkor bizonyító erejű ha pozitív.
c.) amennyiben a gyorsteszt negatív, akkor PCR tesztet kell csináltatni.
Az enyhe tünetek nem jelentik azt, hogy nem léphet fel a Covid betegséget követően sokszervi gyulladásos szövődmény, a Post-Covid szindróma, mely érintheti a szívet, a vesét, vagy a központi idegrendszert.
Az omikron variáns kevésbé súlyos tünetei ne sarkaljanak bennünket arra, hogy ne vegyük komolyan ezt a betegséget. Az immunrendszer erősítése változatlanul igen fontos feladat. Védettnek csak az tekinthető, aki mindhárom védőoltását megkapta.